Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jak urządzić mieszkanie w stylu francuskim

Mieszkania urządzone w stylu francuskim są zawsze wytworne, bogate w dekoracje i zdobne detale. Są absolutnym przeciwieństwem minimalizmu, dominuje w nich przepych, oraz pewien blichtr nawiązujący do klasyki i baroku. Zawsze pełne klasy, luksusu są także bardzo harmonijne i dzięki temu przytulne. Jak dobrać kolorystykę? Jakie wybrać meble, tkaniny, dodatki, aby stworzyć spójną i stylową aranżację? Podpowiadamy jak urządzić mieszkanie w stylu francuskim.

Eklektyzm

Francuskie wnętrza to często połączenia mebli, dekoracyjnych bibelotów, pochodzących z różnych epok. To elementy baroku, neoklasycyzmu, rokoko, art déco czy też belle époque. Śmiało zatem zestawiaj ze sobą meble, które wzornictwem nawiązują do różnych wątków dekoracyjnych, odważnie stawiaj obok siebie dodatki o odmiennym charakterze. Te różne style zepniesz w całość klamrą, jaką jest oś symetrii.

Symetria

Oś symetrii to jedna z naczelnych zasad w rozmieszczaniu we wnętrzach mebli, dodatków i elementów architektonicznych takich jak kolumny, figury, sztukaterie czy ogrodowe rzeźby. Pomaga uzyskać wnętrze harmonijne i spójne, mimo bogactwa elementów, często różniących się sposobem wykończenia, kolorystyką czy też ornamentami i rzeźbieniami.

Kolorystyka

Kolory dla francuskich wnętrz to odcienie złamanej bieli, które zestawia się z delikatnie rozbielonymi pastelami, zszarzałymi beżami i zieleniami, a także akcenty złote i srebrne, które dodają blichtru. Trzymanie się tych tonacji jest ważne nie tylko z punktu widzenia wierności tej estetyce. Meble w stylu francuskim, mnogość detali i rozmaitych, bogato zdobionych drobiazgów wymagają zachowania odpowiedniej przestrzeni. Aby nie przytłaczały one aranżacji, aby nie wywoływały wrażenia ciężkości, pomieszczenia powinny być przestronne i jasne. Współcześnie nie buduje się już domów i mieszkań z tak wysokimi sufitami, jak w dawnych pałacykach, które ową przestrzeń gwarantowały. Dlatego odpowiedni wybór kolorystyki jest tak ważny: jasnymi kolorami optycznie powiększysz nawet najmniejsze pomieszczenie i dodasz lekkości każdemu wnętrzu. Typowo francuskie kolory to także szmaragdowa zieleń, szkarłat, taupe i czerń, które podkreślają szlachetność mebli i tkanin tak ważnych we francuskich aranżacjach.

Komoda w stylu francuskim

Meble

We wnętrzach francuskich obowiązkowo muszą pojawić się meble inspirowane wzornictwem tak zwanych "ludwików". Pod tym pojęciem najczęściej kryją się ornamenty, linie i formy pochodzące z czasu panowania Ludwika XIV i Ludwik XV. Meble z okresu Ludwika XV to opływowe i eliptyczne linie, miękkie formy, często inspirowane sztuką włoskiego baroku i wpływami wschodnimi. Zamykane są w komfortowej formie, dzięki której są nie tylko dekoracyjne, ale i wygodne dla użytkowników. O wiele cięższe, niemal monumentalne są meble z okresu Ludwika XIV- ciężkie bryły, bogato intarsjowane i rzeźbione, ozdabiane są motywami słońca, lilii, muszli i nenufarów, a także motywem głowy zwierzęcej lub ludzkiej. Zwykle są również złocone.

Tkaniny

Tkaniny odgrywają ogromną rolę w budowaniu atmosfery francuskiego szyku. Styl francuski to tkaniny przede wszystkim szlachetne: połyskujące obicia aksamitu tapicerowanych mebli, jedwabne poduszki, dekoracyjne pikowania, duże zagłówki, okna ubrane w adamaszki i tiule, materiałowe tapety, a do tego frędzle i ozdobne chwosty, którymi dekoruje się okucia mebli i drzwi. W bogactwie tkanin ważna jest jedność tonacji i deseni.

Wnętrze w stylu francuskim

Szkło

Szklane dodatki we wnętrzach to blask, który tak kochają Francuzi. W Twojej aranżacji nie powinno zatem zabraknąć dodatków wykonanych właśnie ze szkła: szklane żyrandole, szklane lampiony, kryształowe wazony, posrebrzane kasetki ze szklanymi wieczkami, ornamentowane kielichy, które odbijają i rozpraszają światło, sprawiając, że pomieszczenia iskrzy i lśni.

Dekoracje

Dekoracyjne przedmioty, które ustawisz na konsolach, komodach, w otwartych półkach regałów, w przeszklonych witrynach czy zawiesisz na ścianach, dopełnią aranżacji. Wysokie świeczniki, pękate lampy, ornamentowane naczynia, ceramiczne lub porcelanowe figurki, posrebrzane kasetki, butelki po perfumach, ramki ze zdjęciami, lustra w ciężkich i złoconych ramach. Ulubione motywy dekoracyjne ornamentowanych przedmiotów to: muszle nawiązujące do pałacu wersalskiego, liście nenufarów i trzcin, lilie kojarzące się monarchią francuską, a także korona.

Artykuł powstał przy współpracy z internetowym sklepem Mile Maison

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedażdomy na zamianęlokale użytkowe na sprzedaż powiat Gliwickimieszkania na wynajem powiat Stargardzkilokale użytkowe na wynajem gmina Biłgorajlokale użytkowe na sprzedaż gmina Chąśnodomy na sprzedaż w Jerzwałdziedomy na wynajem w Konopki-Białystokudomy na sprzedaż w Przyrowej

Deweloperzy

);