Grzejniki w ostatnich latach wychodzą z cienia, nie muszą tkwić pod oknem, choć to usytuowanie jest dla nich odpowiednie ze względu na dopływ zimnego powietrza z zewnątrz, które od razu może zostać ogrzane. Obecnie, oprócz grzewczej, pełnią także funkcję dekoracyjną – mogą stanowić prawdziwą ozdobę pomieszczeń, w których są zainstalowane. Patrząc na nowoczesne grzejniki dekoracyjne, trudno się niekiedy domyślić, że są elementem instalacji CO. Czasem ich, do niedawna podstawowa, a często jedyna funkcja, wydaje się być pełniona niejako przy okazji.
Instalacje grzewcze są w naszym klimacie niezbędne – sezon grzewczy w tej szerokości geograficznej trwa bowiem średnio ponad pół roku. Nie sposób więc wyobrazić sobie domu czy mieszkania bez odpowiedniego systemu. Do niedawna grzejniki wchodzące w skład instalacji grzewczych miały dość charakterystyczny kształt i swoim wyglądem nie przypominały nic innego. Przyzwyczailiśmy się do tego, że ogrzewanie jest ich podstawową funkcją i wielu z nas nie oczekiwało nic poza tym. W ostatnich latach jednak producenci grzejników dokładają wielu starań, aby zmienić nasze przyzwyczajenia i zwrócić uwagę na grzejnik jako element dekoracji, a nie tylko przedmiot z konieczności instalowany w mało wyeksponowanym miejscu. Aby przyciągnąć naszą uwagę, tworzą urządzenia gwarantujące nie tylko wytrzymałość, oszczędną i efektywną pracę, ale również nietypowe formy z oryginalnie wykończonymi powłokami zewnętrznymi.
Funkcja ogrzewania i dekoracji w jednym
Grzejniki w ostatnich latach wychodzą z cienia, nie muszą tkwić pod oknem, choć to usytuowanie jest dla nich odpowiednie ze względu na dopływ zimnego powietrza z zewnątrz, które od razu może zostać ogrzane. Obecnie, oprócz grzewczej, pełnią także funkcję dekoracyjną – mogą stanowić prawdziwą ozdobę pomieszczeń, w których są zainstalowane. Patrząc na nowoczesne grzejniki dekoracyjne, trudno się niekiedy domyślić, że są elementem instalacji CO. Czasem ich, do niedawna podstawowa, a często jedyna funkcja, wydaje się być pełniona niejako przy okazji.
Dekoracja
Grzejniki dekoracyjne najczęściej montowane są na ścianach w pokoju dziennym, w holu lub w łazience. Aby możliwie jak najlepiej wkomponować je w otoczenie, musimy pamiętać nie tylko o wyborze właściwej formy, ale także koloru. Dziś jednak nie stanowi to najmniejszego problemu, ponieważ coraz częściej i na większą skalę stosowane są powłoki wykończeniowe, a nie (jak do niedawna) biały lakier. Nadal dominuje lakierowanie proszkowe, ale gama kolorystyczna jest zdecydowanie bardziej bogata. Grzejniki mogą być matowe, błyszczące oraz metaliczne. Bez problemu dostaniemy również chromowane, z nierdzewnej stali lub pokryte mosiądzem i dodatkową, ochronną powłoką lakieru.
Duża grupa grzejników dekoracyjnych tworzona jest z myślą o zastosowaniu w łazienkach. Najczęściej są one funkcjonalne i wykorzystuje się je np. do wieszania mokrych ręczników. Mogą być zbudowane z pionowych i poziomych rur (kolektorów), prostych lub powyginanych, przeplatanych cieńszymi rurkami, a czasami z jednej rury wygiętej w formie meandra. Tego typu suszarki należą do najbardziej popularnych, w ofercie rynkowej można jednak coraz częściej znaleźć grzejniki do łazienki z oryginalnie profilowanym, całkowicie gładkim lub bogato zdobionym panelem.
Grzejnik dekoracyjny Knockonwood ©JAGA
Do pomieszczeń innych niż łazienka producenci przygotowują grzejniki o niemalże dowolnych kształtach. Mogą mieć one pionowy lub poziomy układ. Wybór jest o tyle trudny, że mamy dowolność zarówno jeśli chodzi o materiał, formę, jak i kolor. Często te grzejniki, których przeznaczeniem jest również dekorowanie salonu, są bardzo nietypowymi bryłami, o kształcie zaprojektowanym z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i sugestii inwestora. Powierzchnia czołowa grzejnika może imitować kamień lub drewno. Odpowiednio dobrana forma i kolor z pewnością nadadzą wnętrzu niepowtarzalny wygląd. Do przedpokoju producenci proponują grzejniki połączone z lustrem, czy nawet będące lustrami, wieszakami lub w kształcie funkcjonalnej ławki.
Wydawać by się mogło, że te wymyślne rzeźby nie zawsze powstają z myślą o jak najwyższej sprawności grzewczej, i że nie będą w stanie zapewnić nam odpowiedniego komfortu, uniemożliwiając np. właściwe rozmieszczenie temperatury w pomieszczeniu. Jednak powierzchnia, jaką oddają ciepło sprawia, że w dużej mierze jest ono przekazywane przez promieniowanie, a w mniejszym stopniu przez konwekcję. To wpływa na komfort osób znajdujących się w ogrzewanym w ten sposób pomieszczeniu. Odpowiednio dobrany i zainstalowany grzejnik z pewnością dostarczy nam tyle ciepła, ile zadeklarował producent. W związku z tym możemy bez obaw cieszyć się wyrafinowaną formą i funkcjonalnością tych urządzeń.
Funkcja grzewcza
Grzejnik dekoracyjny ©technikadesign.pl
Wybierając grzejnik, musimy zwrócić uwagę na jego moc. W nowoczesnym budownictwie energooszczędnym ściany są tak zbudowane, aby niemal całkowicie ograniczyć straty ciepła, dlatego do takich pomieszczeń z powodzeniem możemy stosować grzejniki z mniejszą mocą (1 mkw. w pomieszczeniu o standardowej wysokości potrzebuje grzejnika o mocy 70-80 W). Przed zakupem warto zapoznać się z tabelą do przeliczania mocy grzejników. Trzeba pamiętać, że taka sama powierzchnia w budynku wzniesionym w starych technologiach potrzebuje do ogrzania grzejnika o mocy dwa razy większej niż w domu energooszczędnym.
Kolejnym ważnym parametrem jest wytrzymałość na ciśnienie i temperaturę. Warto wiedzieć jaką temperaturę ma woda płynąca w rurach w mieszkaniu i czy urządzenie, które planujemy zainstalować, wytrzyma ciśnienie. Nowe grzejniki powinny mieć maksymalnie zbliżoną wydajność do warunków w konkretnym budynku. Na pewno wartości te nie mogą być niższe.
Nie wszystkie grzejniki wykorzystują wodę jako źródło zasilania, choć te są najbardziej popularne i można z nich korzystać wszędzie tam, gdzie istnieje instalacja CO. Dwa źródła zasilania wykorzystują grzejniki wodno-elektryczne i z tych możemy korzystać także poza sezonem grzewczym, co jest niewątpliwie ich dużą zaletą. Tam gdzie nie ma instalacji CO, ale także w dowolnie wybranych miejscach, nawet na środku ściany w salonie, świetnie sprawdzają się grzejniki elektryczne. Można je zainstalować w całym domu, ale niestety należy się liczyć z dość wysokimi kosztami eksploatacji. Największą popularnością cieszą się grzejniki wodne płytowe, czyli tzw. grzejniki panelowe. Można je montować w każdym pomieszczeniu.
Rodzaje grzejników
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów grzejników. Obierając za kryterium budowę, możemy wyróżnić m.in. grzejniki żeberkowe, płytowe lub konwekcyjne. Ze względu na materiał użyty do produkcji wyróżniamy grzejniki aluminiowe, stalowe, szklane czy wykonywane z kamiennych konglomeratów.
artykuł pochodzi z kwartalnika
Kreator Projekty wydanie 02/2013
więcej o kwartalniku czytaj na
Kreator Projekty.pl
Wybierając odpowiednie dla siebie rozwiązanie, musimy zapoznać się z ich parametrami i sprawnością grzewczą. Idealne rozwiązanie to takie, które będzie nam odpowiadać pod wszystkimi względami – to grzejnik, który szybko się nagrzeje, będzie długo akumulował ciepło i posiadał dużą moc grzewczą. Producenci dbają o to, aby wszystkie te cechy połączyć w jednym produkcie, który dodatkowo przyciągnie wzrok i zachwyci kształtem. Tradycyjne kaloryfery ustępują miejsca produktom, które tworzone są na miarę najbardziej wymagającego klienta.
Właściwie jedynym ograniczeniem są tu fundusze. Należy pamiętać, że grzejnik powinien być trwały, a bardzo niska cena może świadczyć o kiepskiej jakości. Tani grzejnik może szybko skorodować, to z kolei pociągnie za sobą dodatkowe koszty związane z jego wymianą. Wysokie koszty zakupu grzejników dekoracyjnych mogą nam się z czasem zwrócić dzięki niższym kosztom eksploatacji – dzięki mniejszej pojemności i materiałom, z jakich zostały wykonane. Podejmując decyzję, należy pamiętać, że prawidłowa praca grzejnika i jego efektywność cieplna w bardzo dużej mierze zależą również od profesjonalnego montażu.
Agnieszka Sobczak
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!