Po dniu spędzonym w pracy za biurkiem czy też przy pracy fizycznej nasze ciało domaga się odpoczynku. Aby mu to zapewnić, powinniśmy zadbać o prawidłowy zakup poduszki. Jej prawidłowy dobór spowoduje, że nasz kręgosłup w nocy będzie naprawdę odpoczywał. Aby wybrać odpowiednią poduszkę musimy zwrócić uwagę na jej kształt – należy go dopasować do kształtu głowy. Głowa ma być podczas snu tak ułożona na poduszce, aby mięśnie nie były napięte. Tylko to zagwarantuje nam, że rano nie będziemy odczuwali bólu w okolicach szyi.
Wiek kiedy zaczynamy odczuwać problemy z kręgosłupem przesuwa się do coraz młodszych lat – obecnie nikogo już nie dziwi fakt, że nie tylko osoby w podeszłym wieku skarżą się na bóle tej części ciała, częściej takie problemy odczuwają ludzie w sile wieku. Niepokojącym zjawiskiem jest również to, że coraz większy odsetek dzieci ma problemy z wadami postawy. Niezdrowy kręgosłup staje się chorobą cywilizacyjną ludzi.
Przyczyn problemów z kręgosłupem jest wiele. Jednak najczęściej są one spowodowane tym że nie dbamy należycie o swój kręgosłup. Nie tylko w ciągu dnia: gdy nieprawidłowo, podnosimy ciężkie przedmioty, utrzymujemy nieodpowiednią sylwetkę siedząc, nie dbając o aktywność fizyczną, ale także w nocy kiedy śpimy.
Po dniu spędzonym w pracy za biurkiem czy też przy pracy fizycznej nasze ciało domaga się odpoczynku. Aby mu to zapewnić, powinniśmy zadbać o prawidłowy zakup poduszki. Jej prawidłowy dobór spowoduje, że nasz kręgosłup w nocy będzie naprawdę odpoczywał. Aby wybrać odpowiednią poduszkę musimy zwrócić uwagę na jej kształt – należy go dopasować do kształtu głowy. Głowa ma być podczas snu tak ułożona na poduszce, aby mięśnie nie były napięte. Tylko to zagwarantuje nam, że rano nie będziemy odczuwali bólu w okolicach szyi.
Możemy rozróżnić 2 typy kształtów poduszek:kwadratowe/prostokątne (czyli standardowe ) oraz ortopedyczne (zwane także ergonomicznymi), które dzięki specjalnym wyprofilowaniu mogą lepiej dopasować się do kształtu kręgosłupa niż poduszki klasyczne.
Nie bez znaczenia jest również twardość poduszki. Nie powinniśmy decydować się na zbyt miękkie, a także za twarde. Optymalna poduszka powinna być wykonana z takiego materiału, który dopasuje się głowy śpiącego. Kluczową rolę odgrywa tu pozycja spania. I tak, gdy śpisz na brzuchu powinieneś wybrać poduszkę klasyczną typu „jasiek”, która będzie płaska, miękka i w ten sposób będzie utrzymywać kręgosłup w naturalnej pozycji. Gdy preferujesz spanie na plecach, powinieneś zdecydować się na poduszkę o średniej twardości (twardszą niż przy spaniu na brzuchu). Głównym zadaniem poduszki w tej pozycji snu, jest utrzymanie głowy w jednej linii z tułowiem. Na rynku dostępne są również poduszki przeciw chrapaniu dla osób z taką dolegliwością. Z kolei osoby, które najczęściej śpią na boku powinny wybrać wysoką i twardą poduszkę ergonomiczną. Natomiast dla osób które lubią często zmieniać pozycje podczas snu najlepiej sprawdzi się ta o średniej twardości, charakteryzująca się dużą elastycznością.
Wypełnienia poduszek
Istotną cechą każdej poduszki, która nie pozostaje bez wpływu na jakość naszego snu jest materiał, z którego została wykonana. Poduszki możemy podzielić zarówno w zależności od rodzaju wypełnienia, jak i pokrycia. Rozróżniamy wypełnienia:
naturalne
- puch – najczęściej kaczy, gęsi bądź kurzy – charakteryzuje go lekkość, miękkość oraz przepuszczalność powietrza;
- pierze jest to mieszanka puchu i pierza, w porównaniu do puchu jest cięższe i twardsze; wełna – poduszka z takim wypełnieniem jest odpowiednia w każdej porze roku: gdy jest zimno grzeje, a gdy gorąco odprowadza wilgoć. Dodatkowo nie przyciąga kurzu, w którym rozwijają się roztocza;
- len również nie przyciąga kurzu, pozwala skórze oddychać.
sztuczne
- pianka ( termoelastyczna bądź poliuretanowa) pod wpływem temperatury dostosowuje swój kształt do naszego ciała;
- lateks ma niską wentylację, zbytnio się nie odkształca;
- włókno ( poliestrowe lub sylikonowe) jest sprężyste, dobrze dostosowuje się do głowy, łatwe w utrzymaniu czystości
- granulat swoją strukturą można powiedzieć, że przypomina puch, stanowi dobrą podporę dla ciała.
Pokrycia poduszek dostępne na rynku:
- bawełniane – naturalne, o dobrej przepuszczalności powietrza;
- bawełniano-poliestrowe – połączone właściwości wytrzymałościowe poliestru z przewiewną bawełną. W zależności od ich stosunku możemy otrzymać materiał o większejodporności na zniszczenie lub bardziej oddychający;
- z mikrowłókien – są antyalergiczne, bardzo miękkie i wytrzymałe, trwałe nawet przy częstym praniu
- z lnu bardzo lekkie, przewiewne, idealnie nadają się na letnie dni, są odpowiednim rozwiązaniem dla alergików;
- z wełny – to pokrycie neutralne dla alergików, przyjemne, miłe w dotyku, dobrze oddychające;
- z jedwabiu – antyalergiczne, nie powoduje pocenia, nie elektryzuje włosów, miłe w dotyku.
Wybór odpowiedniej dla naszego ciała poduszki powinniśmy zacząć analizy od własnych preferencji i uwarunkowań. Musimy wziąć pod uwagę to na jakie tworzywa jesteśmy uczuleni i w jakich pozycjach lubimy sypiać. Te czynniki powinny zdeterminować nasz wybór zarówno jeżeli chodzi o rodzaj głównie materiału, jak i kształtu i wielkości. Pierwszy wybór może okazać się nie trafiony, dlatego nie należy zrażać się ewentualnie nieudanym zakupem.
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!