Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Kominek w salonie

Kominek to element wnętrza, który tworzy wyjątkowy nastrój pomieszczenia, stanowi ciekawą dekorację, a większości z nas kojarzy się z niepowtarzalną atmosferą. Z praktycznej i ekonomicznej strony może pełnić funkcję wspomagającą ogrzewanie domu.

Przed dokonaniem wyboru kominka powinniśmy się zastanowić, czy chcemy, by był elementem tworzącym tylko nastrój wnętrza i częścią dekoracji, czy urządzeniem wspomagającym ogrzewanie budynku lub pełniącym funkcję podstawowego źródła ciepła.

Wykorzystanie kominków

Kominek zamontowany jako dekoracja ogrzewa powietrze tylko w jego pobliżu (jeśli urządzenie ma formę otwartą). Taki rodzaj kominka nie wykorzystuje obiegu wody, czyli płaszcza wodnego, w związku z tym nie jest w stanie ogrzać innych pomieszczeń w budynku. Jest to przede wszystkim element architektoniczny, który w znaczący sposób wpływa na wystrój pomieszczenia. Ten typ paleniska jest najstarszą formą kominka, bowiem w przeszłości pełniły one wyłącznie takie funkcje.

Jeżeli chcemy, aby kominek pełnił funkcję wspomagającą ogrzewanie domu, najlepiej zdecydować się na zamontowanie urządzenia z płaszczem wodnym. Jest to system rurek wypełnionych wodą, znajdujących się wewnątrz podwójnej ścianki otaczającej komorę spalania z każdej strony, nawet bezpośrednio nad paleniskiem. W tym systemie gorąca woda jest tłoczona przy pomocy pompy elektrycznej do kaloryferów, co pozwala na ogrzanie całego budynku. Kominki zazwyczaj mają moc 15–20 kW, oznacza to możliwość szybkiego podniesienia temperatury w domu, ale jednocześnie jej szybki spadek. Długotrwałe ogrzewanie jest w tym przypadku nieekonomiczne i pracochłonne. Drewno do paleniska należy dokładać co 3–4 godziny. Dodatkowo po kilku dniach (przy intensywnym spalaniu) szyba zabezpieczająca wymaga czyszczenia. Mimo wszystko jest to warty polecenia system wspomagający podstawowe ogrzewanie. Pełni on więcej funkcji w budynku niż kominek bez połączenia z instalacją CO, a to sprawia, że jest od niego droższy.

Na rynku dostępne są również nowoczesne rozwiązania łączące funkcje kominka, kotła CO oraz pieca kaf lowego. Wykorzystują one działanie wymiennika ciepła, właściwości akumulacyjne materiałów konstrukcyjnych (np. ścienne płyty szamotowe) oraz gromadzenie ciepła w zbiornikach wodnych. Taki pieco-kominek pozwala na utrzymanie ciepła przez ok. 10 godzin. Ma mniejszą moc, ogień zatem pali się wolniej, nagrzewając specjalne materiały i pozwalając na to, by ciepło powoli rozchodziło się po wszystkich pomieszczeniach domu. Co ciekawe, takie urządzenie może wyglądem przypominać zarówno nowoczesny kominek — z szybą, przez którą widać płomienie — jak i stary piec kaflowy.

Kominek w salonie

Decyzję o lokalizacji kominka w salonie powinniśmy podjąć już na etapie planowania wystroju pomieszczenia. Na początku należy zacząć od „wystrefowania” salonu, czyli podzielenia wnętrza na: miejsce, gdzie stanie duży stół jadalny z krzesłami, strefę ze stolikiem kawowym i sofą, strefę komunikacji oraz miejsce na szafę lub kredens. Kominek najlepiej umieścić w strefie wypoczynku, gdzie jest mniejszy ruch niż np. w strefie jadalnej.

Stosunkowo wcześnie powinniśmy wybrać również stylistykę kominka. W tym celu najlepiej przeanalizować, jaka aura panuje w budynku oraz jakie meble, materiały i kolorystyka dominują w salonie. Po takiej analizie łatwiej będzie nam podjąć decyzję o tym, jaki kominek najbardziej pasuje do naszego domu. Więcej o aranżacji salonu w arytkule "Jak urządzć salon".

Operując stylami, musimy pamiętać, by były one jak najbardziej skrajne. Jeśli zdecydujemy się na ciężki, zdobiony, tradycyjny kominek (albo kozę), dobrze jest zrównoważyć wybór, zestawiając go z elementami prostymi, gładkimi i jednolitymi, np. ze stali nierdzewnej. W nowoczesnym, minimalistycznym wnętrzu taki kominek może stanowić wyraźny akcent i jednocześnie przykuwać uwagę nastrojowym blaskiem płomieni. Można również odwrócić sytuację, stawiając bardzo nowoczesny, prosty kominek, wykończony gładkimi, błyszczącymi płaszczyznami (np. z kamienia czy stali) w salonie urządzonym w stylu tradycyjnym. Takie zestawienie sprawi, że pomieszczenie będzie miało niepowtarzalny charakter.

Ciekawymi i oryginalnymi wnętrzami dla kominków są pomieszczenia w odcieniach bieli, beżu i szarości, czyli w barwach, do których większość osób podchodzi sceptycznie ze względu na to, że wciąż kojarzone są jako te, które szybko się brudzą. Jeśli jednak zastosujemy farby zmywalne, będziemy długo cieszyć się ich świeżością. Warto pamiętać, że neutralne płaszczyzny, tj. biała ściana, szary beton czy brązowy drewniany parkiet, są doskonałym tłem dla mocnych kolorów.

Kwestie techniczne

Wybierając materiały, z których będzie wykonany kominek, musimy pamiętać, by były one trwałe, niepalne i odporne na uderzenia czy zarysowania. Dobrym rozwiązaniem jest wykończenie kominka kamieniem lub cegłą. Sam wkład kominkowy musi być ze stali lub żeliwa. Wykonanie kominka powinno zlecić się wykwalifikowanemu specjaliście. Niezwykle istotną kwestią dla jego prawidłowego funkcjonowania jest sprawny ciąg kominowy, którego działanie determinowane jest wieloma czynnikami — różnicą temperatur na zewnątrz i wewnątrz domu, a także lokalizacją budynku.

Kominek i komin muszą być szczelnie zaizolowane wełną lub nowoczesnymi płytami konstrukcyjnymi. Wszystkie przewody powinny być odporne na wysoką temperaturę i korozję. Nie bez znaczenia jest również sposób eksploatacji tego typu urządzeń. Konieczne jest także systematyczne ich czyszczenie.

Kreator-projekty 03/2012
artykuł pochodzi z kwartalnika
Kreator Projekty wydanie 03/2012
więcej o kwartalniku czytaj na
Kreator Projekty.pl

Jeśli decydujemy się na budowę kominka w domu, w którym nie było go w planach, musimy się skonsultować z konstruktorem budowlanym. Kominek akumulacyjny wraz z całą instalacją może ważyć nawet 2 tony. Jeśli nasz system grzewczy będzie zbudowany na parterze z podpiwniczeniem lub na piętrze, trzeba będzie wzmocnić konstrukcję budynku, gdyż stropy w typowym domu jednorodzinnym nie są dostosowane do takich ciężarów. Dopuszczalny nacisk na metr kwadratowy wynosi 150 kg.

Anna Nowicka

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na sprzedażlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciakamienice na wynajemdomy na sprzedaż powiat M. Olsztynlokale użytkowe na wynajem powiat Jędrzejowskimieszkania na sprzedaż gmina Tyszowcedomy na sprzedaż gmina Goworowodomy na sprzedaż w Witostowicachmieszkania na sprzedaż w Kaszowiemieszkania na sprzedaż w Karolewie

Deweloperzy

);