Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jak wybrać okap kuchenny

Okap jest jednym z najważniejszych sprzętów montowanych w kuchni. Jego zadaniem jest usuwanie nieprzyjemnych zapachów oraz pochłanianie oparów i tłuszczów, które powstają podczas gotowania lub smażenia. Dzięki pracy okapu woń gotowanych potraw nie rozchodzi się po domu a meble, ściany i inne sprzęty kuchenne nie są pokryte tłustym osadem. Nie ma wątpliwości, że okap jest ważny. Pojawia się jednak pytanie jaki model wybrać?

Wybór odpowiedniego okapu nie jest rzeczą skomplikowaną. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych czynnikach. Zanim dokonamy wyboru, musimy wziąć pod uwagę częstotliwość gotowania, powierzchnię kuchni, dostępne rozwiązania wentylacyjne oraz stylistykę wnętrza.

Rodzaje okapów kuchennych

Okap podszafkowy jest bardzo popularny i niedrogi. Świetnie sprawdza się w małych i ciasno zabudowanych kuchniach, gdyż zajmuje mało miejsca. Samodzielnie wiszący okap można powiesić pod szafką kuchenną lub przymocować do ściany. Jego minusem jest zwykle słaba wydajność, dlatego raczej nie jest polecany do dużych kuchni.

Okapy kominowe są równie popularne co podszafkowe. Montuje się je nad kuchenką, tuż przy ścianie (dlatego nazywane są często przyściennymi). Okapy te maja długi, pionowy komin, który maskuje rurę odprowadzającą opary do szybu wentylacyjnego. Okapy kominowe mają zwykle stalowe wykończenie oraz proste, geometryczne kształty, dzięki czemu stanowią ozdobę w nowoczesnych kuchniach.

Sprawdź ceny okapów kuchennych na krn.pl

Do najbardziej zaawansowanych i jednocześnie najdroższych urządzeń należą okapy wyspowe. Cechują się nowoczesnym wzornictwem i sporymi rozmiarami. Pod względem konstrukcji przypominają okapy kominowe. Składają się z podstawy i rury odprowadzającej. Montuje się je do sufitu, dzięki czemu mogą wisieć w dowolnym miejscu. Okapy wyspowe przeznaczone są do kuchni w których płyta grzewcza kuchenki znajduje się na środku pomieszczenia czyli na tzw. wyspie.

Inną grupę okapów stanowią okapy teleskopowe czyli okapy do zabudowy. Główny mechanizm takiego okapu oraz powierzchnia pochłaniająca stanowią dno szafki kuchennej, w której zamontowane jest urządzenie. Ponadto dodatkowym elementem jest tu ruchoma listwa zwana inaczej szufladą, która po wysunięciu powoduje zwiększenie powierzchni pochłaniającej, uruchomienie urządzenia i oświetlenia zamontowanego w okapie. Okap wyłącza się poprzez wsunięcie szuflady do pozycji wyjściowej. Okapy teleskopowe są znacznie wydajniejsze od podszafkowych a przy tym całkowicie chowają się wewnątrz zabudowy kuchni.

W nowoczesnych kuchniach coraz popularniejsze stają się okapy blatowe. Ten rodzaj okapu montowany jest w szafce pod płytą grzejną, a wylot okapu osadzomy jest w blaci kuchennym. Rozwiązanie to nie zajmuje miejsca w ciągu szafek wiszących, a dodatkowo nadaje wnętrzu nowoczesnego wyglądu i oryginalności.

Filtry

To niezwykle ważny element okapów. Filtry można podzielić na dwie grupy: tłuszczowe i węglowe. Pierwszy ma za zadanie absorbować tłuszcz wchłaniany przez okap i w ten sposób utrzymywać czystość oraz chronić samo urządzenie. Filtr może być wykonany z różnych materiałów, co ma wpływ na funkcjonowanie, koszt zakupu i użytkowania okapu, oraz na czas poświęcony na wymianę filtrów. Na rynku dostępne są np. filtry fizelinowe czy metalowe (aluminiowe lub stalowe). Zdarzają się także filtry akrylowe, a nawet papierowe.

Zadaniem filtra węglowego jest niwelowanie zapachów. Filtry te również odznaczają się różną jakością i mogą posłużyć od kilku miesięcy do nawet roku. Producenci często dodają te elementy do swoich okapów, co na jakiś czas ogranicza wydatki.

Wydajność

Czyli inaczej parametr określający jaką ilość powietrza okap jest w stanie oczyścić w konkretnym czasie (zwykle w ciągu jednej godziny). To jedna z najważniejszych cech, które musimy wziąć pod uwagę dokonując zakupu. Urządzenie o zbyt małej wydajności nie poradzi sobie w dużej kuchni więc będziemy mieli z niego marny pożytek. Z drugiej strony jeśli zamontujemy w małej kuchni urządzenie o dużej wydajności, to może ono zbyt szybko wychładzać pomieszczenie i pogarszać spalanie gazu w kuchenkach gazowych. Przyjmuje się, że okap powinien przefiltrowywać powietrze w kuchni od 6 do 12 razy w ciągu godziny (wydajność okapu podaje się w metrach sześciennych na godzinę). Parametr ten ma związek z kubaturą kuchni czyli jej objętością a niezbędne obliczenia można w łatwy sposób wykonać samemu. Wystarczy wymnożyć powierzchnię i wysokość kuchni a otrzymany wynik pomnożyć razy 6 (to wydajność minimalna) i razy 12 (wydajność maksymalna). W danych technicznych urządzenia podawana jest zazwyczaj maksymalna wydajność sprzętu. Powinna być ona wyższa o 20-30 procent od tej zalecanej dla danego pomieszczenia.

Głośność

Warto zwrócić uwagę na parametr hałasu. Jest on szczególnie istotny, gdy kuchnia jest pomieszczeniem otwartym. Pracujący sprzęt nie powinien przekraczać bariery 65 dB. Przed zakupem należy sprawdzić, czy wartość podana przez producenta dotyczy pracy na najwyższych obrotach. Jeżeli nie, to może się okazać, że okap staje się bardzo głośny, gdy zechcemy aby działał z najwyższą możliwą wydajnością.

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na sprzedażdomy poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedażmieszkania na wynajem powiat Grójeckimieszkania na wynajem powiat Tomaszowskidomy na wynajem gmina Góra Kalwarialokale użytkowe na sprzedaż gmina Radkówdomy na sprzedaż w Ojrzanowiedomy na wynajem w Taczowskich Pieńkachdomy na sprzedaż w Łochynii

Deweloperzy

);