Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Nowoczesne systemy kominowe

Budując dom, często nie zdajemy sobie sprawy ze znaczenia prawidłowej wentylacji i odprowadzania spalin z pomieszczeń. Realizacja pionów kominowych i wentylacyjnych starym, gospodarczym sposobem, polegającym na tradycyjnym murowaniu, nie zawsze może wyjść na zdrowie mieszkańcom budynku. Obecne technologie oferują nam gotowe, dostępne na szeroką skalę systemowe rozwiązania kominowe i wentylacyjne, dzięki którym inwestor ma gwarantowane bezpieczeństwo użytkowania, łatwość montażu i niskie koszty eksploatacji.

Na budowie bywa różnie. Pomimo bacznej uwagi kierownika budowy, nie zawsze da się wszystkiego przypilnować. Wskutek tego tradycyjnie murowany komin lub pion wentylacyjny może mieć zmienny przekrój na całej długości. Jest to skutek złego i niedokładnego układania poszczególnych cegieł, przez co kanał się poszerza lub zwęża w zależności od tego, jak pasowało budowlańcom. Często się też zdarza, że przechodzą przez niego elementy instalacji lub inne elementy konstrukcyjne. Bardzo skutecznym sposobem na tego typu niekompetencje wykonawców jest zastosowanie gotowych rozwiązań systemowych. Są wśród nich systemy kominowe stalowe, ceramiczne, betonowe lub hybrydowe, będące kombinacją tych wszystkich materiałów.

System kominowy SCHIEDEL
System kominowy ©SCHIEDEL

Rozwiązanie systemowe stanowi fabrycznie wykonany zestaw kształtek i elementów, które złożone w prosty sposób tworzą kompletny, w pełni funkcjonalny i bezpieczny komin lub pion wentylacyjny. Są to produkty dobrze przemyślane, wykonane według ścisłych wymogów norm budowlanych, gwarantujących otrzymanie certyfikatu jakości. Niestety o kominie z cegły tradycyjnej nie można tego powiedzieć. Dokładność wykonania pionu kominowego jest w przypadku rozwiązań systemowych nieporównywalnie większa.

Wielu inwestorom wydaje się, że koszt kominów systemowych jest zbyt wysoki. Nierówny przekrój komina, wnętrze przewodu o nierównomiernej powierzchni zatrzymujące sadzę i inne osady, niepożądane zacieki wzdłuż pionu — mogą być efektami oszczędzania i realizacji pionów w tradycyjny sposób murowany. W XXI wieku należy korzystać z nowoczesnych rozwiązań technologicznych i zakładać w budżecie wydatki na rozwiązania przynoszące efekt w przyszłości.

System stalowy czy masywny?

To pytanie stawia sobie wielu inwestorów rozpoczynających budowę. Wybór może wydawać się skomplikowany, choć w rzeczywistości jest prosty. W przypadku budownictwa jednorodzinnego większość budynków w Polsce stawianych jest jeszcze w tradycyjnej technologii murowanej. Jeżeli więc wznosimy nowy budynek, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie masywny pion kominowy zrealizowany z elementów systemowych. Trzeba jednak wiedzieć, że tego typu pion to bardzo duże obciążenie fundamentu. Usytuowanie takiego komina wymaga odpowiednich stóp fundamentowych, których realizacja musi być uwzględniona na etapie projektu budowlanego, a szczególnie — projektu konstrukcyjnego.

Komin spalinowo-powietrzny
Komin spalinowo-powietrzny ©DARCO

Natomiast jeżeli mamy do czynienia z budynkiem istniejącym, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie system stalowy. Stanowi on lekką konstrukcję kominową, która może być zrealizowana bez naruszania konstrukcji samego budynku. Nie jest to możliwe w przypadku pionu masywnego. Oprócz odprowadzania spalin, systemy stalowe są idealnym rozwiązaniem dla dostarczania powietrza zewnętrznego do paleniska. Systemy te wygrywają z kominami masywnymi ze względu na łatwość montażu i małe rozmiary. Dzięki tym właściwościom bardzo często prowadzi się je poziomo w posadzkach do miejsca usytuowania paleniska.

Kominy masywne

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań masywnych systemów kominowych. Są to konstrukcje jedno- i wielokanałowe, spalinowe, wentylacyjne oraz spalinowo-wentylacyjne. Rozwiązania łączone z wentylacją są szczególnie korzystne, kiedy komin ma współpracować z kominkiem lub kotłem umieszczonym w oddzielnej kotłowni. Można je dostawić do ściany zewnętrznej lub wewnętrznej, a komin z ociepleniem (z wełny mineralnej otulającej wkład wewnętrzny) można również zamontować na zewnątrz budynku. Najlepiej, jeżeli wykonuje się je w trakcie budowy domu, lecz można je również wznosić przy pracach modernizacyjnych. Wówczas trzeba uwzględnić ich ciężar w celu miejscowego wzmocnienia istniejącej konstrukcji budynku.

Ceramiczne, wewnętrzne elementy kominów systemowych wykonane są z kamionki kwasoodpornej lub ceramiki szamotowej i dlatego mogą one współpracować z kotłami olejowymi oraz gazowymi. Są odporne na niszczące działanie kondensatu. Mają zazwyczaj okrągły kształt o średnicy od 12 do 25 cm. Spotyka się również przewody o przekroju kwadratowym, jednak okrągły kształt zapewnia równomierne odprowadzanie spalin na całej długości komina. Średnicę danej kształtki należy dobrać do stosowanego systemu ogrzewania. Zewnętrzną obudowę stanowią elementy ceramiczne lub betonowe, które w celu zamaskowania, obkłada się płytami gipsowo-kartonowymi i/lub tynkuje. Między głównym przewodem kominowym a obudową zewnętrzną montuje się również warstwę ocieplenia, która zazwyczaj dostarczana jest w komplecie. Na systemowe rozwiązania składają się jeszcze: trójniki przyłączeniowe (kanału z paleniskiem lub kotłem), wyczystki, różnego rodzaju uchwyty, zakończenia pionu i inne akcesoria umożliwiające bezproblemowy, samodzielny montaż komina.

Wystającą ponad dach część komina można otynkować lub obłożyć płytkami klinkierowymi. Jako osłonę zewnętrzną można zastosować również cegły, jednak konieczne będzie wówczas ich oparcie na dachu, co może się wiązać z koniecznością zdjęcia fragmentu pokrycia. Zakończenie wylotu mogą stanowić gotowe, prefabrykowane daszki lub czapy.

Kominy i przewody stalowe

Zestaw kominowy
Zestaw kominowy PLEWA ©PLEWA

Systemy kominów stalowych znajdują zastosowanie w dwóch przypadkach — albo do umieszczenia w istniejącym kominie murowanym, albo jako konstrukcja samodzielna.

Do zalet systemów stalowych z pewnością można zaliczyć: szybki i łatwy montaż bez potrzeby przeprowadzania prac murarskich, niewielką wagę systemu, możliwość montażu po zakończeniu inwestycji lub w zamieszkałym obiekcie oraz możliwość przesunięcia osi komina w pionie, czyli ominięcia przeszkody. Stalowe kominy wygrywają z kominami ceramicznymi pod względem bardzo szerokiego asortymentu średnic i liczby różnego rodzaju kształtek. Dostępne są w przekrojach od 8 do 50 cm. Możliwe jest uzyskanie większych przekrojów na specjalne zamówienie.

Stalowe kominy systemowe dostępne są w dwóch wariantach: jedno- i dwuściennej. Kominy jednościenne montuje się wyłączne wewnątrz budynku, zazwyczaj w istniejącym kominie murowanym. Ich funkcja jest tożsama z ceramicznymi wkładami kominowymi, z różnicą sposobu oparcia i zamocowania. Są wyposażone w specjalne uchwyty, podparcia i obudowę części naddachowej. Poszczególne odcinki rur łączy się kielichowo lub za pomocą obejmy zaciskowej. Tak złączony komin należy ocieplić warstwą izolacji, najlepiej specjalnie ukształtowanej wełny mineralnej, wciskanej pomiędzy kanał komina a obudowę zewnętrzną. Komin zastosowany wewnątrz pomieszczeń można pozostawić bez osłon (ocieplenia i obudowy zewnętrznej) jako element dekoracyjny. Nieosłonięte, gorące rury zwiększają efektywność ogrzewania, ale trzeba pamiętać o bezpieczeństwie użytkowania. Przynajmniej 30 cm musi dzielić przewód kominowy od palnych elementów wyposażenia oraz konstrukcyjnych.

W grupie produktów stalowych znajdują się też elastyczne przewody kominowe. Podstawą takiego wkładu kominowego jest rura elastyczna wykonana z nierdzewnej taśmy kwasoodpornej. Może ona być w pewnym stopniu wyginana. Stalowe kominy dwuścienne nie wymagają osłony zewnętrznej. Zawdzięczają to swojej budowie. Składają się z wewnętrznej rury spalinowej, izolacji cieplnej oraz drugiej rury ze stali nierdzewnej i aluminiowej. Jest to doskonałe rozwiązanie dla miejsc, gdzie niemożliwe jest podłączenie paleniska lub kotła do istniejącego kanału kominowego lub wentylacyjnego. Ze względu na atrakcyjność stalowej obudowy zewnętrznej, można z niego uczynić element architektoniczny na zewnątrz budynku, jak również wewnątrz pomieszczeń. Warto zauważyć, że z powodu zastosowania izolacji cieplnej między dwoma ściankami kanału — do ogrzania pomieszczeń — nie będzie już wykorzystywane ciepło samego przewodu, dzięki temu bezpieczeństwo użytkowania wzrośnie.

Komin dwuścienny mocowany jest do ściany specjalnymi obejmami zaciskowymi, a konstrukcję opiera się na konsoli wsporczej. Komin wyposażony jest również w wyczystkę oraz system odprowadzenia kondensatu. Na szczycie znajduje się tzw. ustnik, który należy przykryć daszkiem przeciwdeszczowym, a najlepiej obrotową nasadą poprawiającą ciąg kominowy.

Istnieje również trzeci, bardzo ciekawy rodzaj kominów dwuściennych, mianowicie kominy powietrzno-spalinowe. Ich funkcja nie sprowadza się wyłącznie do odprowadzania spalin. Doprowadzają one również powietrze potrzebne do pracy kotłów z zamkniętą komorą spalania oraz kondensacyjnych. Spaliny odprowadzane są rurą wewnętrzną, a przestrzeń między rurami wykorzystuje się do doprowadzania świeżego powietrza do palnika. Przestrzeń ta jest zabezpieczona przed zassaniem spalin specjalną nasadą. Przewody powietrzno-spalinowe można wyprowadzić ponad dach lub, jeżeli nie chcemy tradycyjnie wyglądającego komina, przez ścianę domu. Od zewnątrz budynku widoczny jest wówczas tylko niewielki otwór zakończony kratką.

Kreator-projekty 02/2013
artykuł pochodzi z kwartalnika
Kreator Projekty wydanie 02/2013
więcej o kwartalniku czytaj na
Kreator Projekty.pl

Pod względem użytkowym kominy masywne i stalowe mają podobne walory. Zarówno stal kwasoodporna, kamionka, jak i ceramika szamotowa są równie odporne na agresywne składniki spalin. Pod względem wykonania zdecydowanie łatwiejszym rozwiązaniem są kominy stalowe, jednak nie zawsze industrialny charakter stali będzie pasować do określonego miejsca, budynku lub charakteru wnętrza. Estetyka nie powinna być głównym powodem wyboru systemu kominowego. Podstawową jego funkcją ma być skuteczne odprowadzanie spalin lub odprowadzanie czy doprowadzanie powietrza wentylującego i przeznaczonego do spalania. Podstawowym kryterium wyboru powinny być więc warunki techniczne miejsca montażu. Należy znaleźć najkorzystniejsze proporcje między skutecznością działania a estetyką. W dzisiejszych czasach zapewniają nam to gotowe systemy kominowo-wentylacyjne, które z pozytywnym skutkiem wypierają tradycyjne kominy ręcznie murowane. Gotowe systemy zapewniają bezpieczeństwo, łatwy i szybki montaż oraz długoletnią gwarancję. Ponadto, decydując się na gotowy system, uzyskujemy możliwość dostępu do fachowców i specjalistów. Powinno się zasięgnąć ich opinii przy doborze odpowiedniego produktu. Nie należy tu również oszczędzać. Samodzielne budowanie komina lub szukanie ekip upraszczających prace, może oznaczać kłopoty i niepotrzebne wydatki naprawcze w przyszłości.

Dawid Tamás

Zdaniem eksperta - Ceramiczny czy stalowy

Rynek w praktyce zdominowany jest przez kominy, w których przewody spalinowe lub dymowe, produkowane są ze stali lub ceramiki. Przewody te mogą samodzielnie tworzyć komin „kompletny” (np. dwupłaszczowe izolowane kominy stalowe) lub być stosowane w charakterze wkładu (przewodu spalinowego lub dymowego) w obudowie — np. wkład stalowy w obudowie z cegły lub pustaków betonowych albo rura ceramiczna jako element wewnętrzny systemu kominowego, którego część zewnętrzną stanowią pustaki z betonu lekkiego.

Oczywiście występują spore różnice w składach chemicznych oraz technologii wytwarzania tych elementów. W związku z tym zarówno te wykonane ze stali, jak i ceramiki, można jeszcze podzielić na wiele podgrup. Z uwagi na trwałość materiałową i zdecydowanie wolniejsze reakcje chemiczne, w jakie wchodzą kominy ze składnikami spalin, lepsze okazują się kominy ze współczesnej ceramiki (dowodem tego jest m.in. długość okresu gwarancji, jakie przewidują dla konkretnych kominów ich producenci). Jednak tam, gdzie wymagana będzie „elastyczność” lub mały ciężar komina (np. w budynku istniejącym), a także tam, gdzie zachodzi potrzeba umieszczenia nowego wkładu w kanale kominowym z cegły, który został wybudowany ze sporymi odchyłami od pionu, zdecydowanie najważniejsze mogą okazać się zalety kominów stalowych.

Mariusz Kiedos
specjalista ds. techniki kominowej
Schiedel sp. z o.o.

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciamieszkania poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedaż powiat Myszkowskidomy na sprzedaż powiat M. Tychylokale użytkowe na wynajem gmina Żołynialokale użytkowe na wynajem gmina Kodrąbdomy na sprzedaż w Bagienice-Folwarkmieszkania na wynajem w Czertyniudomy na sprzedaż w Branicy

Deweloperzy

);