Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jak kupować dachówki?

Uwieńczeniem każdej budowy jest dach. Niestety, jest też jednym z najbardziej kosztownych elementów. W podejmowaniu decyzji dotyczącej montażu dachu nie należy jednak kierować się wyłącznie względami finansowymi. Koncepcja dachu i materiału z jakiego zostanie wykonany powinna zostać uwzględniona już w początkowej fazie tworzenia projektu. Wysokość dachu i stopień jego nachylenia często jest z góry narzucony i związany z planem lokalnej zabudowy. W czasie projektowania domu warto zwrócić uwagę na kolor dachówki. Powinien on współgrać z elewacją, kolorem ram okiennych i drzwi. Warto również zadbać o estetykę otoczenia i nie dopuścić do tego, aby dom wyróżniał się spośród innych, w negatywnym znaczeniu.

Jakie pokrycie dachowe wybrać?

Wybór materiału pokrycia dachowego uzależniony jest przede wszystkim od stopnia nachylenia dachu. Im bardziej dach jest płaski, tym szczelniejsze powinno być pokrycie. Nie bez znaczenia jest także architektura całego domu. Jeżeli decydujemy się na dom nowoczesny, dach powinien sprawiać wrażenie gładkiego i jednolitego. Natomiast przy budownictwie tradycyjnym warto zastosować większe i bardziej masywne pokrycie. Na rynku dostępnych jest wiele pokryć dachowych, takich jak:

  • Dachówki - to jeden z najbardziej popularnych materiałów. Charakteryzują się trwałością (nawet do 100 lat), powinny być stosowana przede wszystkim przy skośnych dachach. Są jednak stosunkowo ciężka, dlatego wymaga odpowiedniego przygotowania więźby i wzmocnienia konstrukcji całego domu.
  • Pokrycia ceramiczno-metalowe - tak wykonane dachówki są lżejsze od dachówek tradycyjnych, a przy tym niezwykle trwałe. Dostępne w różnych kolorach i kształtach.
  • Blachodachówka - nadaje się do dachów stromych, jednak w przeciwieństwie do dachówki jest połacią wielkoformatową, stosunkowo lekką, jej ciężar wynosi ok 5kg/m2. Stanowi materiał mniej trwały (do 50 lat). Wizualnie zbliżona jest do dachówki, jednak układa się ją płatami. Blachodachówkę wytwarza się z miedzi, stali lub aluminium z dodatkiem tytanu.
  • Gonty bitumiczne - są materiałem asfaltowym i stanowią lekkie pokrycie dachu. Ich wierzch pokryty jest posypką ceramiczną. Dostępne są w wielu kolorach i kształtach, co pozwala na dobre dopasowanie ich do całej elewacji. Gonty są rozwiązaniem estetycznym, a dzięki swej elastycznej konstrukcji także łatwym w układaniu.
  • Blachodachówka gontopodobna - tego typu pokrycia znajdują zastosowanie głównie w podhalańskich pensjonatach. Jest to blacha kształtem przypominająca gonty, wyłożona posypką mineralną, która doskonale wygłusza deszcz i nie dopuszcza do obsuwania się topniejącego śniegu. Tego rodzaju pokrycie idealnie pasuje do domów drewnianych.

Jaką dachówkę wybrać?

Jeżeli zdecydujemy się na wybór dachówki warto zastanowić się nad jej rodzajem. Na rynku występują dwa podstawowe, różniące się materiałem z jakiego zostały wykonane. Wyróżniamy więc:

    • dachówki ceramiczne - to najtrwalszy rodzaj dachówek. Są wykonane z gliny, umożliwiają odpowiednią wentylację połaci dachowych, tłumią hałas. To odpowiednie rozwiązanie, gdy decydujemy się na stworzenie użytkowego poddasza. Nie wymagają dodatkowej konserwacji.
    • dachówki cementowe - są o wiele lżejsze od dachówek ceramicznych. Produkowane są z piasku kwarcowego, wody oraz cementu. Gwarantują odpowiednie wyciszenie i są odporne na mrozy.

Dachówki różnią się nie tylko materiałem, ale również kształtem, ceną, właściwościami i sposobem montażu. Najdłuższą historię i najwiecej rodzajów mają dachówki ceramiczne. Ich kształty stanowią obecnie wzór dla nowszych dachówek cementowych i zakładkowych. Taka różnorodność pozwala na stworzenie solidnego dachu, który zapewni bezpieczeństwo na lata. Wymienione poniżej typy dachówek stanowią tylko część kształtów dostępnych na rynku. Wśród bogatych ofert producentów znaleźć można m.in. dachówki rustykalne, staroniemieckie, celtyckie i greckie.

Dachówka karpiówka Karpiówki Najcięższy rodzaj dachówek, kształtem przypominający rybie łuski. Są odpowiednie do dachów o skomplikowanych kształtach.
Dachówka holenderka Esówki (holenderki) Przekrój poprzeczny kształtem przypomina literę S. Warto zastosować je w rejonach, w których często występują obfite deszcze. Inną odmianę stanowi cementowa tzw. esówka podwójna.
Dachówka rzymska Holenderki płaskie (rzymskie) Stanowią odmianę esówek, cechą odróżniającą jest charakterystyczne spłaszczenie z wyraźnymi zamkami.
Dachówka podwójna rzymska Podwójne rzymskie Typ dachówek cementowych. Formą przypominają dwie fale. Stanowią najbardziej ekonomiczny typ dachówek i mają szerokie zastosowanie.
Dachówka mnich-mniszka Mnich-mniszka Typ dachówki zakładkowej, bardzo szczelnej. Składa się z dwóch podłóżnych, korytkowych części, które nakłada się na siebie.
Dachówka marsylka Marsylki Stanowią najstarszy typ dachówek zakładkowych. Ich cechę charakterytyczną stanowią dwa podłużne wgłębienia.
Dachówka zakładkowa Zakładkowe Od wcześniej wymienionych dachówek różnią się sposobem mocowania. Tego typu dachówki nachodzą na siebie i łączone są za pomocą specjalnych zamków, umieszczonych po bokach dachówki. Ten typ montażu zapewnia szczelność pokrycia dachu.

Ceny pokryć dachowych

Budowa dachu nie jest małym wydatkiem, stanowi jednak inwestycję na lata. Warto więc na samym początku sprawdzić i porównać różne warianty, nie tylko pod względem estetycznym, ale również finansowym. Najtańszym rozwiązaniem są pokrycia gontowe. Ceny wahają się tu od 29 do 100 zł/ m2. Wyższa cena dachówki związana jest na ogół z nietypowym, bardziej skomplikowanym kształtem. Stosunkowo tanim materiałem jest blachodachówka. Cena od 26- 48 zł za m2 Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że przy wykorzystywaniu pokryć wielkoformatowych narażeni jesteśmy na dużą ilość odpadów, co znacznie zwiększa koszty budowy.

Dachówki są materiał najdroższym, jednak najtrwalszym. Ceny pojedynczych dachówek wahają się od 1,5 do ok. 5 zł. Ilość dachówek przypadających na m2 zależy od ich wielkości. Dlatego najlepszej oferty warto poszukać, gdy wie się już ile sztuk potrzebnych jest do pokrycia dachu. Cenową alternatywą dla dachówek ceramicznych są dachówki cementowe. Często różnice między nimi są niezauważalne, a te wykonane z cementu są lżejsze, mniejsze, przez co łatwiejsze w układaniu, i stosunkowo tańsze.

Wybór odpowiedniej połaci dachowej nie należy do najłatwiejszej decyzji. Warto na jej podjęcie poświęcić więcej czasu. Zastosowanie odpowiedniej dachówki zależy od wielu czynników m.in. kąta nachylenia dachu, uwzględnionego w warunkach zabudowy, skomplikowania dachu i lokalnych warunków atmosferycznych. W trakcie wyboru pokrycia dachowego warto również wziąć pod uwagę koszty robocizny i innych materiałów potrzebnych do budowy dachu.

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy do kupieniagaraże na wynajemkamienice na sprzedażlokale użytkowe na wynajem powiat Mławskidomy na wynajem powiat Łódzki wschodnimieszkania na sprzedaż gmina Jaworzedomy na wynajem gmina M. Elblągmieszkania na sprzedaż w Korzonkumieszkania na sprzedaż w Szafarniimieszkania na wynajem w Korczakach

Deweloperzy

);