Jakość powietrza w mieszkaniu jest bardzo ważna. Jeśli powietrze jest zbyt suche lub zbyt wilgotne, może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jak temu zaradzić? Warto zaopatrzyć się w wilgotnościomierz, higrometr i sprawdzić stan wilgotności powietrza w swoim mieszkaniu. Norma to 30%. Najlepiej jeżeli wilgotność oscyluje między 40-60%. Jest to stan idealny do mieszkania. Jeśli natomiast wilgotność jest mniejsza niż 30% lub wyższa niż 60% zdrowie domowników jest zagrożone.
Nawilżacze powietrza
Sezon grzewczy w okresie jesienno-zimowym może w znaczący sposób obniżyć wilgotność w pomieszczeniu. Kiedy powietrze w mieszkaniu staje się wyjątkowo suche, niektórzy od razu odczuwają jego skutki. Suche, ciepłe powietrze oznacza suchą skórę, suche włosy, wysychanie śluzówki nosa, a więc problemy z zatokami, osłabienie systemu odpornościowego organizmu oraz problemy z koncentracją. Aby rozwiązać ten problem, wystarczy zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza, który pozwoli utrzymać w mieszkaniu optymalną wilgotność.
Sprawdź ceny nawilżaczy i osuszaczy na krn.pl
Rodzaje nawilżaczy
Do najprostszych urządzeń tego typu należą nawilżacze tradycyjne, czyli nieelektryczne nawilżacze montowane na kaloryferze. Ich budowa i działanie jest proste: są to ceramiczne lub stalowe pojemniki, które wiesza się na kaloryferze. Ciepło z grzejnika sprawia, że woda umieszczona w pojemniku paruje, a dzięki temu delikatnie nawilża powietrze. Tradycyjne nawilżacze są niedrogie, zajmują mało miejsca i nie zużywają prądu. Niestety ich wydajność jest niewielka. Najlepiej sprawdzają się w małych pomieszczeniach.
Innym typem nawilżaczy są nawilżacze parowe. Ich działanie zbliżone jest do działania tradycyjnych nawilżaczy: woda znajdująca się w zbiorniku urządzenia jest podgrzewana. Powietrze z zewnątrz, które dostaje się do nawilżacza, miesza się z cząsteczkami zimnej wody. Tak wytworzona mgiełka wyrzucana jest przez urządzenie na zewnątrz. Powstała para jest sterylna ponieważ podgrzewanie niszczy bakterie, jest niewidoczna i delikatnie podnosi temperaturę w pomieszczeniu. Tego typu nawilżacz najlepiej sprawdza się jesienią i zimą świetnie nadaje się do pokoju dziecięcego. Jego wadą jest stosunkowo duże zużycie energii elektrycznej.
Kolejnym urządzeniem nawilżającym wartym uwagi jest tzw. nawilżacz ewaporacyjny. Wytwarza on zimną mgiełkę. Wyposażony jest w bęben lub wkład z filtrem. Po wlaniu do pojemnika wody i włączeniu go, zasysane powietrze jest nawilżane i wyrzucane z powrotem na zewnątrz za pomocą wentylatora. W ten sposób powstaje niewidoczna, chłodna mgiełka. Zaletą nawilżaczy ewaporacyjnych jest niskie zużycie energii. Wadą z kolei głośna praca. Urządzenie szumi, co może być uciążliwie w niewielkich pomieszczeniach.
Planując zakup nawilżacza, warto wziąć także pod uwagę nawilżacz ultradźwiękowy. Ultradźwięki, są to fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości. Ucho ludzkie nie wyłapuje ich drgań, słyszą je jednak niektóre zwierzęta domowe. W nawilżaczach ultradźwięki służą do rozbijania cząsteczek wody i tworzenia mgiełki. Wyrzucana na zewnątrz przez wentylator mgiełka, w zależności od modelu, może być chłodna lub ciepła. Nawilżacze ultradźwiękowe mają zwykle wbudowany higrometr, który pozwala na kontrolę stanu nawilżenia. Urządzenie nawilżające ultradźwiękowe jest bardzo energooszczędne, ciche i uniwersalne.
Osuszacze powietrza
Zbyt wysoka wilgotność to problem pojawiający się w wielu domach zwłaszcza latel, ale rónież zimą, gdy pomieszczeń się nie wietrzy. Skutkiem tego mogą być grzyby, pleśnie i drobnoustroje, które mają wpływ na nasze samopoczucie, a w najgorszym wypadku mogą powodować poważne choroby (astma, problemy z zatokami, a nawet choroby nowotworowe). Aby pozbyć się problemu najlepszym rozwiązaniem jest zakup osuszacza powietrza. Osuszacz powietrza, to urządzenie które potrafi skraplać parę wodną i odprowadzać ją w postaci wody do specjalnego zbiornika. Zmniejsza wilgotność powietrza, która wzrasta szczególnie podczas suszenia prania czy gotowania. Osusza powietrze w niewietrzonych pomieszczeniach, takich jak piwnice czy spiżarnie, pochłania nieprzyjemne zapachy.
Rodzaje osuszaczy
Osuszacz kondensacyjny, czyli pochłaniacz wilgoci, który posiada kompresor. Zasysane przez urządzenie powietrze jest najpierw skraplane w parowniku, a woda odprowadzana jest do specjalnego zbiornika. W części zwanej skraplaczem powietrze jest ponownie ogrzewane, następnie wydmuchiwane do pomieszczenia. Osuszacze kondensacyjne są bardzo skuteczne, ale ich wydajność nie jest stała: zależy od temperatury i wilgotności pomieszczenia. Najlepiej pracują przy wysokiej temperaturze: 30oC i wysokiej wilgotności 80%. W takich warunkach ich wydajność jest nawet 4 razy lepsza niż wydajność innych urządzeń tego typu. Innym pochłaniaczem wilgoci jest tzw. osuszacz absorpcyjny. Wyposażony jest w pokryty higroskopijną substancją element zwany rotorem. Wilgoć z powietrza przechodzącego przez rotor jest absorbowana, skraplana, a następnie trafia do specjalnego zbiornika na wodę. Powietrze, które wydostaje się na zewnątrz, jest cieplejsze o ok.10oC.
Osuszacze absorpcyjne są mniej wydajne niż kondensacyjne, ale ich praca nie zależy od temperatury otoczenia i wilgotności zasysanego przez nie powietrza. W przeciwieństwie do osuszaczy kondensacyjnych, są lekkie i poręczne. Świetnie sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, w których wilgotność nie jest aż tak wysoka. Kolejnym typem osuszacza jest tzw. osuszacz z granulatem. Takie urządzenie wystarczy umieścić w zawilgoconej piwnicy i zostawić nawet na 4-6 miesięcy, tyle bowiem wynosi czas eksploatacyjny granulatu, który znajduje się w obudowie urządzenia. Cena takiego osuszacza zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych.
Monika Fuksa - krn.pl
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!