Przedpokój to pomieszczenie, w którym w związku z wzmożonym ruchem domowników, ściany narażone są na szybsze powstawanie zabrudzeń. Korzystny byłby więc wybór farby w ciemnym kolorze. Jednak przedpokój, to także niewielkie i często niedoświetlone pomieszczenie, w związku z czym praktyczne będzie użycie jasnych barw, które rozświetlą wnętrze. Czym więc kierować się podczas zakupu farby do przedpokoju, funkcjonalności, czy względami estetycznymi.
Farby dostępne dzisiaj na rynku są produktami o wysokiej jakości dostosowanymi do potrzeb najbardziej wymagających klientów. Są one odporne na „przyjmowanie” plam, a po wyschnięciu tworzą one wytrzymałą powłokę, którą śmiało można zmywać lub nawet szorować przy użyciu detergentów. Dzięki temu jasne ściany łatwo jest utrzymać w nieskazitelnej czystości. Dzięki tym cechom produktów, dobór koloru do wnętrza staje się prosty, gdyż tak zwane ‘względy praktyczne’ przestają mieć znaczenie. Jasne, świetliste barwy przedpokoju, stały się możliwe do utrzymania w czystości, dzięki współczesnym technologiom.
Wybór koloru powinien zależeć od innych czynników mających wpływ na wygląd pomieszczenia. Są to: wielkość i oświetlenie wnętrza, elementy wyposażenia (stolarka drzwiowa, podłoga, zabudowa…), właściwości psychologiczne barw oraz własne preferencje.
Oświetlenie i wielkość pomieszczenia.
W małych niedoświetlonych wnętrzach stosujemy barwy jasne. To dzięki nim pomieszczenia nabierają blasku i przestrzeni. Wydają się one wtedy większe niż są w rzeczywistości co wpływa korzystnie na ich estetykę. Malowanie małych wnętrz ciemnymi barwami nie jest wprawdzie błędem, wymaga jednak doświadczenia przy doborze koloru oraz wiedzy dotyczącej zastosowania pewnych ‘trików dekoratorskich’, by wnętrze nie stało się mroczne i przygnębiające.
W pomieszczeniach dużych i dobrze oświetlonych mamy więcej możliwości. Możemy bez stosować intensywne kolory bez obawy o niekorzystny efekt wizualny.
Wyposazenie
Wybrany odcień farby przed zakupem warto zestawić z kolorami wyposażenia, które jest lub będzie znajdowało się w przedpokoju i dla którego ściana będzie tłem. Wtedy wystrój pomieszczenia wyda nam się spójny i dzięki temu bardziej estetyczne. Jeśli stolarka drzwiowa lub podłoga utrzymana jest barwach ciepłych, warto zastosować kolory naturalne lub podobne odcienie w barwach ciepłych. I podobnie, do odcieni chłodnych stosujemy kolory zimne. Taki dobór kolorów sprawi, że końcowy efekt będzie spójny i unikniemy nadmiernego kontrastu.
We małych przedpokojach kolory dobieramy na zasadzie harmonii. Pomieszczenia większe i otwarte dają większą swobodę i swobodnie możemy w nich łączyć kontrastowe kolory, które dodatkowo pozwalają wizualnie podzielić przestrzeń.
Ściany pokryte panelami lub boazerią, możemy dowolnie aranżować i modyfikować. Impregnaty do drewna lub metalu doskonale sprawdzą się przy nadaniu starym panelom nowego koloru.
Psychologia barw
Przedpokój to pomieszczenie, które wita naszych gości. Wybierając farbę warto uwzględnić psychologiczny wpływ barw, tak aby wnętrze zapraszało do środa. Efekt przytulności i domowego ogniska osiągniemy stosując farby w ciepłych barwach.
Chłodne odcienie nadają wnętrzu bardziej formalnego charakteru, zachowują integralność wystroju wnętrza. Poza wpływem psychologicznym pozostają natomiast barwy neutralne.
Własne preferencje
Indywidualne upodobania przy wyborze kolorów ścian są jednym z najistotniejszych czynników. Nasze odczucia w zestawieniu z przedstawionymi zasadami doboru kolorów pozwalają stworzyć idealne wnętrze, które będzie wizytówką całego mieszkania.
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!