Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jak dobrać grzejniki kanałowe?

Systemy podłogowego ogrzewania kanałowego świetnie sprawdzają się w budynkach jedno- i wielorodzinnych, apartamentowcach zarówno o nowoczesnej jak i zabytkowej architekturze, obiektach sportowych, biurowych, budowlach sakralnych, lokalach usługowych, salonach wystawienniczych, samochodowych, a także w obiektach wielofunkcyjnych czy wielkokubaturowych, gdzie w różnych strefach jest różne zapotrzebowanie na ciepło.

Gdzie stosować ogrzewanie kanałowe

Ogrzewanie podłogowe kanałowe będzie doskonałym rozwiązaniem:

  • dla wnętrz o dużych przeszkleniach;
  • jeśli chcemy zaoszczędzić miejsce, które do tej pory zajmowały grzejniki ścienne (dzięki czemu wnętrze jest bardziej ustawne);
  • kiedy istotne jest utrzymanie stałej widoczności przez witryny (kurtyna z ciepłego powietrza);
  • do ogrodów zimowych i oranżerii;
  • do wnętrz o skomplikowanym kształcie;
  • do wnętrz o dużych wymaganiach estetycznych;
  • jako system samodzielny, ale również jako ogrzewanie wspomagające, szczególnie dla ogrzewania podłogowego płaszczyznowego o dużej bezwładności;
  • jako ogrzewanie strefowe (wydzielenie stref o różnym stopniu nagrzania, a nawet pominięcie wybranych).

Systemy podłogowego ogrzewania kanałowego świetnie sprawdzają się w budynkach jedno- i wielorodzinnych, apartamentowcach zarówno o nowoczesnej jak i zabytkowej architekturze, obiektach sportowych, biurowych, budowlach sakralnych, lokalach usługowych, salonach wystawienniczych, samochodowych, a także w obiektach wielofunkcyjnych czy wielkokubaturowych, gdzie w różnych strefach jest różne zapotrzebowanie na ciepło.

Budowa grzejnika kanałowego
Budowa grzejnika kanałowego ©REGULUS

System ogrzewania podłogowego kanałowego można stosować bez ograniczeń w układach otwartych i zamkniętych c.o., a także w każdego typu instalacji, z miedzi, tworzyw sztucznych czy tradycyjnej stalowej. Doskonale współpracuje z niskotemperaturowymi źródłami ciepła: kotłami kondensacyjnymi, pompami ciepła oraz kotłami stałopaliwowymi.

Jak dobrać grzejniki

REGULUS-system posiada własny program doboru grzejników dostępny na stronie internetowej: www.regulus.com.pl, okno DOBÓR/Kalkulator doboru grzejników kanałowych: http://www.regulus.com.pl/kadobcan/doborcanal.html

Doboru grzejników można dokonać zarówno na powierzchnię w m² jak i na kubaturę w m³ pomieszczenia. Po wprowadzeniu żądanych informacji do kolejnych okien, program wskaże konkretny grzejnik (grzejniki) dla konkretnego pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę jak wiele czynników ma wpływ na prawidłowy dobór mocy grzejników do poszczególnych pomieszczeń.

Zwykle temperatura pracy instalacji zimą wynosi 55-65ºC. Jej podniesienie konieczne jest dopiero przy większych spadkach temperatury, a szczególnie spadkach długotrwałych. Zapotrzebowanie cieplne pomieszczenia o standardowej wysokości tj. 2,60 m może wynosić od 30 do nawet 200 W/m². Skąd taka ogromna różnica? Wynika ona z wielu czynników wpływających na bilans cieplny pomieszczenia. Temperatura powietrza w pomieszczeniu jest stała wówczas, gdy utrata ciepła poprzez ściany, otwory w ścianach oraz strop i podłogę, zrównoważona zostaje poprzez umieszczone w danym pomieszczeniu źródło ciepła. Zapotrzebowanie na ciepło jest zmienne i zależy głównie od temperatury panującej na zewnątrz. Jeśli źródło ciepła oddaje go mniej niż pomieszczenie traci na zewnątrz, wówczas pomieszczenie się wychładza, jeśli oddaje ciepła zbyt dużo, wówczas pomieszczenie się przegrzewa.

Montaż grzejników kanałowych

Ogrzewanie podłogowe kanałowe REGULUS-system CANAL składa się z miedziano-aluminiowego grzejnika, tzw. wymiennika kanałowego, wanny z blachy ocynkowanej malowanej proszkowo oraz podestu. Wanna zabudowana jest w kanale w posadzce, wewnątrz niej umieszczony jest wymiennik, a w systemach z wymuszonym obiegiem powietrza wentylator wspomagający jego pracę oraz zapewniający odpowiednią dynamikę procesu grzania, precyzyjnie sterowanego. Kanał przykryty jest ażurowym drewnianym lub metalowym podestem. Jedynym widocznym elementem systemu jest więc estetyczna kratka (podest), którą poza sezonem grzewczym można zastąpić pełnym podestem posezonowym, zasłaniającym kanał.

System ogrzewania kanałowego można zaplanować wcześniej, na etapie budowy lub też zamontować w dowolnym momencie, w ofercie REGULUS-system wersja z wentylatorem (CANAL VENT), o grubości zaledwie 8 cm!
Na początku należy wyznaczyć miejsce, w którym będzie zamontowany system. Powinien być usytuowany równolegle do ściany (przeszklenia). Odległość od niej jest sprawą indywidualną użytkownika. Jeśli ściana zewnętrzna jest dobrze ocieplona, zestaw kanałowy może bezpośrednio do niej przylegać. Przeważnie zestaw montowany jest równolegle, w odległości od 0 do 30 cm od przeszklenia. Zasłony, firany nie mogą być przeszkodą dla swobodnej cyrkulacji powietrza w kanale.

Po wyznaczeniu miejsca, należy wykonać wnękę w posadzce o wymiarach dostosowanych do swobodnego wstawienia w nią planowanego zestawu kanałowego. Trzeba pamiętać o zachowaniu kontynuacji warstw posadzki obok i pod wanną kanału grzewczego. Po wstawieniu wanny w przygotowany otwór, należy skontrolować równoległość, odległość zestawu od ściany, wyrównać, wypoziomować wannę kanału za pomocą imbusowych śrub regulacyjnych, po czym założyć rozpórki montażowe. Następnie kołkami rozporowymi lub kotwami umocować wannę do podłoża. Puste przestrzenie pod wanną można wypełnić niskoprężną pianką poliuretanową lub wylewką samopoziomującą. Na tym etapie można wprowadzić do wanny stosowne akcesoria. w przypadku systemu kanałowego z wentylatorem wprowadzić do wanny okablowanie elektryczne.

Po wykonaniu wszystkich podłączeń (hydraulicznych, elektrycznych), na czas wykonywania końcowej wylewki, wannę a szczególnie obramowanie wanny należy zabezpieczyć przed odkształceniem – przede wszystkim zmianą wymiaru jego światła. Należy zastosować fabryczne rozpórki montażowe dołączone do każdego zestawu. Należy zapewnić odpowiednią grubość i wytrzymałość warstwy wylewki znajdującej się pod obramowaniem, stosownie do planowanego obciążenia w trakcie użytkowania. Profil wanny kanału nie jest przeznaczony do przenoszenia jakichkolwiek obciążeń.

Jak wybrać grzejnik

Wybierając grzejniki, należy przeanalizować: czy jego pracę można określić jako dynamiczną i precyzyjną, przy zachowaniu możliwie najniższych kosztów ogrzewania, czy jest łatwy do zastosowania w konkretnym przypadku - nowym lub remontowanym obiekcie, czy jakość – rozumiana jako okres gwarancji jest satysfakcjonująca, czy materiały z których został wykonany grzejnik – odpowiadają użytkownikom, instalatorom, projektantom, w końcu czy produkt jest dostępny finansowo i czy komponuje się stylistycznie z otoczeniem i jest dostosowany do aktualnie panujących trendów.

REGULUS

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na wynajemdziałki do kupienialokale użytkowe na sprzedażdomy na sprzedaż powiat Myślenickimieszkania na sprzedaż powiat Wieruszowskidomy na wynajem gmina Choceńmieszkania na sprzedaż gmina Świątkidomy na sprzedaż w Cyców-Kolonii Drugiejmieszkania na sprzedaż w Parkitymieszkania na sprzedaż w Gościnna

Deweloperzy

);