Z Agnieszką Chocaj z firmy Inoutic / Deceuninck o energooszczędnych systemach okiennych rozmawia Seweryn Bartosik.
Seweryn Bartosik: Stolarka okienna jest bardzo ważnym elementem domów energooszczędnych. Który z Państwa produktów w sposób szczególny dedykowany jest temu segmentowi budynków?
Agnieszka Chocaj: Biorąc pod uwagę, że powierzchnia okien w przeciętnym domu jednorodzinnym to 25 m kw., straty energii spowodowane stolarką okienną o kiepskich parametrach mogą w ciągu jednego sezonu grzewczego wynieść kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych. Warto o tym pamiętać, dokonując wyboru systemu okiennego, gdyż w równie wysokim stopniu jak docieplenie ścian czy dachu wpływa on na efektywność energetyczną budynku. Mając na uwadze te czynniki oraz obserwując trendy związane z rosnącymi kosztami energii, w wyniku wieloletnich i kompleksowych badań konstrukcyjnych, w 2010 r. Inoutic wprowadził do produkcji Eforte — system sześciokomorowych profili gwarantujących, dzięki doskonałym parametrom termoizolacyjnym, najwyższy komfort użytkowania pomieszczeń. Współczynnik izolacji termicznej Eforte wynoszący nawet Uf = 0,95 W/(m2•K) w praktyce oznacza sięgające nawet 80 proc. oszczędności na ogrzewaniu w porównaniu do kosztów ogrzewania budynku z oknami starego typu.
SB: Jakie parametry powinny spełniać okna w budynkach energooszczędnych, aby uzyskać jak najkorzystniejszy bilans energetyczny?
AC: Powszechnie wiadomo, że aby ograniczyć straty energii niezbędnej do ogrzania pomieszczeń, okna powinny charakteryzować się jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła Uw. Współczynnik ten podaje ilość energii — w watach (W) — przenikającej przez okno o określonej powierzchni (m kw.), przy różnicy temperatury zewnętrznej i wewnętrznej równej 1K (1K = 1°C). Znajomość współczynnika przenikania ciepła pozwala, na podstawie aktualnych cen energii, obliczyć wielkość jej strat w określonym czasie. Oczywiście im niższy współczynnik przenikania ciepła okna, tym lepiej. Dla budownictwa pasywnego przyjmuje się Uw = 0,8 W/(m2•K). O tym jakie parametry powinny spełniać okna, zawsze decydują wymagania obiektowe wynikające z projektu lub indywidualne preferencje inwestora.
SB: Czy obecne parametry energooszczędnej stolarki okiennej osiągnęły już maksymalny poziom? Czy w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się jeszcze bardziej energooszczędnych okien?
AC: W budownictwie pasywnym straty ciepła ograniczamy do minimum. Zawsze jednak można te parametry poprawić lub wprowadzić takie innowacje technologiczne, które będą w znaczny sposób niwelować dzisiejsze ograniczenia budownictwa pasywnego. Ze względu na rosnące z roku na rok koszty energii, myślę, że trend ten się utrzyma i w przyszłości będziemy dysponować technologiami, które pozwolą nie tylko na to, aby energia w ogóle przez okna nie uciekała, ale nawet, by okna energię pozyskiwały.
SB: Od jak dawna można znaleźć na polskim rynku okna marki Inoutic i do kogo w głównej mierze skierowana jest Państwa oferta?
AC: Inoutic jest częścią Grupy Deceuninck, jednego z największych producentów systemów okiennych z PVC na świecie, który ponadto posiada ponad 50—letnie doświadczenie w branży. Deceuninck działa w Polsce od 1993 r. Nasze rozwiązania zdobyły uznanie na trudnym polskim rynku budowlanym głównie dzięki wysokiej jakości i niezawodności. W roku 2011, zgodne z przyjęta nową strategią rozwoju w regionie, rozpoczęliśmy proces tworzenia jednej spójnej marki w Europie Środkowej — Inoutic.
Tworzymy i rozwijamy technologie produkcji z PVC i materiałów kompozytowych. W naszych fabrykach w Bogen (Niemcy), Jasinie (Polska) i Popuvkach (Czechy) przeprowadzamy pełne procesy produkcyjne — od wstępnego projektu produktu, przez jego testy laboratoryjne, aż po wytłaczanie i okleinowanie. Dzięki innowacyjnym technologicznie produktom łączymy w kreatywny sposób świat zewnętrzny z wnętrzem wszystkich rodzajów budynków. Nasze profile okienne i produkty budowlane są oceniane, nie tylko przez ekspertów, ale i zwykłych użytkowników, jako jedne z najlepszych na świecie. Portfolio produktowe naszej firmy jest w stanie sprostać potrzebom i oczekiwaniom wszystkich klientów, niezależnie od tego czy wybierają system standardowy, czy najbardziej zaawansowany energooszczędny Eforte, który z powodzeniem może być stosowany w budownictwie pasywnym.
SB: Na stronie Państwa firmy (www. inoutic.pl) można znaleźć aplikacje interaktywne. Jakie dają one możliwości klientom?
AC: Z nową interaktywną aplikacją, dostępną na stronie internetowej www.inoutic.pl, stworzenie wizualizacji okien w dowolnym budynku staje się niezwykle prostym i przyjemnym zajęciem. Konfigurator okien Inoutic umożliwia projektowanie oparte na własnych zdjęciach lub rysunkach projektowych. Wystarczy kilka kliknięć, by zobrazować pomysły inwestora lub architekta i wybrać najbardziej odpowiadające rozwiązanie. Aplikacja umożliwia wybór rodzaju przeszkleń w pełnej palecie barw Inoutic. Nie wymaga znajomości czy też instalacji specjalistycznego oprogramowania, a intuicyjna nawigacja pozwala na stosowanie jej w codziennej pracy również w punktach sprzedaży. W konfiguratorze dostępne są także przykładowe projekty Inoutic, które mogą stać się inspiracją przy projektowaniu własnego domu.
SB: Dziękuję za rozmowę?
Szukasz więcej informacji o systemach okiennych? Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem „Systemy okienne. Wiedza techniczna/Wskazówki montażowe/Zagadnienia prawne i marketingowe”, wydanym przez Inoutic / Deceuninck www.inoutic.pl
artykuł pochodzi z kwartalnika
Kreator Projekty wydanie 04/2012
więcej o kwartalniku czytaj na
Kreator Projekty.pl
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!