Zasada działania podgrzewczy pojemnościowych polega na zgromadzeniu i utrzymaniu w stałej temperaturze określonej ilości wody. Obecnie na rynku dostępne są urządzenia o pojemności od 5 do 3000 litrów. Wybór odpowiedniej pojemności zależy przede wszystkim od miejsca zastosowania podgrzewacza.
Podstawą działania podgrzewaczy pojemnościowych jest utrzymywanie pożądanej temperatury dla określonej ilości wody. Aby jak najbardziej ograniczyć straty ciepła, w konstrukcji boilerów stosuje się dodatkowo warstwę izolacyjną. Niemniej jednak izolacja nie zapobiegnie całkowicie stratom ciepła. Aby utrzymać stałą zadaną temperaturę, urządzenia te wyposaża się w dodatkowe grzałki, najczęściej elektryczne. Mogą one stanowić główne źródło ciepła dla zasobnika, wtedy mamy do czynienia z elektrycznymi pojemnościowymi podgrzewaczami wody, które najczęściej posiadają małą objętość i są stosowane w kuchniach czy łazienkach.
Zasobnik CWU w kotłowni
Zasobniki o dużych objętościach (100 i więcej litrów) montuje się już w kotłowaniach. Grzałki elektryczne w takich zasobnikach najczęściej stanowią jedynie dodatkowe źródło ciepła. Jako główne zasilanie stosuje się ciepłą wodę z kotła lub czynnik grzewczy z kolektorów słonecznych. Podczas wykorzystywania ciepłej wody jej ubytki w zasobniku są na bieżąco uzupełnianie, dzięki temu mamy stały dostęp do dużej ilości ciepłej wody – niezależnie od ilości punktów jednoczesnego poboru. Podgrzewacz pojemnościowy nie jest niewyczerpalnym źródłem ciepłej wody. Warto pamiętać, że przy zbyt dużym zużyciu może się zdarzyć, że uzupełniania woda niezostanie zagrzana. Dlatego tak ważne jest, aby przed wyborem zasobnika przewidzieć maksymalne szczytowe zużycie wody i zainstalować urządzenia przekraczające to zapotrzebowanie o 20-30%.
Po co zbierać gromadzić ciepłą wodę
W podgrzewaczach przepływowych przygotowanie CWU zachodzi w zupełnie inny sposób. Zasada ich działania zawarta jest w dwóch wskazówkach: „Ogrzewaj wodę tylko wtedy gdy jej potrzebujesz”, „tylko tam gdzie jej potrzebujesz”. W większości przypadków przepływowe podgrzewacze wody montuje się w miejscu poboru wody. Są to małe urządzenia o niewielkiej mocy, których zadaniem jest podgrzanie wody w danym miejscu i czasie. Zasilane energią elektryczną cechują się dużą sprawnością, dzięki czemu prawie nie zachodzi spuszczania dużej ilości zimnej wody, zanim z naszego kranu popłynie ciepła.
Na podgrzewaniu przepływającej wody również oparte są urządzanie o większej mocy, zasilane gazem — potocznie zwane piecykami gazowymi. Najczęściej są one odpowiedzialne za dostarczenie ciepłej wody do kuchni i łazienki. Jednoczesne mycie naczyń w kuchni i korzystanie z prysznica przez jedną osobę, jest niemożliwe, ale w przypadku dwóch już tak. Niestety tego typu urządzenia nie umożliwią nam tego.
www.krn.pl
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!