Dobrze dobrany grzejnik powinien pokryć straty ciepła pomieszczenia, a więc powodować, aby dostarczona ilość ciepła pozwoliła na utrzymanie właściwej temperatury w pomieszczeniu. Producenci grzejników opracowali dla swoich wyrobów programy komputerowe lub tabele, które umożliwiają dobór odpowiednich grzejników. Najprostszą metodą obliczania mocy grzejników jest metoda szacunkowa.
Do szacunkowych obliczeń przyjmuje się następujące wartości:
30-50 W/m2
w domach bardzo dobrze zaizolowanych
120-200 W/m2
w domach starych, bez izolacji cieplnej
60- 80 W/m2
w domach z normalną izolacją
(U około 0,3 W/(m2K));
Do określenia mocy grzejnika potrzebna jest jeszcze powierzchnia lub kubatura ogrzewanego pomieszczenia. Wartość zapotrzebowania na ciepło „q” pomnożona przez powierzchnię pomieszczenia, która ma być ogrzewana, daje nam orientacyjną wymaganą moc grzewczą Q:
Q [W] = A [m2] x q [W/m2]
Otrzymany w ten sposób wynik określa przybliżoną moc grzejnika. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to metoda niedokładna i dobierając grzejnik w ten sposób nie mamy gwarancji, że pomieszczenie zostanie poprawnie ogrzane. Dlatego dobierając grzejniki przy pomocy tej metody warto zwiększyć ich moc o około 10-15% dla pomieszczeń z więcej niż dwiema przegrodami zewnętrznymi.
Aby z katalogów producentów wybrać właściwe grzejniki, konieczne jest też uwzględnienie parametrów pracy instalacji centralnego ogrzewania- maksymalną temperaturę wody zasilającej grzejniki i powracającej z nich. Producenci podają w swoich tabelach moc wyznaczoną przeważnie dla parametrów 70/55/20° i 55/45/20°C (temperatura zasilania/temperatura powrotu/temperatura w pomieszczeniu).
Marek Kiełbiowski
konsultant techniczny
grzejniki-dekoracyjne.pl
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!