Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jak wybrać idealny materac do spania?

Wybór materaca do łóżka to jedna z najważniejszych decyzji podczas urządzania sypialni. Dobrze wybrany materac to zarówno gwarancja komfortu i wygody, jak i higiena snu, podczas którego dbasz o swoje zdrowie. Obecnie wybór materacy jest ogromny: materace kieszeniowe, materace lateksowe, materace piankowe, bonellowe, wysokoelastyczne, odleżynowe, ortopedyczne, antyalergiczne, samomasujące..... Jak wybrać idealny materac? Na co zwrócić uwagę?

Prawidłowo wybrany materac powinien uwzględniać Twoje oczekiwania, przyzwyczajenia, ale także potrzeby Twojego organizmu. Decyzja dotycząca wielkości jest najczęściej determinowana szerokością posiadanego łóżka, jednak zmiennych, które warto wziąć pod uwagę podczas kupowania nowego materaca jest o wiele więcej. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym z łatwością dobierzesz materac, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania i doskonale sprawdzi się w użytkowaniu.

Wielkość materaca

Jeśli masz już łóżko, materac dobierz do jego wymiarów. Jeśli jednak dopiero planujesz zakup łóżka, wybierz jego szerokość, biorąc pod uwagę to, że wygodny materac dla jednej osoby, to materac o minimalnej szerokości 70 cm, a w przypadku materaca dwuosobowego powyżej 140 cm. Długość łóżka obliczysz dodając do swojego wzrostu 20 cm - np. przy wzroście 180 cm, łóżko powinno mieć wewnętrzną długość co najmniej 200 cm. Taka też powinna być długość materaca.

Materac jeden duży czy dwa mniejsze?

Jeśli kupujesz materac do łóżka dla dwóch osób, kluczowym pytaniem jest również: jeden duży materac czy dwa mniejsze? Jeśli jeden, to warto wybrać taki materac, który zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru ciała każdej osoby oraz amortyzuje ruchy użytkownika, nie przenosząc ich na drugą połowę materaca. Dzięki temu obojgu śpi się komfortowo, nie ma także efektu zapadania się materaca w kierunku drugiej osoby. Jest to szczególnie istotne w przypadku dwóch osób o różnej wadze ciała.

Takim materacem będzie dobrej jakości materac kieszeniowy, materac lateksowy oraz materac piankowy- te materace, dzięki punktowej sprężystości, uginają się tylko w miejscu nacisku. Śpiące razem osoby nie przeszkadzają więc sobie wzajemnie, nawet gdy któraś z nich podczas snu się rusza.

Twardość materaca

Twardość materaca jest ważna zarówno ze względu na preferencje użytkownika, jak i ze względu na wagę ciała. Im większa waga ciała, tym materac powinien być twardszy, aby uniknąć zapadania się i aby zapewnić kręgosłupowi odpowiednie podparcie. W trakcie snu mięśnie się rozluźniają, zatem bardzo ważne jest właściwe wsparcie całego ciała poprzez dobrze dobrany materac. A dobrze dobrany materac to także jego odpowiednia twardość. Właściwa twardość sprzyja układaniu się kręgosłupa zgodnie z jego anatomicznymi krzywiznami. Każdy materac powinien mieć określony współczynnik twardości, a najpopularniejszą skalą jest skala twardości od H1 (najbardziej miękki) do H4 (najtwardszy). Jeśli szukasz materaca dla dwóch osób o różnej wadze, bierz zawsze pod uwagę wagę osoby cięższej.

Tabela twardości materaców

Rodzaj materaca

Zanim zdecydujesz się na zakup danego rodzaju materaca, zapoznaj się z ogólną charakterystyką wszystkich dostępnych materacy. Rodzaj wybranego materaca jest szczególnie ważny, jeśli masz indywidualne wskazania takie jak: schorzenia kręgosłupa, alergia na kurz, na roztocza oraz astma. Jeśli borykasz się z bólami kręgosłupa, karku, kończyn- skieruj swoją uwagę w kierunku materacy o ortopedycznych właściwościach. Jeśli natomiast dokucza Ci alergia lub astma wybierz materac wykonany z komponentów, które nie sprzyjają środowisku roztoczy i rozmaitych grzybów- są to głównie materace lateksowe, materace piankowe. Również materace kieszeniowe często są wskazywane jako antyalergiczne.

Materace blokowe:

  • materac piankowy: materac o jednolitej strukturze, zapewnia dobrą izolację termiczną, ma właściwości antyalergiczne, zawiera piankę poliuretanową,
  • materac lateksowy: charakteryzuje się wkładem w postaci pianki lateksowej, dzięki której jest bardziej elastyczny i wytrzymały. Pianka lateksowa, dzięki posiadanym strefom twardości oraz punktowej elastyczności, zapewnia właściwe podparcie dla kręgosłupa w czasie snu oraz długą żywotność materaca. Ma ona także doskonałe właściwości antyalergiczne, zapobiega rozwojowi roztoczy,
  • materac wysokoelastyczny: wykonany z wysokoelastycznej pianki poliuretanowej, która jest niezwykle odporna na odkształcenia, zapewnia doskonałą przewiewność i wentylację oraz ma właściwości antyalergiczne.

Materace sprężynowe

  • materac bonellowy: zawiera sprężyny bonellowe, zapewniające dużą elastyczność powierzchniową (wraz ze wzrostem nacisku-ciężaru ciała, zwiększa się siła wypierania sprężyn),
  • materac kieszeniowy (pocket): zawiera dużą ilość sprężyn, z których każda znajduje się w oddzielnym materiałowym woreczku, dzięki czemu pracują one niezależnie od siebie, a materac ma świetną sprężystość punktową. Zwykle posiada siedem 7 stref twardości, dzięki którym świetnie podpiera całe ciało.

Komponenty materaca i ich funkcje

Gdy wybierzesz już rodzaj materaca, zwróć również uwagę na komponenty, którymi określone materace są wzbogacane. Każdy komponent ma duże znaczenie, ponieważ nie tylko wzmacnia właściwości danego materaca, ale zwykle dodaje mu nowych cech, wpływających na komfort jego użytkowania. Najczęściej używane komponenty to:

  • Mata kokosowa, która między innymi zwiększa twardość materaca,
  • Pianka memory: reaguje na nacisk oraz na temperaturę ciała- pod wpływem ciepła wydzielanego przez ciało odkształca się i zachowuje jego kształt. Ma właściwości antyalergiczne,
  • Pianka poliuretanowa: odporna na odkształcenia, zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza, łączy elastyczność i wytrzymałość, ma właściwości antyalergiczne,
  • pianka lateksowa: naturalny surowiec dla materacy leczniczych (ogranicza ryzyko wystąpienia pleśni i roztoczy), łączy elastyczność i wytrzymałość, ma właściwości antyalergiczne,
  • wełna owcza: naturalny surowiec o właściwościach termicznych, utrzymuje stałą temperaturę- pochłania ciepło wydzielane przez organizm i utrzymuje je w sobie. Ma także właściwości antyalergiczne- nie rozwijają się w niej roztocza i drobnoustroje.

Mile Maison KOntakt

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na sprzedażinne nieruchomości do kupieniadziałki na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat Żarskimieszkania na wynajem powiat Strzyżowskidomy na sprzedaż gmina Brennamieszkania na wynajem gmina Wałczmieszkania na wynajem w Palikije Drugiedomy na wynajem w Roszkowej Wolimieszkania na wynajem w Pieńkach

Deweloperzy

);