Wanna czy prysznic? Przed tym dylematem stanął chyba każdy, kto kiedykolwiek aranżował lub wyremontował łazienkę. Jakiego wyboru dokonać? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Najlepszą kombinacją wydaje się oczywiście nie rezygnowanie ani z jednego, ani z drugiego. Jednak nie wszyscy dysponują tyloma metrami kwadratowymi, zwłaszcza jeśli planują zmiany niewielkim mieszkaniu w bloku. Większość zainteresowanych ma już na ten temat wyrobione zdanie, zwłaszcza, że o wyborze decydują głównie osobiste preferencje i upodobania dotyczące codziennych czynności, przyzwyczajeń w zakresie dbania o higienę, czy nawet wrażeń czysto estetycznych. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, warto zastanowić się nad tym, jakie plusy i minusy wiążą się z posiadaniem jednej bądź drugiej opcji.
Wanna
Zapewne pierwszym argumentem, jaki przedstawią przeciwnicy wannt, jest duże zużycie wody. Codzienną kąpielą w pełnej wannie wody narażamy się na krytykę ze strony ekologów, ale też na osób ceniących sobie oszczędność. I chociaż dowiedziono niedawno, że różnica w zużyciu ciepłej wody w obu przypadkach nie jest tak duża (zależy głównie od czasu, jaki spędzamy pod natryskiem), to jednak powszechne stało się myślenie, że prysznic oznacza ekonomiczną rozwagę i większą dbałość o środowisko, w przeciwieństwie do wanny. Zwolennicy wylegiwania się ciepłej wodzie nie wezmą też sobie zapewne do serca zastrzeżeń, dotyczących tego, ile miejsca w łazience zajmuje wanna. W końcu spośród szerokiej oferty dostępnych na rynku produktów można wybrać niewielki model o wyższych nieco nogach (co sprawi, że wanna będzie się wydawać o wiele lżejsza), albo ten tradycyjny obłożyć lśniącymi kafelkami odbijającymi światło (co zwiększy optycznie wnętrze całej łazienki). Nawet do najbardziej nietypowego metrażu łazienki można łatwo dobrać odpowiednią wannę narożną, która dodatkowo może stanowić ozdobę i punkt centralny całego pomieszczenia.Wannę z pewnością wybiorą ci, którzy mają dzieci lub planują powiększenie rodziny.
Decydując się na wannę, nie możemy również zapominać o tym, że więcej czasu będziemy musieli poświęcić na jej mycie. Na szczęście dostępne na rynku środki czyszczące znacznie ułatwią nam wykonywanie tych przykrych czynności, a ciepła kąpiel w połączeniu z relaksującym zapachem odpowiednio dobranego olejku całkowicie nam je zrekompensuje.
Prysznic
Pomimo niewątpliwych zalet wanny, wielu zwolenników ma także prysznic. Przede wszystkim zajmuje mniej miejsca w łazience. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza, jeśli na małej powierzchni musimy zmieścić zarówno natrysk, jak i np. pralkę i umywalkę.
Prysznic będzie dobrym rozwiązaniem dla osób zabieganych. Nawet najdłuższa kąpiel pod prysznicem zazwyczaj trwa krócej niż ta w wannie. Mniej czasu musimy rówznież poświęcić także na utrzymanie czystości i porządku w łazience zaopatrzonej tylko w prysznic. Najważniejsze jest mycie samej kabiny (np. osadu z wody czy mydła na jej ścianach). Dzięki temu, że na rynku dostępnych jest obecnie wiele produktów ułatwiających te czynności.
Zarówno wanna, jak i prysznic dają wiele możliwości aranżacyjnych. Od przeszklonych kabin prysznicowych, wzorzystych zasłon i kolorowych luksferów, przez baterie w stylu retro i nowoczesne wzornictwo, aż po możliwość całkowitej rezygnacji z brodzika na rzecz wbudowanego w podłogę spływu i nowoczesnego wystroju powstałej w ten sposób wolnej przestrzeni. Odpowiednio dobrany prysznic z pewnością ułatwi urządzenie łazienki w stylu nowoczesnym lub minimalistycznym, tak dziś cenionych wśród projektantów wnętrz.
Przeciwnicy tego rozwiązania twierdzą, że nad wanną zawsze można zamontować natrysk, tak aby pełniła ona funkcję brodzika. Odwrotnie za to zrobić się nie da – prysznic nie może pełnić funkcji wanny.
Dodatkowo natryski są dziś często wyposażone atrakcyjnych gadżetów (np. masaże, bicze wodne) Istnieje również możliwość regulowania samego strumienia wody. Deszcz, mżawka, mgiełka to tylko niektóre spośród bardzo wielu możliwości. Dostępne są także różnego rodzaju siedziska, które wmontowane na stałe w kabinie nie tylko zwiększają poczucie komfortu, ale także ułatwiają codzienną toaletę ludziom starszym, chorym lub niepełnosprawnym. Prysznic jest też zdrowszy dla osób mających problemy z krążeniem czy skórą. Często wybierają go ludzie aktywni fizycznie.
Wybór między wanną a prysznicem nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Zarówno wanna, jak i prysznic mają swoich zagorzałych zwolenników oraz przeciwników i to się nie zmieni. Warto więc przed podjęciem ostatecznej decyzji rozważyć, co będzie lepszym rozwiązaniem dla wszystkich domowników.
Agata Gruber - krn.pl
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!