Na pewno każdy z Nas kiedyś zastanawiał się w jaki sposób można poprawić komfort snu. Rozwiązaniem tego problemu może być dobór kołdry. Jednak mnogość ich rodzajów i właściwości przysparza o ból głowy. Wybór kołdry to sprawa indywidualna – nie każda będzie bowiem odpowiednia dla wszystkich. Aby dokonać właściwego wyboru, przy zakupie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę zarówno na jej wypełnienie, jak i pokrycie, z którego jest wykonana.
Wyróżniamy następujące rodzaje wypełnień:
- puch (gęsi lub kaczy) – kołdry nim wypełnione nadają się na każdą porę roku, ponieważ w okresach chłodnych znakomicie ogrzewają, natomiast gdy jest ciepło, ze względu na swoją lekkość, nie przytłaczają. Takie wypełnienie doskonale odprowadza wilgoć. Kołdry puchowe zawierające puch gęsi są uważane na zdecydowanie lepsze – ich puch jest znacznie wytrzymalszy niż kaczy.
- pierze (połączenie ptasich piór z puchem) jest zdecydowanie cięższe od puchu, charakteryzuje się nieco mniejszą izolacją cieplną, co wiąże się z jego niższą ceną.
- wełna – posiada dużą elastyczność, jest miękka i delikatna. Dzięki wysokiej przepuszczalności powietrza nadaje się do stosowania zarówno latem, jak i zimą. Jej dodatkową zaletą jest to, że nie przyciąga kurzu, a tym samym ogranicza rozwój roztoczy.
- jedwab – delikatny i lśniący, jego zaletą jest wygląd, jest jednak stosunkowo drogi. Tak jak i wełna jest antystatyczny. Posiada właściwości kojące oraz regenerujące skórę, gdyż w swoim składzie zawiera białko.
- granulat silikonowy (sztuczny puch) to wypełnienie bardzo sprężyste, miękkie, zbudowane z kłębuszków. Jest tworzywem trwałym oraz wyjątkowo higienicznym. Kołdry zawierające granulat silikonowy można prać, dlatego poleca się je alergikom.
- włókno poliestrowe zbudowane jest ze spirali, które posiadają wewnątrz siebie powietrzne kanaliki. Kołdry tego typu są lekkie i doskonale nadają się do stosowania w ogrzewanych pomieszczeniach.
- włókno silikonowe uważane jest za ulepszoną wersję włókna poliestrowego. Sylikon pokryty śliską warstwą chroni wypełnienie przed bakteriami i zanieczyszczeniami. Jego zaletą jest też niewielka waga.
- bambus to jedno z najpopularniejszych włókien w ostatnim czasie. Jest miękkim i trwałym termoregulatorem. Nadaje się do użytku o każdej porze roku. Nie uczula.
- włókno kukurydziane jest bardzo rzadko spotykane. To wypełnienie otrzymuje się dzięki fermentacji cukru kukurydzianego. Rekomendowany jest dla osób z problemami skórnymi. Kołdrę z takim wypełnieniem poleca się raczej na okres wiosenno-letni.
Mimo iż podstawą klasyfikacji kołder jest ich wypełnienie, to wpływ na wytrzymałość i wygodę użytkowania daje nam przede wszystkim jej pokrycie. Ze względu na rodzaj materiału z jakiego może być wykonane rozróżniamy pokrycia:
- bawełniane – jest to pokrycie naturalne. Najbardziej wytrzymałe są te wykonane z bawełny cienkoprzędnej, która zapewnia dobrą przepuszczalność powietrza.
- bawełniano-poliestrowe (inna nazwa to mikrofaza bądź mikrofibra). Ze względu na stosunkowo niską cenę jest bardzo często wybierana. Tkania ta wykonana jest przeważnie z 65% poliestru i 35% bawełny.
- satynowe - jest to materiał antystatyczny. W zależności od ułożenia jest matowy bądź błyszczący. Może być wytwarzany z przędzy bawełnianej lub jedwabnej.
- jedwabne – są naturalne i wytrzymałe. Jedwab jest gładki, lekki i miły w dotyku. Ponadto przepuszcza powietrze.
- flizelinowe – to sztuczne włókno o małej wytrzymałości, dlatego też jest rzadko stosowanym materiałem. Na jego korzyść przemawia bardzo niska cena.
- teflonowe - również tworzywo sztuczne, lecz w porównaniu z flizeliną charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością. Jest rozwiązaniem idealnym dla alergików, gdyż nie przyciąga kurzu. Jednak ze względu na swoją cenę jest to materiał ekskluzywny.
Pokrycie bawełniane
Pokrycie bawełniano-poliestrowe
Wypełnienie i pokrycie to nie wszystko. Nawet najdroższe, najbardziej luksusowe materiały źle skrojone i zszyte będą powodowały niezadowolenie przyszłych klientów. Niestety kołdry szyte ręcznie to rzadkość. Dlatego też przy zakupie musimy zwrócić uwagę na szwy gdyż są to newralgiczne miejsca, które mają duży wpływ na komfort używania kołdry.
Przy wyborze kołdry, która ma nam posłużyć długie lata, należy kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami związanymi z komfortem cieplnym panującym w naszym mieszkaniu. Kołdry o największej termoizolacyjności nie są dobre dla każdego. Mogą sprawiać, że nawet w zimie nasza skóra będzie się przegrzewać i zwiększy się jej potliwość. Niepolecanym rozwiązaniem jest również zakup kołdry na 4 pory roku. Trzeba pamiętać o tym, że w zimie, kiedy mieszkanie nie jest wystarczająco ciepłe, najlepszym wypełnieniem jest puch, pierze lub wełna. Natomiast w ciepłe wiosenne i letnie dni sprawdzają się lepiej jedwab i tworzywa sztuczne.
Na komfort snu bardzo duży wpływ ma rodzaj kołdry. Dlatego podczas dokonywania jej wyboru, powinniśmy kierować się własnymi preferencjami, patrząc na to w jakiej temperaturze lubimy sypiać, czy któryś z materiałów nas nie uczula i jakimi finansami dysponujemy. Dokładne przeanalizowanie wszystkich tych czynników przed zakupem kołdry na pewno zaowocuje zadowoleniem z dobrze przespanych nocy.
krn.pl
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!