Nowy dom czy nowe mieszkanie to zwykle spełnienie marzeń, a jego zakup to dopiero początek większego przedsięwzięcia. Jeśli we własnym domu i mieszkaniu chcesz się czuć komfortowo, aranżację pomieszczeń warto przemyśleć bardzo dokładnie, niezależnie od tego, czy wystrój wnętrza projektujesz samodzielnie, czy też zlecasz to profesjonalnemu architektowi. Jakie etapy projektowania wnętrz powinieneś uwzględnić? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Zdefiniowanie własnego stylu – bliżej Ci do mebli z duszą, stylowo postarzonych, które wyglądają, jakby zostały odnalezione po latach na babcinym strychu, czy też do czystych, minimalistycznych form i gładkich struktur mebli z połyskiem? Lubisz stylowe meble prowansalskie, czy surowe meble industrialne? Cenisz przytulne wnętrza, czy też marzy Ci się surowy, industrialny wystrój rodem z fabrycznych przestrzeni? Aby wnętrze było spójnie stylistycznie, warto pewne założenia poczynić przed pierwszymi zakupami, a nawet przed zaprojektowaniem podziału funkcjonalnego pomieszczeń. Zastanów się zatem, z którą estetyką jest Ci po drodze i w jakich wnętrzach czujesz się najlepiej. Znalezienie odpowiedzi na te pytania pomoże Ci określić, jaki nastrój chcesz stworzyć w mieszkaniu, a tym samym wybrać wiodący styl, który będzie królował w Twoich wnętrzach i który nada im pożądany charakter. Szukając pomysłu na aranżację, korzystaj z inspiracji, które możesz znaleźć w internecie lub czasopismach wnętrzarskich, ale przede wszystkim pamiętaj, że to, co stworzysz, będzie przy Tobie przez parę najbliższych lat, warto zatem, aby projekt w 100% odzwierciedlał Twoją indywidualność. Tylko wtedy meble, lampy, rozmaite dywany i dodatki nie będą zwykłym zbiorem poszczególnych przedmiotów, a będą opowiadały jedną historię.
Analiza przestrzeni – dobra analiza przestrzeni to zarówno ocena metrażu, który masz do dyspozycji, jak i analiza poszczególnych pomieszczeń – proporcji każdego wnętrza, układu ścian, okien i drzwi oraz stopnia doświetlenia. Dzięki temu trafniej podejmiesz decyzję co do przeznaczenia pomieszczenia oraz łatwiej zagospodarujesz przestrzeń każdego z nich. Taka analiza ułatwi także dobór kolorów ścian – odpowiednimi zestawami kolorystycznymi możesz optycznie kształtować przestrzeń. Jeśli potrzebujesz wizualnie poszerzyć lub zwęzić dane pomieszczenie, jeśli chcesz jak najbardziej "wyciągnąć" światło lub nieco ochłodzić wnętrze – możesz to zrobić właśnie odpowiednimi kolorami ścian. Dzięki rzetelnej analizie z łatwością dobierzesz także rodzaj i natężenie oświetlenia oraz ilość i rodzaj mebli. Nie warto kupować mebli bez uprzednio sporządzonej dokładnej listy i później szukać dla nich miejsca. A taką listę będzie można trafnie sporządzić tylko po ocenie całości potrzeb, całości mieszkania i domu oraz dokładnej analizie każdego pomieszczenia z osobna.
Analiza podziału funkcjonalnego – po wstępnej ocenie układu wszystkich pomieszczeń oraz ich proporcji, płynnie przejdziesz do funkcjonalnego podziału każdego pokoju. Pamiętaj, że Twój dom powinien być uszyty na miarę potrzeb Twoich i Twojej rodziny. Nie urządzaj jego wnętrza z uwzględnieniem jedynie modnych trendów. Zanim zatem zaczniesz dzielić przestrzeń poszczególnych pomieszczeń, zdefiniuj swoje najważniejsze potrzeby i oczekiwania od każdego z nich. Czego oczekujesz od danego wnętrza? Lubisz gotować – zadbaj o to by kuchnia była urządzona ergonomicznie i aby powierzchnia blatu roboczego była jak największa. Spędzasz dużo czasu na czytaniu książek? Znajdź miejsce, w którym zorganizujesz swoją prywatną czytelnię, z wygodnym siedziskiem, stolikiem i odpowiednim doświetleniem. Lubisz oglądać telewizję? Zasięgnij porady jak ustawić sofę, jak rozstawić sprzęt kina domowego, gdzie zamontować kolumny, aby efekty dźwiękowe i wizualne były jak najlepsze. Masz małe dzieci? Przemyśl taki rozstaw mebli, rozmaitych urządzeń, aby zapewnić im jak najwięcej przestrzeni. Pracujesz w domu? Przeznacz jedno z pomieszczeń na gabinet – wybierz to z dobrym oświetleniem i wystarczającym miejscem na duże biurko, czy regały, jeśli potrzebujesz przechowywać dużo dokumentów. A może często organizujesz przyjęcia? Wówczas przyda Ci się osobne pomieszczenie z dużym stołem, a jeśli tyloma pomieszczeniami nie dysponujesz, tak zagospodaruj salon, by wydzielić w nim miejsce na duży stół i wygodne krzesła.
Analiza budżetu – jeśli chcesz uniknąć sytuacji, w której nie będziesz mógł zrealizować wszystkich zaplanowanych prac lub kupić wszystkich potrzebnych sprzętów i mebli, rzetelna ocena finansów, jakimi dysponujesz, jest etapem absolutnie obowiązkowym. Taka analiza powinna uwzględniać budżet, jaki masz do dyspozycji oraz kwoty, jakich potrzebujesz na wykończenie wnętrza, z uwzględnieniem wynagrodzenia dla pracowników budowlanych, jeśli takich będziesz zatrudniać. Obliczając potrzebną kwotę całkowitą, dodaj do niej ok. 10-15% jej wartości – będzie to swoisty margines bezpieczeństwa, który zawsze warto założyć przy wykańczaniu mieszkania i domu. Jeśli po tej analizie okaże się, że finansów jest zbyt mało, aby zaspokoić wszystkie potrzeby, określ rzeczy, które musisz kupić w pierwszej kolejności, aby móc w ogóle zamieszkać i rzeczy, z których zakupem możesz jeszcze się wstrzymać. Czasem warto trochę poczekać, aby wszystkie meble, lampy i dodatki w pełni spełniały Twoje oczekiwania.
Cztery powyższe etapy są niezwykle ważne i nie pomijaj żadnego z nich, niezależnie od tego, czy samodzielnie urządzasz swój dom, czy też zlecasz tę pracę projektantowi. Niech każdemu etapowi towarzyszy kartka i długopis – spisuj wszystkie pomysły, aby potem móc podać je analizie i ocenie. Projektowanie własnej domowej przestrzeni to ogromna satysfakcja, a także gwarancja tego, że będzie ona urządzona zgodnie z Twoimi potrzebami.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym Mile Maison
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!