Każdy właściciel ogrodu marzy o stworzeniu wyjątkowego miejsca, w którym spędzi wiele niezapomnianych chwil. Projektując swój ogród warto pomyśleć o stworzeniu w nim również wodnego świata. Woda w ogrodzie, dzięki swoim własnościom mineralnym pomaga odpocząć, stanowi też niezastąpiony element aranżacji ogrodu.
Można wyróżnić wiele typów zbiorników wodnych, które pozwalają na zastosowanie wody w ogrodzie. Wszystko zależy od naszej wizji ogrodu. Jednym z nich są oczka wodne. Oczko wodne jest małym zbiornikiem wodnym, budowanym zwykłe w celach krajobrazowych wraz z roślinami podwodnymi, może być zasiedlonym przez ryby. Są to obiekty płytkie, rzadko głębsze od 1,50 m.
Projektowanie oczka wodnego
Budowa oczka wodnego w ogrodzie polega na uwzględnieniu głównie ukształtowania terenu, przeznaczenia zbiornika oraz kosztach przedsięwzięcia. Podczas projektowania oczka wodnego należy przemyśleć jego wielkość oraz głębokość, gdyż od tego zależy jakie rośliny będą mogły w nim rosnąć. Trzeba pamiętać że, rośliny rozrastają się, a w naszym oczku wodnym nie możemy dopuścić do sytuacji aby żaden gatunek nie zabierał innemu miejsca lub światła. Podobnie w przypadku hodowania w nim ryb – ryby muszą mieć odpowiednio dużo miejsca.
Podczas projektowania oczka wodnego należy nie zapominać o użyciu pomp wodnych, systemów filtracyjnych oraz systemów oświetleniowych. Dzięki nim woda będzie czysta przez cały rok. Wydaje się, że oświetlenie w ogrodzie stanowi drugorzędną rolę. Jednak światło słoneczne, dzięki cieniom oraz załamaniom promieni słonecznym czyni oczko wodne miejscem pełnym uroku. Dlatego wybór miejsca jest bardzo istotny.
Sadzenie roślin w oczku wodnym.
Przed zakupem roślin do oczka wodnego warto się zastanowić jakie rośliny będziemy potrzebować i w jakich ilościach. Rośliny w oczku oprócz funkcji ozdobnych mają za zadanie oczyścić wodę z azotanów. Na 1m2 można posadzić około 5 roślin. Na samym początku wybieramy rośliny z punktu widzenia ekologicznego, a dopiero później ze względu na ich zalety dekoracyjne.
Kolejnym ważnym aspektem podczas wyboru roślin jest uwzględnienie barwy kwiatów, jak również porę ich kwitnienia. Tak aby od wczesnej wiosny aż do później jesieni nasze oczko wodne zachwycało nas pięknymi, kolorowymi roślinami. Sadząc rośliny trzeba zacząć od pierwszego planu. Koło niskich roślin dobrze prezentują się „samotniki”. Jednak nie należy zapominać, że w całej aranżacji to oczko wodne jest najważniejsze i rośliny nie powinny go zasłaniać.
Nie zapominajmy, się zastanowić się ile pracy będzie wymagała pielęgnacja stworzonego przez nas miejsca? Jakie wymagania ma każdy gatunek wybranych przez nas roślin? W okresie wiosennym powinnyśmy szczególnie zadbać o oczko wodne. Należy wtedy oczyścić je ze wszystkich zanieczyszczeń, które dostały się do nich w okresie jesienno - zimowym.
Ważnym czasem dla właściciela ogrodu jest wiosna, w tym okresie najczęściej myślimy o rozbudowie naszego ogrodu lub jego odświeżeniu, poprzez zasadzenie nowych roślin. Warto w tym czasie pomyśleć o budowie oczka wodnego. Jeżeli w odpowiedni sposób zaplanujemy budowę oczka wodnego biorąc pod uwagę miejsce, dobór roślin czy ryb oraz prawidłową pielęgnację to stworzymy czarujące miejsce, w którym z przyjemnością będziemy odpoczywać w czasie ciepłych miesięcy roku.
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!