Oświetlenie w domu, czy w mieszkaniu pełni niezwykle ważną rolę. Wpływa na to jak widzimy nasze najbliższe otoczenie i jednocześnie na nasze w nim samopoczucie. Decyduje w dużej mierze o tym, czy wnętrze jest w naszym odbiorze przytulne, czy tajemnicze, czy przypomina wnętrze szpitalnej sali. Warto zorientować się jaki mamy wybór, co oferują producenci i co dla nas będzie najlepsze, ponieważ troska o właściwe oświetlenie, to również troska o nasze zdrowie.
Decydując się na oświetlenie do domu warto wziąć pod uwagę następujące kryteria:
Odpowiednia ilość i rozmieszczenie światła. Tu musimy zastanowić się do jakiego pomieszczenia zastosujemy daną lampę czy żarówkę. Inną moc i barwą światła potrzebujemy do czytania, inną do precyzyjnych czynności manualnych, inną do relaksu. Dobrze, jeśli oświetlenie w pomieszczeniu możemy wybierać w zależności od potrzeb. Warto zdecydować się na kilka źródeł światła w jednym pomieszczeniu np. lampa wisząca, stojąca i kinkiety. Jeśli poznamy podstawowe zasady dotyczące oświetlenia wnętrz i operowania światłem, uzyskamy odpowiedni efekt, taki, który zadowoli nas pod względem funkcjonalnym i estetycznym. Nowoczesne instalacje pozwalają na sterowanie światłem poprzez czujniki ruchu lub przy pomocy pilota. Inteligentne instalacje są co raz bardziej powszechne. Dostosowują intensywność światła do naszych potrzeb i pomagają w oszczędności energii.
Kiedy myślimy o oświetleniu pomieszczeń musimy wiedzieć czego chcemy i znaleźć sposób, aby to osiągnąć. Inny rodzaj oświetlenia będzie dominujący w kuchni, łazience, dziecięcym pokoju. Może się okazać, że w konkretnym wnętrzu będzie trzeba stworzyć trzy systemy oświetleniowe.
Każdy dom/mieszkanie możemy podzielić na kilka podstawowych stref, każda pełni swoją funkcję. Musimy te pomieszczenia rozpatrzyć pod kontem stworzenia tam oświetlenia trojakiego rodzaju: oświetlenia ogólnego, miejscowego i dekoracyjnego.
a) Jadalnia
Tu dobrze, aby oświetlenie znajdowało się centralnie nad stołem doświetlając jego płaszczyznę, ale nie twarze osób siedzących przy nim. Najlepiej wybrać wiec lampę wiszącą, z długim, matowym kloszem umieszczonym na takiej wysokości aby światło nie raziło osób wokół stołu zasiadających.
Elegancka lampa do sypialni i salonu
b) Kuchnia
W kuchni najważniejszy jest blat roboczy i tego nie możemy sobie zacieniać, dlatego tu lepiej zrezygnować z centralnej lampy wiszącej na rzecz mocnego doświetlenia nad blatem. Do tego najlepiej nadają się lampy umieszczone pod górnymi szafkami. Zwykle halogenowe lub świetlówki liniowe umieszczone tak, by znajdowały się poniżej linii wzroku. We wnętrzach urządzonych minimalistycznie (często bez wiszących nad blatami szafek) dobry efekt uzyskamy dzięki zastosowaniu asymetrycznych lamp, których światło będzie padało na blat. Można też pomyśleć o podświetlanej witrynie lub podwieszanych szafkach, które będą rzucały światło na podłogę.
c) Salon
To pomieszczenie specyficzne jeśli chodzi o oświetlenie. Możemy tu zastosować w zasadzie wszystkie formy na raz- i oświetlenie sufitowe i lampę stojącą, kinkiety. W strefie odpoczynku powinno być światło kojące, odpowiednie do relaksu, niezbyt intensywne i niezbyt jasne. Należy przewidzieć możliwość zmiany natężenia światła. Dobrze jeśli mamy możliwość sterowania nim za pomocą pilota.
d) Sypialnia
W sypialni instalujemy oświetlenie łagodne i ciepłe. Dobry efekt daje zastosowanie kinkietów, które świecą rozproszonym światłem. Jeśli myślimy tu o świetle skupionym, to tylko przy toaletce i do czytania. Warto pomyśleć o wyłączniku umiejscowionym przy łóżku i o tym, abyśmy z tego miejsca mogli sterować światłem.
e) Łazienka
Tu centralnym punktem jest lustro, przy nim wykonujemy najbardziej precyzyjne czynności i ta strefa powinna być dobrze oświetlona. Warto zainstalować w łazience dwa układy oświetlenia- jedno bardziej intensywne, drugie przeznaczone do relaksu podczas kąpieli.
Oryginalna lampa do pokoju dziecięcego
f) Podłoga i schody
W tych miejscach najlepiej zastosować szereg małych lampek wbudowanych w ścianę. One wyznaczają drogę, delikatnie oświetlają przestrzeń, a co najważniejsze umożliwiają bezpieczne poruszanie się po wnętrzu bez włączania intensywnego światła.
g) Pokój dziecięcy
Oświetlenie w pokoju dziecięcym powinno być rozproszone. Warto tu zainstalować dwa źródła światła. Lampa sufitowa będzie rzucała światło na całe pomieszczenie oświetlając przestrzeń do zabawy, natomiast przytwierdzony do ściany bezpieczny kinkiet możemy włączać późnym wieczorem, w razie potrzeby może się też palić całą noc.
Oszczędność energii to kolejne kryterium, którym powinniśmy się kierować przy doborze oświetlenia. Trzeba to jednak robić bardzo ostrożnie. Mamy do wyboru ogromną ilość żarówek, świetlówek, lamp LED, które przy znacznie mniejszym zużyciu energii dają tyle samo światła co żarówki tradycyjne. Warto jednak dokładnie zaznajomić się z opisem parametrów danego produktu, by zakupić takie z ciepłą barwą, które nadają się do domu. Światło i jego barwa wpływają na nasze samopoczucie, dobrze więc poświęcić trochę czasu, aby zapoznać się parametrami produktu, który chcemy zakupić.
krn.pl
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!