Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

O czym warto pamiętać, wybierając oświetlenie do łazienki

Aranżując wnętrza w naszym domu, zawsze staramy się połączyć użytkowe walory niezbędnych instalacji z ich funkcją estetyczną. To bardzo ważne, bo w urządzanej przez nas przestrzeni musimy czuć się dobrze. Nie inaczej jest przy wyborze oświetlenia do łazienki. Warto i tu zachować równowagę między praktycznym zastosowaniem a dekoracyjną rolą oświetlenia. Pomysłowość przy rozplanowaniu źródeł światła pomaga nadać pomieszczeniu niepowtarzalny charakter.

W łazience warto uwzględnić przynajmniej dwa rodzaje oświetlenia. Taka zasada obowiązuje zawsze, niezależnie od kubatury łazienki. Zarówno w przypadku małego pomieszczenia, jak i pokoju kąpielowego potrzebne jest światło ogólne i oświetlenie lustra.

Oświetlenie ogólne

Dobrze dobrane światło ogólne przydaje się nie tylko przy sprzątaniu, ale również podczas czynności higienicznych. Jego zadaniem jest równomierne oświetlenie całego pomieszczenia, bez wprowadzania zbędnych cieni i kontrastowych obszarów. Do uzyskania takiego efektu wykorzystuje się oprawy, które emitują równomierne i rozproszone we wszystkich kierunkach światło. Mogą to być zamocowane w centralnym miejscu sufitu lampy wiszące, plafony lub halogeny wpuszczane w sufit. Do oświetlenia ogólnego łazienki o powierzchni 6 m2 potrzebna jest żarówka o mocy 75W. W łazience o powierzchni do 10 m2 wystarczą trzy lub cztery oprawy z żarówkami 50W.

Łazienka w czerwieni

Oświetlenie miejscowe

W takim pomieszczeniu jak łazienka nie możemy ograniczać się jedynie do oświetlenia ogólnego. Szczególnie ważne jest tu oświetlenie miejscowe zainstalowane przy lustrze. Lustra w łazience nie oświetlamy po to, aby je wyeksponować, ale po to, aby dobrze się w nim widzieć. Warto o tym pamiętać, bo nawet najoryginalniejszy pomysł nie sprawdzi się, jeśli będzie się wiązał ze zmniejszeniem wygody domowników. W lustrze powinniśmy się dobrze widzieć, dlatego światło powinno padać na osobę przeglądająca się w nim i równomiernie oświetlać jej twarz, nie zmieniając koloru. Aby osiągnięty został taki efekt, najlepiej zamontować dwie oprawy symetrycznie po obu stronach lustra na wysokości wzroku, czyli ok. 160 cm od podłogi. Moc instalowanego tu światła powinna wynosić 60V. Najczęściej obok lustra montowane są kinkiety z zamkniętymi kloszami. Można też zamontować kilka małych opraw wokół lustra, albo oprawy halogenowe wpuszczane w sufit podwieszany bądź regulowane reflektorki nad lustrem. Warto też wziąć pod uwagę świetlówki liniowe, gdyż te mają najwyższy wskaźnik oddawania barw. To bardzo ważny parametr jeśli chodzi o źródła światła w tej strefie łazienki. Najlepiej zastosować oświetlenia najbardziej zbliżone kolorystycznie do naturalnego światła słonecznego. Unikniemy w ten sposób przekłamania kolorów, co jest istotne chociażby przy wykonywaniu porannego makijażu. W tej strefie sprawdzi się najlepiej światło, które ma chłodną temperaturę barwową o barwie dziennej 5000-6500K i wskaźniku oddawania barw minimum 80%, wówczas wiarygodnie odzwierciedli naszą twarz i pozwoli dostrzec detale podczas makijażu czy golenia.

Lampy łazienkowe

Dwa wyżej wymienione rodzaje oświetlenia są w łazience najistotniejsze. Może się jednak okazać, że konieczne jest również doświetlenie strefy kąpielowej, szczególnie jeśli jest osłonięta ściankami. Nawet niewysoka ścianka ogranicza dostęp światła z innych stref, a podczas kąpieli oświetlenie górne może być zbyt intensywne. Montując oprawy w kabinie lub nad wanną, należy pamiętać o wskaźnikach świadczących o przeznaczeniu do pomieszczeń mokrych, to dotyczy tak naprawdę wszystkich opraw zastosowanych w łazience. Aby wilgoć, która zbiera się w tym pomieszczeniu, nie spowodowała uszkodzenia oprawy czy porażenia prądem. Do łazienki najlepiej wybierać oprawy specjalnie oznakowane i przeznaczone do pomieszczeń mokrych. Jeśli montujemy oprawę w odległości ok. 60 cm od wanny czy kabiny, należy brać pod uwagę stopień ochrony IPX4, dla montowanych dalej – IPX5, a montowanych nad wanną lub kabiną – IPX7.

Oświetlenie lustra

Oświetlenie dekoracyjne

Światło spełniające dekoracyjną funkcję świetnie sprawdza się w każdym pomieszczeniu, również w łazience. Wybór rozwiązań oferowanych przez producentów jest bardzo duży. Możemy zdecydować się na oświetlenie światłowodowe – tzw. gwieździste niebo czy podświetlany sufit ze specjalnej folii PCW. Jako oświetlenie dekoracyjne bardzo często wykorzystywane są diody LED, które dają nieograniczone możliwości kreowania barw światła, są ponadto bardzo trwałe i energooszczędne. Mogą zostać wmontowane w fugi między płytkami co wprowadzi do wnętrza niepowtarzalny nastrój. Częstym rozwiązaniem są też podświetlane półki, wnęki, podstawy wanien, schody itp. Najbardziej oryginalne produkty do oświetlenia łazienki to lampki imitujące świece czy też takie, które unoszą się na wodzie i migoczą. Ciekawy efekt możemy też uzyskać, podświetlając krawędzie umywalki. Można się tu skusić na oryginalny kolor światła: czerwone doda energii, niebieskie uspokoi, a fioletowe wprowadzi w dobry nastrój. Coraz częściej jako główny element dekoracyjny wykorzystywane są duże żyrandole. Niestety nie wszędzie będą one dobrze wyglądać. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie i ma nie dość wysoki sufit, to wprowadzenie takiego produktu sprawi, że uzyskamy przytłaczający efekt i optycznie zmniejszymy i tak już niewielką łazienkę. Najważniejsze, by praktyczne zastosowanie i walory estetyczne harmonijnie ze sobą współgrały.

Jest kilka zasad, które musimy wziąć pod uwagę, aranżując łazienkę i wybierając do niej oświetlenie. Jest też wiele rozwiązań, które warto przemyśleć, aby nasza łazienka nabrała niepowtarzalnego charakteru. To jak zostanie urządzona i jak będziemy się w niej czuć zależy tylko od nas. Czasami niewielkie detale mogą całkowicie zmienić klimat wnętrza.

Agnieszka Sobczak - krn.pl

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajemgaraże do kupieniadomy poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Bytomlokale użytkowe na sprzedaż powiat Giżyckilokale użytkowe na wynajem gmina Jabłonnamieszkania na wynajem gmina Aleksandrów Kujawskimieszkania na wynajem w Katarzynkachmieszkania na wynajem w Podlasku Małymdomy na wynajem w Namyślinie

Deweloperzy

);