Kolory we wnętrzach mają ogromny wpływ na ostateczny odbiór aranżacji, a dzięki odpowiednim zestawieniom barw, możemy niemal modelować przestrzeń czyli optycznie kształtować wielkość, kształt, a nawet zmieniać proporcje pomieszczenia. Kolorystyka ma również istotny wpływ na nasze samopoczucie- różne barwy wywołują różne nastroje.
Podczas urządzania domu, podczas planowania jakiejkolwiek metamorfozy wnętrza wybór kolorów ścian, mebli, tkanin i wszelkich dodatków powinien być zatem przemyślany szczególnie starannie, bowiem barwy niezwykle silnie oddziałują na naszą psychikę. Tego działania często jesteśmy nieświadomi, a przecież niemal każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre kolory pobudzają, inne natomiast uspokajają. Dlaczego tego potencjału nie wykorzystać przy aranżacji kuchni, salonu, sypialni, pokoju do nauki czy do pracy? Nie jest to sprawa szczególnie trudna, pod warunkiem, że dysponujemy wiedzą nie tylko pozwalającą na umiejętne łączenie barw, ale także wiedzą na temat znaczenia określonych kolorów i tego jakie konkretne emocje wywołują oraz na jakie zmysły działają.
Jeśli nie wiemy, lub nie jesteśmy pewni, które kolory można ze sobą bezpiecznie łączyć, aby stworzyć harmonijną aranżację, możemy skorzystać z tak zwanego koła barw. Dzięki temu narzędziu, w którym kolory są uporządkowane według widma tęczy, dowiemy się, które kolory ze sobą współgrają. W tęczy tej nie znajdziemy kolorów takich jak biały, szary i czarny, ponieważ są one uniwersalne i wspaniale komponują się z każdym kolorystycznym zestawieniem: biel jest świetną bazą dla każdego koloru, szarość to doskonałe tło dla kolorów intensywnych, a czerń podkreśla głębię kolorów, z którymi sąsiaduje. Wybierając właściwy kolor lub odpowiednio zestawiając ze sobą różne barwy, możemy nie tylko wykreować niepowtarzalną i oryginalną aranżację, ale także poprawić niewłaściwe proporcje pomieszczenia (optycznie poszerzyć lub wydłużyć), "powiększyć" niewielki pokój lub "zmniejszyć" wielkie pomieszczenie, dzięki czemu stanie się bardziej przytulne lub sprawić, że we wnętrzu będzie "cieplej" lub "chłodniej".
A czy kolorem możemy wpłynąć na dobrą atmosferę w jadalni podczas posiłków lub na to, że w domowej pracowni będziemy bardziej kreatywni? Oczywiście, że tak! Znając działanie konkretnych barw, wiedząc na jakie zmysły działają, sprawimy, że w jadalni będziemy mieć doskonały apetyt, w sypialni szybko się wyciszymy po ciężkim dniu, zaś w domowym gabinecie z łatwością skoncentrujemy się i skupimy na pracy. Aby kolor umiejętnie dobrać nie tylko do stylu aranżacji, ale także pod kątem przeznaczenia konkretnego pomieszczenia, warto zatem poznać ich "mowę":
- Biel – symbolizuje równowagę, harmonię, łagodzi emocje, przynosi spokój i wyciszenie. Kojarzy się z nieskazitelnością i czystością, porządkuje przestrzeń. Zastosowana w nadmiarze może sprawiać, że pomieszczenie będzie zimne i nieprzytulne.
- Czerń – z jednej strony symbol elegancji, z drugiej strony symbolizuje także smutek. Sprawia, że wnętrze nabiera luksusu, wytworności, ale stosowana w nadmiarze może przygnębiać, odbierać siły witalne i wywoływać przygnębienie. Nie jest zatem wskazana dla osób niepewnych siebie i załamanych.
- Czerwień – pobudza, podnosi ciśnienie krwi i dodaje energii. Wzmaga również apetyt, zatem doskonale odnajdzie się w jadalni lub kuchni. Nie sprzyja jednak koncentracji, zatem unikajmy go w pomieszczeniach, w których planujemy pracować lub się uczyć. Warto również pamiętać, że stosowany w nadmiarze może wywołać agresję, zatem osoby zestresowane, żyjące w napięciu powinny go stosować jedynie w symbolicznych akcentach.
- Pomarańcz – poprawia nastrój, dodaje energii, zachęca do zabawy i również poprawia apetyt. Świetnie sprawdzi się zatem w pokoju dziecka, zwłaszcza niejadka. Lepiej stosować go w akcentach, a unikać nadmiaru.
- Żółty - działa optymistycznie, rozładowuje napięcia i konflikty. Pastelowa żółć jest idealna do pomieszczeń, w których się uczymy - pobudza intelekt, ułatwia przyswajane wiedzy. Co ważne: lepiej stosować go w akcentach, bowiem jego przesyt może budzić irytację.
- Zieleń - doskonała do gabinetu, ponieważ sprzyja koncentracji i skupieniu. Ponadto uspokaja, przynosi ukojenie, obniża ciśnienei krwi - dlatego świetna jest także do sypialni.
- Brązowy - brąz symbolizuje stabilność, pozytywnie zatem wpływa na poczucie bezpieczeństwa, Nie wywołuje negatywnych emocji, doskonały do salonu. W dużej ilości może przygnębiać.
- Niebieski – podobnie jak zieleń pomaga obniżyć ciśnienie krwi, sprzyja także spowolnieniu pulsu, przynosi uspokojenie. Hamuje apetyt, zatem unikajmy go w kuchni i jadalni. Stosowany w nadmiarze, podobnie jak brąz, może przygnębiać.
- Fiolet – stymuluje i pobudza układ nerwowy, ale u osób wrażliwych może wywołać melancholię i nastrój depresyjny, niewskazany jest zatem dla osób o niskiej samoocenie.
Aby wykorzystać potencjał ukryty w barwach, nie musimy od razu przemalowywać całego mieszkania. Kolor ścian jest niezwykle ważny, ale jeśli nie mamy możliwości ich zmiany, możemy wykorzystać łatwiejsze metody, którymi wprowadzimy wybrany kolor do aranżacji. Świetnym sposobem na to są kolorowe meble: wystarczy jedno kolorowe krzesło lub fotel, jedna barwna komoda czy konsola, a wnętrze nabierze innego charakteru. Aby precyzyjnie dobrać kolorystykę mebla, który ma na nas zadziałać w określony sposób, warto skorzystać z oferty sklepów, które w swoim asortymencie mają meble na zamówienie - możemy wówczas wybrać dowolny kolor, na który zostanie pomalowany potrzebny nam mebel. Niezależnie od tego, czy będzie to wielka zielona biblioteka do gabinetu czy niewielka żółta konsola do pokoju dziecka, ustawiona blisko jego biurka, czerwone krzesło do jadalni lub niebieska szafka łazienkowa, na którą będziemy spoglądać biorąc kąpiel po długim, wyczerpującym dniu: meble na zamówienie to zawsze świetny wybór biorąc pod uwagę potrzebę podkreślenia indywidualności i charakteru pomieszczenia.
Niezależnie jednak od "mowy" poszczególnych kolorów, od wszelkich zasad prawidłowego łączenia, najważniejsze jest to, aby wybrany kolor dobrze "działał" na nas. Na nic bowiem wszystkie zasady i prawidłowości, jeśli danego koloru po prostu nie lubimy. Warto pamiętać, że przestrzeń naszego domu jest nasza i to nam powinna sprzyjać. Odkrywajmy więc potencjał barw, eksperymentujmy, bawmy się różnymi zestawieniami i wybierzmy takie, w których czujemy się najlepiej. Świadome kreowanie własnej przestrzeni jest niezwykle ważne, ponieważ nawet jeśli ostatecznie nasze wybory nie będą odzwierciedleniem powyższych wskazówek, będą nasze i przez nas zaakceptowane, a przez to dobrze na nas działające. Bawmy się zatem wszelkimi zasadami i kreujmy swój własny, domowy świat.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym z wyposażeniem wnętrz Mile Maison
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!