Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Ogród w stylu japońskim

Choć nasz klimat jest inny niż ten w Japonii, nie przeszkadza to jednak w stworzeniu ogrodu japońskiego właśnie w Polsce. Wydawać by się mogło, że jest to nie lada wyzwanie, aby na terenie swojej posesji mieć prywatny ogród japoński, jednakże przy odrobinie zaangażowania, pasji i wytężonej pracy, wszystko jest możliwe. Podstawowym elementem jest wiedza, znajomość roślin charakterystycznych dla kultury Wschodu oraz zasad łączenia poszczególnych detali tak, by móc stworzyć spójną i oszałamiającą całość.

Cechy charakterystyczne

Styl japoński charakteryzuje bogatą roślinnością, jednakże w takiej postaci, jaka samoistnie się wykształciła. Ideą japońskich architektów jest to, aby naśladować naturę, nie zakłócając jej. Ważne jest umiejętne zatuszowanie ingerencji człowieka. Efekt końcowy ma dać poczucie, że natura sama stworzyła tak malowniczą scenerię. Oprócz bujnej roślinności, ogród japoński wykorzystuje elementy wody, kamieni, żwirku czy piasku.

Przymierzając się do stworzenia ogrodu japońskiego, ważne jest, aby postawić sobie cele jakie chcemy osiągnąć. Priorytetem jest oszacowanie budżetu, który przeznaczymy na wykonanie ogrodu oraz dobór elementów, które mają się w nim znaleźć. Najważniejszą częścią ogrodu japońskiego są zdecydowanie rośliny. Najbardziej popularne dla tego typu ogrodów są klony palmowe, wiśnie, azalie japońskie, peonie czy magnolie. Trzeba pamiętać o tym, że rośliny charakterystyczne dla ogrodów japońskich, mogą nie wytrzymać naszego, chłodniejszego klimatu, dlatego też niezmiernie ważne jest, aby poszukać ich zamienników, które będą bardziej wytrzymałe na zimno, wiatr czy opady deszczu. Oczywiście ta zasada nie odnosi się do wszystkich roślin, jednak do znacznej ich większości.

Ogród w stylu japońskim

Może się wydawać, że ogród w stylu japońskim jest niekiedy przeładowany roślinnością, nic bardziej mylnego. Różne rośliny w bliskim kontakcie ze sobą stworzą element puszczy, wprowadzą dziki mianownik, tajemniczość i magię. Taki zabieg, szczególnie o zachodzie słońca, da niesamowity efekt.

Ogród japoński powinien charakteryzować się przede wszystkim harmonią. Każdy element powinien współgrać z otoczeniem, nie można też przesadzić komponując poszczególne detale. Jeżeli zdecydujemy się na kwiaty, to najlepiej, aby były one jedynie akcentem. Ogród japoński to głównie rośliny zielone i taka też kolorystyka powinna w nim dominować.

Ogród w stylu japońskim

Woda i kamień

Zarówno woda, jak i kamień odgrywają w ogrodzie japońskim zasadniczą rolę tuż po roślinności. Skoro ma on wyglądać jak najbardziej naturalnie, również kamienie stanowiące część ogrodu powinny być dobrane z olbrzymią starannością, mieć nieszablonowy kształt, a także ciekawą fakturę. W kulturze japońskiej kamień jest symbolem stałości, niezmienności i siły. Przeciwieństwem jest woda, która symbolizuje życie, przemijanie i ruch. Najlepszym rozwiązaniem jest usytuowanie kamieni tuż przy brzegu w bliskim kontakcie z wodą. Razem stworzą jin i jang czyli równowagę i harmonię, co jest niewątpliwe ważne w kulturze wschodu.

Tworząc taki ogród, warto zainwestować w stworzenie strumyka bądź stałego zbiornika wodnego. Ważna jest prostota i naturalność. Pomimo całkowitej ingerencji człowieka w zaaranżowanie takiego ogrodu, nie powinno to być widoczne. Jeżeli nie jesteśmy w stanie stworzyć żadnego elementu wodnego, jest jeszcze inna opcja. W kulturze japońskiej wodę odzwierciedlać może również drobny piasek czy żwir.

W jaki sposób piasek czy żwir mogą odzwierciedlić wodę? Poprzez stworzenie w ziemi betonowej ramy o kształcie prostokąta czy też koła lub innego dowolnego kształtu. Wewnątrz takiej ramy należy umieścić piasek lub żwir, ważne, aby były w jednym kolorze, jeżeli żwirek, to najlepiej biały. Oczywiście można również zastosować żwirek w rożnych odcieniach bardzo zbliżonych do siebie i stworzyć cieniowanie. Wtedy nasza „woda” będzie wyglądać jakby falowała na wietrze, choć tak naprawdę będzie to stała kompozycja. W kulturze japońskiej bardzo często wodę zastępowano i wciąż zastępuje się powyżej wspomnianymi surowcami.

Ogród w stylu japońskim

Dodatkowe elementy

Oczywiście na powyżej wspomnianych elementach można poprzestać, aby dopełnić końcowy efekt wizualny warto wprowadzić nieco drobnych, drewnianych dodatków. Charakteru naszemu ogrodowi japońskiemu doda drewniana kładka, która może znaleźć się nad strumykiem czy zbiornikiem wodnym. Może to być również przejście nad skalniakiem czy charakterystyczną przepaścią w ziemi. Wszystko zależy od wyobraźni i możliwości twórcy. Innymi dodatkami może być np. drewniana altanka wykonana w stylu domów japońskich. Mowa tu nie o piętrowym budynku, lecz o niewielkim zadaszeniu, które przywoła klimat Japonii. Przy aranżacji ogrodu niezmiernie ważne jest również oświetlenie. Przy tak bujnej roślinności niewątpliwie przydadzą się lampy, a jeżeli już bazujemy na kulturze japońskiej, to najbardziej trafne mogą okazać się proste latarnie lub papierowe lampiony.

Nie można zapomnieć także o chodniku, po którym będzie można spacerować, nie niszcząc przy tym trawy czy innych roślin. Dobrym rozwiązaniem będzie deptak wykonany z dużych kamiennych płyt. Nie muszą być one takie same, mogą to być zwykłe duże kamienie.

Aranżacja ogrodu w stylu japońskim jest dość trudna i kosztowna, potrzeba również czasu i zaangażowania, żeby stworzyć takie miejsce. Nie umniejsza to jednak faktu, że gotowy ogród wprawi niejednego gościa w osłupienie i zachwyt, a dla samego twórcy będzie dumą i wizytówką całej posesji.

Kinga Joniec

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadomy na zamianędziałki na sprzedażlokale użytkowe na sprzedaż powiat Bartoszyckimieszkania na wynajem powiat M. Olsztynmieszkania na sprzedaż gmina Mrągowolokale użytkowe na wynajem gmina Sieprawdomy na sprzedaż w Płaczkowicachmieszkania na sprzedaż w Antoniowiedomy na wynajem w Czarnym

Deweloperzy

);