Przedpokój to niewielkie pomieszczenie, które stanowi wizytówkę naszego domu, a jednocześnie, szczególnie w niewielkich mieszkaniach czy domach, odgrywa bardzo ważną funkcję użytkową: tu przechowujemy ubrania oraz obuwie, a dodatkowo właśnie w tym miejscu swoje odzienie wierzchnie zostawiają przybywający do nas goście. Nic więc dziwnego, że aranżacja przedpokoju jest dużym wyzwaniem dla każdego właściciela domu. Szczególnie wtedy, gdy bardzo zależy nam na tym, aby zachować funkcje reprezentacyjne oraz praktyczne tego pomieszczenia.
Przede wszystkim ściany
Ze względu na to, że przedpokój jest zazwyczaj pomieszczeniem niewielkim, w którym nie ma otworów okiennych, bardzo ważną kwestią podczas jego aranżacji będzie wybór koloru i sposobu dekorowania ścian. Najlepszym rozwiązaniem, z przyczyn oczywistych, będą tutaj jasne, ciepłe barwy, które nie przyciemnią pomieszczenia, a sprawią, że będzie ono wyglądać przytulnie. Ze względów praktycznych lepiej będzie zrezygnować w przedpokoju z koloru białego. Nie zapominajmy o tym, że często przybywający do nas goście ściągają obuwie czy odzienie wierzchnie, a w związku z tym ściany są wyjątkowo narażone na zabrudzenia.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przedpokoju wykorzystać inne metody dekorowania ścian. Wszystko zależy jednak od stylu, w którym chcemy urządzić pomieszczenie. W klasycznych aranżacjach doskonale sprawdzi się drewno. Może być ono wprowadzone do przedpokoju np. w postaci szerokich obramowań drzwi czy ramy lustra. Możemy także zdecydować się na obicie ścian boazerią lub panelami imitującymi drewno. W tym przypadku lepiej wybierać jednak drewno o jasnej barwie.
Ciekawe rozwiązanie stanowią również fototapety. Ta z nietypowym motywem, ozdabiająca jedną ze ścian w przedpokoju będzie oryginalnym ornamentem, przykuwającym wzrok przybywających do nas gości. Do dekoracji warto wykorzystać także zdjęcia, plakaty, obrazy oraz różnego rodzaju pamiątki z podróży.
Trwała posadzka
Ze względu na funkcje, jakie pełni przedpokój, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na to, w jaki sposób wykończymy podłogę w tym pomieszczeniu. Nie możemy bowiem zapominać o tym, że przez tę część mieszkania często przechodzą domownicy, tu również przyjmowani są goście. Z tych powodów posadzka w przedpokoju powinna być trwała i charakteryzować się wysoką klasą ścieralności. Najbardziej trwałym, a jednocześnie wygodnym sposobem utrzymania podłogi w czystości, będzie wyłożenie jej płytkami. Dokonując ich wyboru, warto wybrać takie, na których zabrudzenia nie będą łatwo widoczne – w ciemniejszym kolorze i bez wysokiego połysku.
Oczywiście możemy w przedpokoju wykorzystać drewniane deski. Jednak jest to rozwiązanie droższe, a samo drewno wymagać będzie od nas szczególnej pielęgnacji. Co kilka lat należy je cyklinować. Osoby, którym zależy na tym, aby podłoga w przedpokoju imitowała tę drewnianą, mogą położyć na niej panele. To rozwiązanie tanie, które ładnie wygląda, a jednocześnie nie wymaga od domowników wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Musimy jednak pamiętać, że panele (przede wszystkim te najtańsze o niskiej klasie ścieralności) są mniej trwałe i już po niedługim czasie od ich położenia mogą pojawiać się na nich pierwsze oznaki użytkowania.
Jeżeli zdecydujemy się jednak na takie rozwiązanie, możemy zabezpieczyć panele przed niszczeniem, kładąc na posadzce niewielki dywanik czy chodnik, którego kolorystyka będzie odpowiadała barwie dominującej w pomieszczeniu.
Szafki i lustro
Niezbędnym elementem wyposażenia każdego przedpokoju powinno być lustro. Najlepiej wybrać takie, w którym będziemy mogli zobaczyć całą sylwetkę. Jeżeli nasz przedpokój jest stosunkowo nieduży, a dodatkowo pozwala na to jego układ, warto zdecydować się na duże lustro, które rozświetli pomieszczenie, stając się jednocześnie jego ozdobą.
Jeżeli nie mamy takiej możliwości, możemy zdecydować się na zamontowanie w nim komody z wbudowanym lustrem. Dzięki takiemu wielofunkcyjnemu rozwiązaniu zaoszczędzimy miejsce w przedpokoju, a dodatkowo będziemy mogli w nim przechowywać takie przedmioty, jak preparaty do czyszczenia obuwia czy niewielkie części naszej garderoby – szaliki i czapki.
Właściciele domów, którzy są zmuszeni do tego, aby ich przedpokój pełnił również funkcję garderoby, powinni rozważyć montaż szaf z drzwiami przesuwanymi. W tym przypadku najlepiej, aby fronty szafek miały formę luster. Ze względu na to, że przedpokój jest często pomieszczeniem o specyficznym kształcie, najbardziej ergonomicznym rozwiązaniem okaże się wykonanie szafy na indywidualne zamówienie. Choć opcja ta może wiązać się z większymi kosztami, daje możliwość dostosowania szaf do naszych indywidualnych potrzeb.
Jeżeli dysponujemy wystarczającą ilością miejsca, możemy w przedpokoju umieścić niewielkie siedzisko, które będzie ułatwiać domownikom i gościom zakładanie obuwia. Niezbędną częścią wyposażenia przedpokoju i dużym udogodnieniem dla użytkowników mieszkania są także wieszaki, których kształty i wymiary powinny zostać dostosowane do warunków pomieszczenia oraz wystroju całego wnętrza.
Joanna Bień - krn.pl
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!