Aby cieszyć się w naszym domu komfortem cieplnym przez cały rok, powinniśmy pamiętać o wyborze odpowiedniego systemu klimatyzacyjnego. W zależności od tego, czy na zastosowanie klimatyzacji decydujemy się na etapie budowy, czy już w gotowym budynku, gama dostępnych rozwiązań będzie różna, jednak bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie.
Klimatyzatory kompaktowe
Zdecydowanie najprostszy rodzaj klimatyzatora stanowi urządzenie złożone z jednego elementu, wewnątrz którego znajdują się wszystkie podzespoły, umożliwiające chłodzenie powietrza. Znajdziemy w tej grupie rozwiązania przygotowane do montażu bezpośrednio w obrębie okna. Decydując się na klimatyzator okienny musimy liczyć się z faktem, iż estetyka obsługiwanego przez urządzenie pomieszczenia znacznie spadnie. Uciążliwy może okazać się także hałas, związany z pracą wentylatora w układzie skraplacza. Zamontowanie klimatyzatora jest proste, nie wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi, czy skomplikowanych połączeń. Omawiane rozwiązanie wiąże się także z relatywnie niskimi nakładami inwestycyjnymi. W ofercie dostępne są jednostki zarówno do instalowania w ramie okiennej, jak i urządzenia ścienne czy wolnostojące. Niestety bez względu na wybrany typ, inwestor jest zmuszony zapewnić otwór wylotowy łączący wnętrze pomieszczenia z obszarem wyrzutu ciepłego powietrza.
Sprawdż ofertę klimatyzatorów na krn.pl
Jeżeli klimatyzator ma pracować tylko okresowo (szczególnie gdy poza okresami pracy może być schowany), można rozważyć jednostkę wolno stojącą, zaopatrzoną w rurę wyprowadzającą ciepłe powietrze, umieszczaną za uchylonym oknem. Poza miejscem, jakie urządzenie zajmuje w pomieszczeniu w czasie pracy, jego użytkowanie jest wygodne, przy czym ze względu na otwarte okno efektywność chłodzenia jest ograniczona a nakład energii dość duży.
Systemy klimatyzacji dwu i wieloelementowe
Układ nieco bardziej skomplikowany niż opisane wcześniej, ale i posiadający liczne zalety, to zestaw, w którym sekcja parownika (zapewniającego chłodzenie powietrza w pomieszczeniu) i skraplacza (odpowiedzialnego za odprowadzanie ciepła do otoczenia) są rozdzielone. Rozwiązanie typy "split" pozwala na umieszczenie sporej części instalacji na zewnątrz budynku, co znacznie podnosi walory estetyczne, eliminuje problem hałasu i pomniejszenia przestrzeni użytkowej. W takiej sytuacji, czynnik roboczy w obiegu zamkniętego klimatyzatora odparowuje wewnątrz budynku ochładzając powietrze, a następnie, za pomocą rurek miedzianych niewielkiej średnicy, jest transportowany do skraplacza, który z powodzeniem może być zamontowany na ścianie zewnętrznej. Bardzo istotne jest tu optymalne usytuowanie tego modułu, aby jego praca nie była zaburzona, np. przez zalegający śnieg, silny wiatr, deszcz, czy zewnętrzne źródła ciepła. W konfiguracji "split" dostępne są jednostki naścienne, stojące (często bardzo przypominające grzejniki konwektorowe) oraz podwieszane, które przy przemyślanym montażu mogą całkiem ładnie komponować się z sufitem.
Powyższe rozwiązanie można oczywiście rozszerzyć na wiele pomieszczeń, przy czym nie jest konieczne stosowanie odpowiedniej liczby zestawów "parownik-skraplacz". Odbiorniki ciepła zainstalowane w pomieszczeniach współpracują z jednym modułem skraplacza o odpowiednio dobranych parametrach. Czołowi producenci oferują naturalnie systemy, których sterowanie i kontrola odbywa się z dowolnego punktu w mieszkaniu, za pośrednictwem pilota. Nastawy klimatyzatorów w poszczególnych pomieszczeniach mogą być dobierane autonomicznie, zatem każdy z pokoi obsługiwanych przez układ będzie posiadać swój własny klimat, skorelowany z funkcjami użytkowymi.
Klimatyzacja centralnie zintegrowana
Nie trudno zgadnąć, iż największe możliwości decydowania o tym, jak ma wyglądać system klimatyzacyjny mają inwestorzy, którzy na problematykę komfortu cieplnego spojrzeli kompleksowo już na etapie projektowania przyszłego domostwa. Wówczas możliwe jest zaplanowanie jednej zintegrowanej instalacji, odpowiedzialnej zarówno za ogrzewanie, wentylację, jak i klimatyzację wnętrz. W takim przypadku instalacja pozostaje niewidoczna, a jedynymi oznakami jej działania jest przyjemny chłód i anemostaty umocowane w dobranych punktach systemu.
Z duchem czasu
Branża urządzeń klimatyzacyjnych rozwija się niezwykle prężnie, przez co podstawowe funkcje oferowanych urządzeń zostały obecnie rozszerzone o szereg cech funkcjonalnych. Najatrakcyjniejsze z nich to eliminacja grzybów, pleśni, roztoczy, jak również niepożądanych zapachów, jonizacja powietrza, a nawet jego wzbogacanie witaminą C.
Zgodnie z nowymi kierunkami rozwoju klimatyzatorów, zamiast starać się za wszelką cenę ukryć wewnętrzne elementy instalacji, dąży się do nadania im cech mebli, przedmiotów użytkowych. Dostępne są jednostki wyposażone w lustra, imitujące element sufitu, czy nawet dzieła sztuki nowoczesnej.
O czym nie wolno zapomnieć
Satysfakcja z użytkowania systemu klimatyzacyjnego będzie możliwa tylko przy jego odpowiedniej eksploatacji. Należy pamiętać, iż przyjemny chłód z klimatyzatora może być szkodliwy, jeżeli zaniedbamy regularne wymiany filtrów oraz systematyczne wietrzenie klimatyzowanych pomieszczeń. Niezwykle ważne jest, aby stosować się do zaleceń producenta, dotyczących maksymalnych różnic temperatury w pomieszczeniu klimatyzowanym i na zewnątrz - regulacje te są zaostrzone w przypadku pokoi dziecięcych.
Mateusz Szubel - krteoCEN.pl
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!