Okładziny ceramiczne to obecnie bardzo popularny materiał stosowany w wykończeniu podłóg i ścian w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Jednak aby płytki mogły w pełni odzwierciedlać swoje walory muszą zostac położne zgodnie ze sztuką glazurniczą a do tego każdy fachowiec potrzebuje odpowiednich narzędzi.
Fachowcy zajmujący się pracami glazurniczymi mają obecnie bardzo duży wybór narzędzi które mają za zadanie ułatwić i usprawnić im prace. Szczególną uwagę należy zwrócić na bogatą ofertę producentów maszyn i urządzeń przeznaczonych do cięcia płytek ceramicznych. Począwszy od ręcznych przecianarek do glazury, po niewielkie elektryczne przecinarki podobne do szlifierek kątowych a skończywszy na dużych maszynach zintegrowanych ze stołem które umożliwiają cięcie płytek dużych formatów.
Od wielu lat najpopularniejszym i najcześciej stosowanym narzędziem wykorzystywanym przy pracach glazurniczych była ręczna przecinarka. Dziś również odpowiednio dobrana maszynka to podstawowy atrybut każdego glazurnika. Zasada działania przecinarki ręcznej jest bardzo prosta- za jej pomoca nacinamy górną powierzchnie płytki, którą następnie musimy złamać poprzez równomierny nacisk po obu jej stronach. Dobra przecinarka powinna cechować się solidną podstawą, stabilną prowadnicą wykonaną z płaskownika ewentualnie dwóch prowadnic prętowych, własciwie wyprofilowanego łamaka i wymiennego krążka tnącego. Przy wykonywaniu wielu powtarzalnych cięć przydatny okazuje się czytelny przymiar który znajduje się na wyposażeniu prawie każdego modelu. Dla domowych majsterkowiczów którzy z flizowaniem będą mieli do czynienia tylko w przypadku remotnu domowej łazienki w zupełności wystarczy prosta maszynka którą można nabyć w cenie ok 150zł. Profesjonalni wykonawcy na zakup maszynki powinni przeznaczyć kwotę kilka razy większą zakupując sprzęt renomowanej firmy który posłuży im kilka lat. Poza renomą producenta i jakością wykonania maszynki ważna jest jej długość która bezpośrednio ma wpływ na to do jakich gabarytów płytek będziemy mogli jej używać.
Wśród fachowców pracujących w branży glazurniczej coraz popualrniejszymi narzędziami słuzącymi do cięcia płytek są elektryczne przecinarki zintegrowane ze stołem. Ze względu na dość duże gabaryty umożliwiają one cięcie płytek zarówno o małych jak i dużych wymiarach. Praca z takim urządzeniem jest mniej męcząca, bardziej komfortowa oraz gwarantuje wysoką jakość obróbki. Jest to szczególnie polecane narzędzie w przypadku gdy mamy do czynienia z wieloma powtarzalnymi cięciami. Dzięki możliwości cięcia na mokro mamy znacznie ograniczone pylenie, uzyskujemy lepszą jakość cięcia i zapewnaimy dłuższą żywotnośc tarczy. Wybierając taką maszynę warto zwrócić uwagę na moc silnika która może wynosić od ok 600 do ponad 2000W. Im większa moc tym lepiej a szczególnie jest to zauważalne gdy mamy do czynienia z cięciem płytek o znacznej grubości. Do fazowania płytek bąrdzo przydatna jest możliwość cięcia pod kątem 45 st którą to mamy zapewnioną w większości modeli.
Większość przecinarek elektrycznych umożliwia cięcie nie tylko płytek ceramicznych ale również gresu, kamienia, marmuru czy piaskowca. Należy przy tym jednak pamiętać, że warunkiem efektywnej i płynnej pracy będzie dobór odpowiedniej tarczy w stosunku do rodzaju przecinanej płytki. Inne tarcze dedykowane są do glazury a inne do gresu czy kamienia. Optymalny wybór zapewni nam wysoką jakośc cięcia, oraz długą żywotnośc zarówno tarczy jak i samej przecinarki. Warto jeszcze sprawdzić czy maksymalna głebokość cięcia podawana przez producenta jest zgodna z grubością obrabianego materiału.
Wśród urządzeń mniejszych gabarytowo warto zwrócić uwagę na ręczne przecinarki elektryczne Umożliwiają one cięcie zarówno na sucho jak i mokro.( pierwszy ze sposobów jest jednak dośc niekomfortowy ze względu na duże pylenie). Istotną kwestią w ich przypadku jest sposobność cięcia pod kątem jak również możliwość regulacji wysokości tarczy co jest zwłaszcza przydatne przy pracach renowacyjnych ( np. wycinanie starych płytek) czy też do wykonywania otworów pod gniazdka. Ciekawą alternatywą dla takich przecinarek- w praktyce dość często używaną w pracach glazurniczych jest szlifierka kątowa. Można za jej pomocą wykonywać cięcia prostoliniowe, szlifować krawędzie czy nadwać płytką pożadane kształty, bardzo dobrze sprawdza się w różnych pracach naprawczych czy trudno dostepnych miejscach.
Podczas pracy przecinarkami ręcznymi lub elektrycznymi ważna jest również odpowiednia technika cięcia oraz wprawa i umijętności operatora. W zależności od rodzaju materiału należy zastosować odpowiednią siłe nacisku i prędkość przesuwu elementu tnącego, tak aby nie doprowadzić do niepotrzebnych uszczerbień na ciętym materiale, lub spowodować pęknięcie w niewłasciwym miejscu.
W segmencie elektronarzędzi przeznaczonych dla glazurników pewną nowością są oferowane przez producentów róznego rodzaju wyrzynarki, wycinarki czy też frezarki dedykowane do obróbki płytek ceramicznych, często stanowią one jednak dodatkowe, uzupełniające narzędzia a nie niezbędne i podstawowe wyposażenie.
Każdy glazurnik nie będzie w stanie wykonywać swojej pracy bez odpowiednich narzędzi ręcznych takich jak różnego rodzaju pace i szpachle. Szpachle najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej, dzięki czemu są odporne na działanie korozji, w ofercie producentów znajdziemy również produkty ze stali kwasoodpronej, która ma zwiększoną odporność na działanie agresywnych składników zawartych w różnego rodzaju zaprawach i masach. Przy układaniu płytek nie można zapomnieć o specjalnej pacy do fugowania z gumowym podkładem, dzięki której możemy dokładnie rozprowadzić i zaaplikować spoinę między okładzinami ceramicznymi. Glazurnicy powinni szczególną uwagę zwrócić również na wybór pacy zębatej do rozprowadzania kleju, to od niej zależy czy zastosujemy odpowiednią grubość zaprawy.
Wielkość zębów i tym samym grubość zaprawy powinna być dobrana w stosunku do rozmiaru płytek. Przykładowo dla płytek małego formatu (do 10x10 cm) długość zębów powinna wynosić 4 do 6 mm. Przy średnich płytkach (30 x 30 cm) – 6 lub 8 mm, a przy większych – 10 mm i więcej.
Wszystkie wykorzystywane przez wykonawców narzędzia ręczne powinny cechować się dużą ergonomicznością, dlatego warto sprawdzić czy uchwyt lub rękojeść jest odpowiednio wyprofilowana i dobrze leży w dłoni, co będzie miało wpływ na zmęczenie przy długotrwałej pracy.
Fachowy wykonawca w branży glazurniczej nie obejdzie się bez narzędzi, które pomagają w prawidłowym wypoziomowaniu powierzchni. Najpopularniejszym sprzętem używanym niemal przez wszystkich fachowców są poziomice z libellami rurkowymi. Wydawać by się mogło, że w taki prosty sprzęt nie warto inwestować większych kwot, jednak należy pamiętać, że jakość samych libell i stabilność korpusu decyduje o dokładności końcowych odczytów. Poziomica do profesjonalnych zastosowań powinna być przede wszystkim odporna na różnego rodzaju uszkodzenia i pęknięcia, które mogą powodować zniekształcenia pomiarów. W ostatnich czasie bardzo popularne stały się poziomice laserowe, czy też lasery krzyżowe, które bardzo dobrze sprawdzają się w pracach glazurniczych. Urządzenia tego typu pozwalają bardzo szybko i sprawnie wyznaczyć linie poziomu lub pionu na płaszczyźnie, co jest niezwykle pomocne przy układaniu płytek. Większość profesjonalnych urządzeń to instrumenty samopoziomujące, dzięki czemu laserowe wiązki są automatycznie ustawiane w poziomie lub pionie. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że cechują się one bardzo dużą dokładnością.
W branży glazurniczej fachowcy na co dzień mają do czynienia z różnego rodzaju zaprawami, które wymagają uprzedniego przygotowania, a bez dobrej mieszarki trudno jest wyrobić masę o odpowiedniej konsystencji.Mieszarki do chemii budowlanej to urządzenia wolnoobrotowe, w których stosunek siły do prędkości obrotowej pozwala na efektywne wymieszanie materiałów o różnej gęstości i strukturze. Wybierając mieszarkę, jednym z najważniejszych parametrów, na który należy zwrócić uwagę, jest maksymalny moment obrotowy – im jest on większy, tym mniej problemu będzie miało urządzenie z wymieszaniem 10- lub 20-litrowego wiadra gęstej zaprawy. Niektóre modele oferowane przez producentów posiadają dwubiegową przekładnie, dzięki temu na pierwszym biegu osiągamy większy moment przy niższych obrotach, co jest przydatne przy mieszaniu suchych zapraw. Na drugim z kolei – większe obroty przy niższym momencie do bardziej płynnych substancji.
Dodatkowym udogodnieniem w mieszarkach będzie płynna regulacja obrotów, która pozwala operatorowi na dostosowanie prędkości mieszania do rodzaju rozrabianej zaprawy, wielkości pojemnika czy poszczególnych etapów rozrabiania masy (w początkowej fazie potrzebne są mniejsze obroty, aby zapobiec rozsypywaniu suchej zaprawy). Wbrew pozorom, oprócz samej mieszarki ważny jest również wybór mieszadła o odpowiednim przeznaczeniu, średnicy i kształcie śmigieł. Do gęstych zapraw klejowych, tynkarskich itp. polecane jest mieszadło, które wywołuje ruch mieszanki z dołu do góry, w przeciwieństwie do materiałów o rzadkiej konsystencji, gdzie powinno nadawać wirującej masie ruch z góry do dołu tak, aby zapobiec jej rozchlapywaniu. Ze względu na częsty kontakt z wodą, mieszadła powinny być wykonane ze stali nierdzewnej. Ważną kwestią jest również sposób mocowania mieszadła. Większość producentów oferuje rozwiązanie, w którym mieszadło z gwintem M14 wkręca się bezpośrednio na wrzeciono urządzenia. W niektórych modelach możemy spotkać wygodniejszy system mocowania, który polega na odsunięciu tulei i wsunięciu mieszadła w gniazdo.
Seweryn Bartosik - krn.pl
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!