Żelazko to niezbędnik każdego gospodarstwa domowego. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów żelazek, a różnice między nimi mogą znacznie wpłynąć na wygodę ich użytkowania. Decydując się na zakup żelazka musimy przede wszystkim zastanowić się, który typ urządzenia będzie dla nas najbardziej odpowiedni.
Przewodowe czy bezprzewodowe?
Wstępnie żelazka możemy podzielić na przewodowe i bezprzewodowe. Większość dostępnych na rynku modeli posiada kabel, jednak wciąż znaleźć można i te, pozbawione ciągłego podłączenia do prądu. Żelazka przewodowe charakteryzują się nieprzerwanym podłączeniem do prądu, dzięki czemu gdy stopa grzewcza ulega wychłodzeniu, system włącza się i urządzenie jest wciąż gotowe do pracy. Zwykle kabel żelazka osiąga długość 1,5 do 3 metrów. Może to stanowić wadę, gdyż zmieniasz mobilność żelazka. Żelazka bezprzewodowe, do nagrzania potrzebują stacji dokującej. Kiedy urządzenie ulegnie wychodzeniu, konieczne jest odstawienie go na specjalną płytę, która podniesie jego temperaturę. Może się to okazać niewygodne i problematyczne, gdy do wyprasowania mamy większą ilość ubrań. W pewnym momencie będziemy bowiem zmuszenie przerwać pracę i poczekać aż żelazko ponownie się nagrzeje.
Rodzaje żelazek
Do najpopularniejszych należą żelazka tradycyjne, parowe, turystyczne i systemowe. To co je odróżnia to funkcjonalność, która powinna mieć największe znaczenie przy dokonywaniu zakupu. Decyzje o zakupie należy przemyśleć, biorąc pod uwagę przyszłe przeznaczenie urządzenia.
Żelazko tradycyjne to najprostszy typ urządzenia do prasowania. Składa się z aluminiowej stopy i pokrętła, które służy do regulowania temperatury. Żelazko tradycyjne pozbawione jest modułu tworzącego parę oraz funkcji nawilżania, co sprawia że jest ono raczej niewygodne w użytkowaniu.
Obecnie najpopularniejszym typem urządzenia do prasowania jest żelazko parowe. Urządzenie to wyposażone jest w stopę grzewczą, zbiornik na wodę oraz pokrętło do regulowania temperatury i pary wodnej. Żelazko parowe jak sama nazwa wskazuje generuje parę, która jest wypuszczana przez otwory znajdujące się w stopie grzewczej. Para rozszerza włókna materiału i ułatwia prasowanie.
Żelazka turystyczne to zwykle małe wersje żelazek tradycyjnych i parowych. Większość tego typu urządzeń posiada składaną rączkę, ułatwiającą wygodny transport w walizce. Żelazka turystyczne charakteryzują się mniejszą mocą, jednak w podróży sprawdzają się doskonale.
Żelazka systemowe, to urządzenia posiadające poza stopą grzewczą także tzw. stację pary. Jest to zbiornik z boilerem, który mieści do 2,5 litra. Wytworzona w zbiorniku para transportowana jest przewodem do żelazka. Największą zaletą żelazek systemowych jest możliwość ciągłego wytwarzania pary rzędu do 150 g/min. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia i przyśpiesza pracę. Ubrania wystarczy wyprasować tylko po jednej stronie gdyż resztę załatwi para. Wadą żelazek systemowych jest ich rozmiar. Są to urządzenia mało mobilne i wymagające dodatkowego miejsca do ustawienia stacji parowej.
Moc żelazka
Moc żelazka ma wpływ na szybkość nagrzewania stopy grzewczej. Im wyższa moc tym żelazko szybciej się nagrzewa. Moc żelazka nie jest zależna od osiąganej temperatury. Do najlepszych urządzeń do prasowania należą te o mocy od 2200 do 2400 W, gdyż szybko się nagrzewają i szybko reagują na zmianę temperatury. Żelazka parowe mają moc od 1200W do 2400W, żelazka turystyczne od 350W do 1000W zaś żelazka systemowe od 800W do 2200W.
Rodzaje stopy
Rodzaj stopy grzewczej jest niezwykle istotny, gdyż to właśnie stopa ma największy wpływ na wygodę i łatwość prasowania. Podczas wybierania urządzenia musimy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego wykonana jest powierzchnia stopy. Podstawą każdej stopy jest aluminium, który dobrze przewodzi prąd i szybko się nagrzewa. Kiedy aluminium jest gorące, przywiera do tkaniny, co utrudnia przesuwanie żelazka po materiale. Dlatego aluminium zwykle pokryte jest dodatkowym materiałem. Najczęściej spotykane powłoki w urządzeniach do prasowania to powłoka ceramiczna, teflonowa, metalowa, szafirowa i stalowa. Producenci bardzo często stosują nazwy własne i tak Dirillium oraz Supergliss to nazwy handlowe powłoki ceramicznej, Anodilium, Granit Glissee, i Careeza odnoszą się do powłoki metalowej zaś Optinox, Eloxal, Inox, Golden Dynaglide i Durasteel do powłoki stalowej. W przypadku stopy grzewczej nie bez znaczenia jest także jej kształt. Stopa powinna ona posiadać zwężenie z przodu, co ułatwia prasowanie nawet najtrudniej dostępnych miejsc. Kolejną ważną cechą stopy grzewczej jest jej oporność na zarysowania. Najmniej oporne są stopy stalowe i teflonowe zaś najbardziej oporne są stopy szafirowe.
Funkcje dodatkowe
Przed zakupem żelazka warto zwrócić uwagę na takie funkcje dodatkowe jak np. spryskiwacz, czyli punktowe spryskiwanie wodą, które ułatwia prasowanie opornych miejsc. Warto także zwrócić uwagę na funkcję samooczyszczania. Dzięki niej możemy w łatwy i szybki sposób wyczyścić otwory, przez które przechodzi para pozostawiająca osad. Wystarczy wlać do zbiornika wody, włączyć żelazko na maksymalną temperaturę i trzymając nad wanną lub zlewem włączyć odpowiedni przycisk. Inną funkcją ułatwiającą posługiwanie się żelazkiem jest antypoślizgowy uchwyt i oparcie a także blokada kapania, która uniemożliwia wyciekanie wody z otworów żelazka.
Monika Fuksa - krn.pl
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!