Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jak wybrać chłodziarko-zamrażarkę?

Z roku na rok producenci lodówek zaskakują nas nowościami technologicznymi i coraz trudniejsze wydaje się odnalezienie wśród oferowanych nowości. Co warto wziąć pod uwagę przy zakupie lodówki, abyśmy przez następne kilka lub kilkanaście lat byli z niej zadowoleni?

Do wyboru mamy cztery typy lodówek: chłodziarki, chłodziarki z zamrażarkami (jednodrzwiowe, dwudrzwiowe, z zamrażalnikiem u dołu lub u góry), lodówki side by side, lodówki do zabudowy. Z zewnątrz różnice między poszczególnymi modelami są niewielkie. Cała tajemnica chłodziarki tkwi oczywiście we wnętrzu.

Wyposażenie chłodziarki

Warto przemyśleć jak nasza lodówka powinna byś wyposażona. Jakie mamy wymagania, z czego będziemy korzystać i co jest niezbędne. Jeśli wyposażenie wybranej lodówki będzie w pełni spełniało nasze oczekiwania, jej użytkowanie będzie łatwe i komfortowe.

Sprawdź ceny lodówek wolnostojących na krn.pl

Jedną z najważniejszych cech na które powinniśmy zwrócić uwagę jest pojemność. Jeśli poprzednia lodówka okazała się za ciasna, to wybierzmy teraz odpowiednio większą. Byle nie przesadzić - zbyt dużej lodówki nie wykorzystamy w pełni, a będzie zużywać więcej prądu. Standardowo w gospodarstwie jednoosobowym  wystarczy lodówka o pojemności 120 l (plus 30 l na każdą dodatkową osobę) oraz zamrażarka o pojemności 50-80 l (plus 50-80 l na każdą kolejną osobę). Zwróćmy także uwagę na układ komór oraz rozmieszczenie półek i możliwość ich regulacji. Półki mogą być szklane (mają wytrzymałość do 25 kg) lub plastikowe. Ponadto takie szczegóły jak dodatkowe półki na butelki czy pojemnik do przechowywania jajek później będą ułatwiały nam życie. Nie bez znaczenia jest także umiejscowienie zamrażarki. Lodówka z zamrażarką u dołu jest znacznie wygodniejsza, gdyż znacznie częściej otwieramy chłodziarkę, więc nie będziemy musieli się schylać.

Oznaczenia i koszty eksploatacji

Dobra lodówka zużywa niewiele energii, a przy tym utrzymuje stałą temperaturę niezależnie od tego, jaka temperatura panuje w pomieszczeniu. Zwróćmy zatem uwagę na klasę energetyczną. Lodówki dzielą się na klasy energetyczne oznaczone literami od A do G. A oznacza najniższe zużycie energii, a G - najwyższe. Lodówka klasy A o pojemności 200 l zużywa od 0,8 do 1 KWh na dobę, zaś taka sama klasy G - do 3,3 kWh. Na zużycie prądu przez lodówkę warto zwracać uwagę tym bardziej, że największe wydatki na prąd biorą się właśnie z pracy chłodziarek i wynoszą około 30%. Â Jaki z tego wniosek? Lepiej zdecydować się na zakup lodówki energooszczędnej. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć zużycie prądu powinniśmy starannie wybrać miejsce w którym ustawimy lodówkę. Lodówka powinna znajdować się z dala od kuchenki, od kaloryfera i od okna, aby nie padały na nią promienie słoneczne. Z drugiej strony nie może stać też w miejscu zbyt chłodnym. Tył lodówki powinien być oddalony o kilka centymetrów od ściany, aby umożliwić lepsze chłodzenie. Najmniej energii pobiera lodówka, której temperatura w środku wynosi 4-7°C. Każde dwa stopnie mniej, to zwiększenie zużycia prądu o 16%.

Agregat w lodówce

Wpływu agregatu na jakość lodówki nie należy przeceniać. Dobry agregat włożony do kiepskiej lodówki co najwyżej w niewielkim stopniu poprawi jakość jej pracy. Nic nam jednak po agregacie jeśli lodówka okaże się np. nieszczelna. O wiele istotniejsza jest liczba agregatów w lodówce. Najlepiej, jeśli są dwa - oddzielny agregat chłodzący lodówkę i oddzielny, chłodzący zamrażarkę. Takie rozwiązanie daje możliwość regulowania temperatur w poszczególnych komorach lub nawet wyłączenie jednej z nich. Jeśli jeden z agregatów się zepsuje, to jedna komora nadal pracuje. W dwa agregaty wyposażone są zwykle bardziej zaawansowane modele lodówek, przeważnie o wysokości powyżej 1,70 m. Lodówki różnią się też układami chłodniczymi (w układach chłodniczych różnych modeli są różne płyny) oraz termostatami. Warto też wspomnieć o lodówkach wyposażonych w wiatraczek. Dzięki niemu w lodówce jest cyrkulacja powietrza. Wiatraczek odpowiada za to, aby w całym wnętrzu lodówki była jednakowa temperatura.

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże do kupieniakamienice na wynajemkamienice poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedaż powiat Żarskilokale użytkowe na wynajem powiat Zduńskowolskidomy na sprzedaż gmina Rogoźnolokale użytkowe na wynajem gmina Chociwelmieszkania na sprzedaż w Wiciniedomy na wynajem w Nowej Wsimieszkania na sprzedaż w Witach

Deweloperzy

);