Myjki ciśnieniowe to urządzenia, które znajdują zastosowanie w wielu profesjonalnych zakładach usługowych, czy firmach sprzątających, są również niezwykle pomocne w wielu pracach wykonywanych wokół domu. Szeroka oferta myjek ciśnieniowych różniących się konstrukcją, parametrami technicznymi i zastosowaniem sprawia, że wybór odpowiedniego modelu nie jest rzeczą prostą.
Myjki ciśnieniowe (często określane jako wysokociśnieniowe) to urządzenia czyszczące, dzięki którym możemy usuwać brud i inne zanieczyszczenia z różnego rodzaju powierzchni i przedmiotów za pomocą wody pod bardzo wysokim ciśnieniem. Używając myjki, w znacznym stopniu oszczędzamy czas, zmniejszamy zużycie wody i ograniczamy wysiłek, jaki trzeba włożyć w usuwanie silnych zabrudzeń. Są to urządzenia bardzo łatwe w użyciu i nieskomplikowane w obsłudze.
Sprawdź ceny myjek ciśnieniowych na krn.pl
To, na jaką myjkę się zdecydujemy, w głównej mierze powinno zależeć od zakresu prac, do jakich chcemy ją przeznaczyć. Na rynku możemy spotkać dwie główne kategorie produktów oferowanych przez większość producentów. Pierwsza to myjki do użytku domowego, często określane nazwą „klasa hobby”, a druga to urządzenia do zastosowań profesjonalnych. Z założenia myjki profesjonalne przeznaczone są do długotrwałej wielogodzinnej pracy i mogą być używane w trybie ciągłym. Myjki typu hobby dedykowane są do mycia niewielkich powierzchni i pracy w cyklach, które nie spowodują nadmiernego przegrzania urządzenia, zapewniając tym samym długą i bezawaryjną eksploatację. Są one w zupełności wystarczające, jeśli co jakiś czas chcemy umyć np. samochód, rower, kosiarkę czy niewielkich rozmiarów podjazd lub taras. Jeśli natomiast myjkę wykorzystujemy do przydomowego użytku, ale mamy do czyszczenia duży plac wyłożony kostką brukową czy inne bardzo zabrudzone powierzchnie, warto zakupić bardziej wydajny i profesjonalny sprzęt.
Jednym z podstawowych parametrów, na jaki należy zwrócić uwagę dokonując wyboru, jest maksymalne ciśnienie wytwarzane przez myjkę. W urządzeniach klasy hobby wartość ta waha się najczęściej w granicach 100-150 bar i jest w zupełności wystarczająca do większości przydomowych zastosowań. Większe ciśnienie, przekraczające 150 bar, osiągają droższe i bardziej profesjonalne urządzenia – będzie ono przydatne w usuwaniu silniejszych zabrudzeń (smarów, olei itp) i pracy na większych powierzchniach.
Należy jeszcze wspomnieć, że na rynku możemy spotkać myjki wysokociśnieniowe przeznaczone do pracy w warunkach przemysłowych, które są napędzane 3-fazowymi silnikami elektrycznymi lub silnikami spalinowymi potrafiącymi wygenerować maksymalne ciśnienie w granicach 2000 bar.
Warto pamiętać, aby ciśnienie, jakie wytwarza nasze urządzenie myjące, było dostosowane do rodzaju czyszczonej powierzchni, bowiem zbyt duża jego wartość może uszkodzić daną powłokę. Poza ciśnieniem warto również zwrócić uwagę na wydajność tłoczenia myjki ciśnieniowej podawaną w l/h (lub l/min). W urządzeniach do zastosowań domowych wydajność ta wynosi od 300 do 500 l/h, w droższych i bardziej zaawansowanych modelach przekracza 500l/h.
Wybierając myjkę wysokociśnieniową, warto zwrócić uwagę na materiały, z jakich zostały wykonane podzespoły urządzenia. Lepsze jakościowo materiały gwarantują większą bezawaryjność myjki i dłuższy czas pracy przy wyższym obciążeniu. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, z czego została wykonana pompa. Profesjonalne i zarazem najdroższe modele myjek posiadają mosiężną głowicę pompy z ceramicznymi tłokami. W tańszych produktach bardzo częstym rozwiązaniem jest pompa wykonana z aluminium, która mimo iż nie jest tak trwała i wytrzymała jak mosiężna, to jednak zdecydowanie przewyższa rozwiązania stosowane w najtańszych modelach.
W tzw. budżetowych myjkach z najniższej półki pompa jest wykonana z tworzywa sztucznego, które odznacza się najmniejszą trwałością i wytrzymałością i z tego powodu jest to element podatny na uszkodzenia. Takich elementów nie dostrzeżemy gołym okiem podczas kupna myjki, dlatego warto to wcześniej sprawdzić w karcie technicznej produktu lub zapytać fachowego sprzedawcę.
Inną równie istotną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, kupując myjkę wysokociśnieniową, jest osprzęt. W standardowym wyposażeniu myjki znajdziemy przewód ciśnieniowy, lance, pistolet i dyszę. Większość producentów oferuje w zestawach, lub za dodatkową dopłatą, szereg innych akcesoriów, które możemy wykorzystać przy myciu i czyszczeniu różnych powierzchni. Mogą to być różnego rodzaju szczotki obrotowe, dysze wielostrumieniowe i dysze turbo, pianownice, zestawy do piaskowania czy nawet końcówki do czyszczenia rur kanalizacyjnych. Tu również, podobnie jak w przypadku samych urządzeń, możemy wyróżnić osprzęt do domowych zastosowań wykonany najczęściej z plastiku lub ten, który jest przeznaczony do profesjonalnego użytku – wykonany ze stali i mosiądzu. Wśród dodatkowych opcji należy jeszcze wymienić funkcję podgrzewania wody, którą mogą posiadać myjki do profesjonalnych zastosowań – mycie pod ciśnieniem gorącą wodą jest bowiem dużo bardziej efektywne i wydajne.
Oprócz akcesoriów, parametrów technicznych i materiałów, z jakich jest wykonana myjka, warto zwrócić uwagę także na gwarancję i renomę producenta. Bezproblemowy serwis i łatwy dostęp do części zamiennych pozwoli na szybką naprawę w razie ewentualnego zepsucia i da możliwość eksploatacji urządzenia przez wiele lat.
Seweryn Bartosik
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!