Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jaka jest kuchnia twoich marzeń? Cz. 1: styl nowoczesny i skandynawski

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym koncentruje się życie całego domu. Dlatego, urządzając mieszkanie, warto poświęcić jej wystrojowi szczególną uwagę. Z racji, że bogata oferta sklepów meblowych może przyprawić o zawrót głowy, przedstawiamy najpopularniejsze style, w jakich urządzić można kuchenną przestrzeń. Być może taka klasyfikacja ułatwi wyobrażenie sobie wystroju wymarzonej kuchni. Dzisiaj skoncentrujemy się na dwóch niezwykle popularnych stylach: nowoczesnym i skandynawskim. Czym się charakteryzują?

fot. Materiały prasowe www.opoczno.eu

Obecnie odchodzi się od traktowania kuchni jako odosobnionego pomieszczenia przeznaczonego tylko do gotowania. Dzisiaj kuchnia otwarta (inaczej aneks kuchenny) staje się również integralną częścią salonu i zaprasza do wspólnego spędzania w niej czasu. Jeśli poświęcimy wystarczająco dużo uwagi jej wykończeniu, może stać się ozdobą całego domu i wyznacznikiem jego nowoczesności. Takie rozwiązanie jest również niezwykle wygodne – dzięki otwartej kuchni, chcąc zrobić sobie kolację nie trzeba odrywać się od ulubionego serialu w telewizji.

Kuchnia urządzona zarówno w stylu nowoczesnym, jak i skandynawskim pozostaje najczęściej kuchnią otwartą, w której królują biel, prostota i funkcjonalność. Jak jednak odróżnić od siebie te dwa style i wybrać wystrój odpowiedni do swoich oczekiwań?

Gładkie nie znaczy nudne

Jak nie trudno zauważyć, w obecnych trendach dominują proste meble, najczęściej w jednym odcieniu, przypominające gładką płaszczyznę lekko poprzecinaną liniami szafek i szuflad. Głównym założeniem kuchni w stylu nowoczesnym jest bowiem ład i prostota – to idealne wzornictwo dla osób ceniących sobie funkcjonalność i harmonię.

Ta prostota nie musi być jednak wcale nudna. Gładkie meble można bowiem łatwo urozmaicić, dobierając dodatki w intensywnym kolorze. Przykładowo biel w połączeniu z eleganckim granatem straci swoją surowość, nie tracąc przy tym wcale na uroku i klasie.

W stylu skandynawskim wyjątkowy hołd oddaje się naturze, dlatego do malowania ścian używa się ekologicznych farb w pastelowych, delikatnych odcieniach, a surowość bieli często przełamuje się drewnianym blatem i kafelkami o ciekawej fakturze. W przeciwieństwie do stylu nowoczesnego meble nie są tu wcale wykonanego ze sztucznego tworzywa – najczęściej stosuje się bowiem lite drewno, które maluje się na biało, podobnie z resztą jak drewnianą podłogę.

Kuchnia w stylu skandynawskim

fot. Susan Serra / CC BY

Stalowe akcenty kontra naturalne piękno

Aby sprzęt AGD idealnie wpasował się w naszą koncepcję nowoczesności, warto wybrać lodówkę, zmywarkę czy piekarnik w lekko połyskującym, stalowym odcieniu. Zamiast tradycyjnych kurków gazowych można wybrać płytę indukcyjną, która nie zaburzy harmonii perfekcyjnie gładkiego blatu. Doskonale sprawdzi się tu także okap o ciekawym, geometrycznym kształcie.

Ciekawym dopełnieniem tak urządzonego wnętrza będzie drobne wyposażenie, takie jak czajnik elektryczny, robot kuchenny czy ekspres do kawy, w metalicznym odcieniu. Dzięki temu idealnie wpasuje się w całość naszej kompozycji.

W otoczeniu tych surowych urządzeń dla równowagi zawsze możemy położyć kilka doniczek z roślinami lub szklaną miskę pełną kolorowych owoców. Jednolitość w wyglądzie wszystkich sprzętów daje nam bowiem pełne pole do popisu przy doborze dodatków.

Nowoczesna kuchnia w stylu minimalistycznym

fot. jamesjoel / CC BY

Styl skandynawski nie narzuca nam z kolei wykorzystania metalicznego wykończenia. Z tak delikatnym wystrojem lepiej z resztą będą się komponować sprzęty AGD w odcieniu bieli. W końcu to nie technologia ma być tu na pierwszym miejscu.

Wręcz przeciwnie – z racji, że styl skandynawski odwołuje się do natury – chętnie otacza się materiałami takimi jak wiklina, len czy bawełna. Dlatego na krzesłach możemy położyć bawełniane poduszki, na podłodze wzorzysty, lniany dywanik, a na półkach zestawy wiklinowych koszy, w których przechowywać można wszystko – przyprawy, przetwory, owoce… Zarówno na oknach, jak i blatach nie może zabraknąć również doniczek z kwiatami i ziołami. Ważne, aby było prosto, domowo i przytulnie.

Gra światłem

W urządzaniu kuchni nie możemy również zlekceważyć oświetlenia. Odgrywa ono bowiem niebagatelną rolę w podkreśleniu połysku gładkiej powierzchni mebli, ociepleniu nieco ich wizerunku i przede wszystkim w funkcjonalności pomieszczenia.

Oświetlenie punktowe w kuchni

fot. larkandlarks / CC BY

W kuchni nowoczesnej bardzo istotne jest, aby źródło światła znajdowało się w co najmniej kilku punktach. Tak też nad przestrzenią wysp kuchennych może zawisnąć nawet kilka lamp z ciekawym, geometrycznym kloszem, a nad przestrzenią blatów roboczych warto zamontować kilka drobnych lamp podszafkowych i listw świetlnych. Ciekawym rozwiązaniem są również sufitowe oczka świetlne, w których tradycyjne halogeny zastąpione są energooszczędnym oświetleniem LED.

Styl skandynawski stawia zdecydowanie na oświetlenie naturalne, dlatego z kuchennych okien powinny zniknąć wszelkie zasłony czy rolety, a jeśli już się na nie decydujemy, to jedynie w odcieniu bieli lub szarości. Dzięki temu promyki słońca będą odbijać się od jasnych powierzchni, czyniąc pomieszczenie dobrze oświetlonym i przestronnym. Lampa powinna zawisnąć w jednym, centralnym miejscu, np. nad stołem czy wyspą kuchenną, i dawać światło, kiedy na zewnątrz jest już ciemno.

Trudny wybór?

Dla wielbicieli minimalizmu wybór pomiędzy stylem nowoczesnym a skandynawskim może okazać się sporym problemem, jednak w rzeczywistości decyzja jest stosunkowo prosta. Z racji, że obydwa łączą sobie funkcjonalność i prostotę, będą stanowić uzupełnienie każdego wnętrza. Warto jednak zadać sobie pytanie: stawiam na technologię czy naturę?

Jeśli technologię, to gładkie powierzchnie, metalowe wyposażenie i sztuczne oświetlenie stylu nowoczesnego będą idealnym rozwiązaniem. Jeśli jednak pragnie się nieco bardziej delikatnego i przytulnego wnętrza, ozdobionego drewnem, naturalnymi tkaninami oraz roślinami styl skandynawski będzie dobrym wzorem do naśladowania.

Natalia Molik - krn.pl

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajeminne nieruchomości poszukiwane do wynajęciahale i magazyny na wynajemmieszkania na wynajem powiat Stalowowolskimieszkania na wynajem powiat Żyrardowskidomy na sprzedaż gmina Trzcińsko-Zdrójdomy na sprzedaż gmina Korycinmieszkania na wynajem w Łazmieszkania na sprzedaż w Radówkomieszkania na sprzedaż w Grąblinie

Deweloperzy

);