Przechadzając się alejką sklepową w poszukiwaniu zwykłej pralki, nie trudno o zawrót głowy. Jak tu się nie pogubić, zastanawiając się jak spośród tak szerokiej oferty wybrać pralkę idealną, czyli taką która będzie dobrze prała, dobrze wirowała, nie zepsuje się po kilku miesiącach i nie zrujnuje nas finansowo?
Wybór pralek na rynku jest naprawdę szeroki. Producenci oferują wiele modeli, które mogą się od siebie diametralnie różnić. Mnogość funkcji i wszelakich bajerów opisanych w specyfikacjach może kupującemu nieźle namieszać w głowie. Co zatem wziąć pod uwagę wybierając pralkę? Na pewno typ pralki, funkcje, klasy efektywności, koszty eksploatacji i bezpieczeństwo.
Typ pralki
Do wyboru mamy klika opcji: pralkę ładowaną od przodu, pralkę ładowaną od góry, pralkę wolnostojącą, pralkę do zabudowy i pralko-suszarkę. Oczywiście wybierać możemy również pomiędzy pralką automatyczną bębnową a wirnikową, jednak ta druga to już w zasadzie relikt.
Największą część oferty sklepów stanowią pralki wolnostojące. Wyróżnia je największa pojemność oraz szeroki wachlarz modeli. Pralki do zabudowy od wolnostojących niewiele się różnią. Ich zaletą jest to, że łatwo możemy je zamaskować lub po prostu dopasować do stylu łazienki. Jeśli chodzi o sposób ładowania, większość osób decyduje się na zakup pralki ładowanej od przodu. Producenci oferują jednak także modele ładowane od góry. Wybierając taki model musimy pamiętać, by pozostawić wolną przestrzeń nad urządzeniem, umożliwiającą otwarcie drzwiczek. Pralki ładowane od góry wyróżnia większa pojemność bębna (od 4,5 do 6 kg), mniejszy rozmiar oraz większe możliwości ustawienia pralki (możemy ustawić ją bokiem lub we wnękach). Pralki ładowane od frontu dają możliwość wykorzystania górnej ściany jako półki. Są większe i wygodniejsze w użytkowaniu, jednak zwykle nie nadają się do małych łazienek.
Coraz większą popularnością cieszą się pralko-suszarki. Szczególnie dobrze sprawdzają się one w małych mieszkaniach, w których nie ma miejsca na rozłożenie suszarki i rozwieszenie ubrań. Decydując się na pralko-suszarkę musimy jednak liczyć się z tym, że pralko-suszarki są mniej energooszczędne, zużywają więcej zarówno więcej prądu jak i wody.
Sprawdź aktualną ofertę pralek na krn.pl
Pojemność
To jedna z najważniejszych cech pralki. Pojemność pralki a zarazem wybór odpowiedniego modelu powinniśmy dostosować do własnych potrzeb czyli m.in. wielkości rodziny oraz ilości miejsca przeznaczonego na urządzenie. W sprzedaży dostępne są modele, których ładowność bębna wynosi od 3 do 10 kg. Jeśli z pralki korzystać będzie jedna lub dwie osoby warto wybrać model o pojemności do 5kg. Kilkuosobową rodzinę z kolei w pełni zadowoli pralka o ładowności do 7kg.
Klasy energetyczne i zużycie wody
Opis klas efektywności oraz porównanie zastawiania zużycia wody i prądu są istotne jeśli chcemy w przyszłości zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń AGD, producenci zobowiązani są do oznaczenia klasy efektywności energetycznej pralki, znajdującej się na specjalnej etykiecie. Klasa informuje o rocznym zużyciu energii wyrażonym w kW/h. Klasyfikacja ta, obejmuje 7 stopni, oznaczonych od od litery A+++ (największa efektywność) do D (najmniejsza efektywność) i zależna jest od współczynnika efektywności energetycznej, przy czym:
A+++ - współczynnik niższy niż 46%
A++ - między 46 a 52%
A+ - między 52 a 59%
A - między 59 a 68%
B - między 68 a 77%
C - między 77 a 87%
D - współczynnik wyższy niż 87%
Jak nie trudno się domyślić, największa efektywność wiąże się również z wysoką ceną. Najlepiej zatem wybrać pralkę z oznaczeniem A+ lub A. Szukając dobrej i oszczędnej pralki musimy zwrócić uwagę także na zużycie wody podczas jednego cyklu prania. Jego wartość waha się pomiędzy 11 a 94 litrami. Zwykle producenci podają zużycie wody na rok, informujące o szacowanym zużyciu wody dla 4-osobowej rodziny przy 200 standardowych cyklach prania (bawełna 60°C). Przeciętna wartość to ok. 9000 litrów wody na rok.
Dodatkowe funkcje w pralkach automatycznych
Oprócz standardowych funkcji jak pranie i płukanie, producenci wprowadzają do poszczególnych modeli szereg udogodnień wpływających na komfort użytkowania.
Wirowanie - jedna z największych zalet pralek automatycznych. Pranie wyjęte z pralki po odwirowaniu nie ocieka wodą. Różne modele charakteryzują się różną prędkością wirowania, czyli obrotów na minutę. Im wyższa wartość, tym mniej mokre pranie. Wiąże się to jednak z głośniejszą pracą pralki, a także ceną urządzenia. Standardowa prędkość wirowania to około 1000 obrotów na minutę. Programy prania - pralki wyposażone są w standardowe programy prania, dostosowane do rodzaju tkanin i temperatury oraz poszczególnych etapów prania takich jak namaczanie lub pranie wstępne. Ponadto w niektórych urządzeniach można znaleźć takie programy jak: pranie ręczne, eko, pranie skrócone lub program do tkanin mieszanych.
Ponadto wiele modeli wyposażonych jest w takie funkcje jak: równomierne rozłożenie ładunku, kontrola piany, czy opóźienie startu pracy - usprawniające pracę użadzęnia i wpływających na dłuższą żywotność urządzenia
Eco Bubble - pralki mające tą funkcję wykorzystują generator bąbelków. Jego zadaniem jest takie wymieszanie detergentu z wodą, aby środek piorący lepiej rozpuścił się w wodzie i szybciej wniknął w ubrania. Dzięki tej technologii zmniejsza się zużycie ciepłej wody. Efektywność prania
Dyrektywa unijna określa konieczność oznaczenia efektywności prania i odwirowania. Im wyższa efektywność, tym wyższa skuteczność usuwania zabrudzeń oraz szybsze i skuteczniejsze odwirowanie. Spotykamy się tu z 9-stopniową skalą. Począwszy od A+++ (najwyższa) a kończąc na G (najniższa).
Kultura prania
Im nowszy a zarazem droższy model, tym praca pralki jest bardziej przyjazna dla otoczenia. Standardowe natężenie dźwięku oscyluje w okolicach 50 dB w czasie prania i 70 dB w czasie wirowania. Warto zwrócić uwagę na ten parametr podczas zakupu pralki, gdyż zbyt wysoki poziom hałasu, może zakłócać codzienne czynności.
Monika Fuksa krn.pl
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!