Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Funkcjonalny dom dla każdego

Duży, rodzinny, komfortowy, dopasowany do potrzeb mieszkańców – taki powinien być idealny dom. Wybierając jego projekt, należy kierować się nie tylko marzeniami, ale i metrażem posiadanej działki czy kosztami budowy. Jednak jeszcze przed wyborem określonej powierzchni mieszkaniowej, warto odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania: ilu domowników będzie mieszkać w domu? Jak często będziemy przyjmować gości? Czy któraś z osób na stałe przebywających w domu potrzebuje swojego kąta do pracy? W jaki sposób chcemy zmniejszyć koszty utrzymania domu?

Dom dla dużej rodziny

Dom powinien być wygodny i tak pomyślany, aby w łatwy sposób można go było dostosować do zmieniających się z biegiem lat potrzeb rodziny. Budynek parterowy jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które mają małe dzieci. Jedna kondygnacja zapewni im bowiem komfort oraz bezpieczeństwo. Przyszłościowym pomysłem dla rodziny z dziećmi (2+2, 2+3) są projekty, które można budować etapami. Wtedy w pierwszym etapie budowy tworzy się pomieszczenia na parterze, a w drugim adaptuje poddasze, powiększając dom o dodatkową przestrzeń. Wybierając projekt domu dla rodziny, warto także zastanowić się nad kwestią dodatkowego pokoju dla gości na parterze. Niezależnie od liczby domowników i tego, jak często będziemy przez kogoś odwiedzani, takie pomieszczenie zagwarantuje komfort właścicielom domu. Nie trzeba będzie martwić się tym, gdzie przyjąć niespodziewanych gości, bliskich czy znajomych.

Projekt domu Zx44
Projekt domu Zx44 ©Z500

Dobrym przykładem domu dla dużej rodziny, w którym każdy znajdzie swój kąt, jest projekt marki Z500 o nazwie Z284. To komfortowy budynek z poddaszem użytkowym i garażem. Do zagospodarowania jest tu 142 mkw. powierzchni użytkowej oraz 23,2 mkw. garażu. Średni koszt budowy wyniesie w tym przypadku ok. 335 tys. zł (stan surowy zamknięty, instalacje oraz prace wykończeniowe). Tańszą propozycją domu rodzinnego z poddaszem użytkowym oraz możliwością jego adaptacji jest np. projekt Zx44. Powierzchnia użytkowa w tym przypadku to 139 mkw. oraz dodatkowo 25 mkw. powierzchni garażowej.

Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego projektu, powinniśmy odnieść się do potrzeb jego mieszkańców. Należy przemyśleć: liczbę kondygnacji, liczbę oraz metraż pokoi i łazienek, sposób rozmieszczenia pomieszczeń na poszczególnych kondygnacjach, usytuowanie i wielkość kuchni, pomieszczeń gospodarczych oraz garażu.

Twój kąt do pracy

Miejsce do pracy jest szczególnie ważne dla tych, którzy swoją pracę zawodową wykonują w domu. Najważniejsze jest oddzielenie przestrzeni, w której będziemy pracować od tej prywatnej. Możliwości stworzenia miejsca do pracy pod własnym dachem jest wiele – można pomyśleć nad osobnym pomieszczeniem na biuro albo wydzieleniem części większego pokoju za pomocą ścianki działowej czy mebli. Popularnym miejscem na taką aranżację jest poddasze. Dobrze dobrane okna dachowe sprawią, że nawet niewielka przestrzeń nie będzie przytłaczająca. Skutecznym sposobem może okazać się gabinet usytuowany przy wejściu lub pomieszczenie z niezależnym wejściem.

Każda sypialnia z własną łazienką lub garderobą

Dla osób ceniących wygodę i prywatność, znakomitym pomysłem jest możliwość połączenia sypialni z łazienką i garderobą, czyli stworzenia tzw. master bedroom. Jest to rozwiązanie komfortowe dla domowników, jednak należy pamiętać, że każde dodatkowe pomieszczenie zwiększa powierzchnię domu, koszty jego budowy oraz eksploatacji. Przed podjęciem decyzji o łączeniu sypialni z własną łazienką i/lub garderobą, warto przemyśleć, czy komfort jest rzeczą priorytetową dla jego domowników oraz jak często będą wykorzystywane dodatkowe pomieszczenia.

Domy Z500 są tanie i łatwe w budowie

Projekt domu Z293
Projekt domu Z293 ©Z500

Podczas realizacji domu większość osób szuka sposobów obniżenia kosztów budowy. Warto zapoznać się z projektami Z500, które dzięki prostej konstrukcji, są tańsze w budowie. Najważniejsze jest przede wszystkim dopasowanie technologii do wybranego przez nas budynku, to przełoży się na łatwość i taniość budowy. Dla przykładu wiązary firmy Mitek będą idealne dla prostych dwu- lub czterospadowych dachów. Co oprócz ceny jeszcze wyróżnia projekty marki Z500? Atrakcyjny design, praktyczne rozwiązania, profesjonalne wsparcie ekspertów, a także społeczność budujących. Domy Z500 powstają z naciskiem na ekonomikę budowy, energooszczędność, estetykę i użyteczność w codziennym życiu.

Utrzymanie domu, czyli ogrzewanie i prąd

50 proc. energii. Co należy zrobić, by zmniejszyć koszty eksploatacji domu o powierzchni 120–180 mkw.? Bez wątpienia najbardziej korzystnym sposobem jest budowa obiektu energooszczędnego generującego niższe koszty ogrzewania. Mieszkańcy takiego budynku nie będą uzależnieni od zmian cen paliw i energii. Ponadto taki dom jest przyjazny dla środowiska, a inwestycja zwróci ci się po kilku latach.

Koszty eksploatacji obniży również prawidłowo wykonana termomodernizacja budynku, a także wykorzystanie odnawialnej energii (pompy powietrze-woda, pompy ciepła wodawoda lub solankowo-wodne). Warto również pamiętać o tym, że wykorzystując systemy solarne do ogrzewana domu, można zaoszczędzić aż do 35 proc. całkowitego zapotrzebowania energetycznego. Kolektory słoneczne mogą pokrywać aż do 60 proc. zapotrzebowania na przygotowanie ciepłej wody.

Duże oszczędności zapewni również ogrzewanie promiennikami podczerwieni (są to grzejniki elektryczne działające w technologii podczerwieni dalekiej, tzw. fir). Twórcy projektu Z500, porównując roczne koszty ogrzewania dla domu 150 mkw. promiennikami, ogrzewaniem elektrycznym, gazem i olejem opałowym, wskazują na najniższe koszty dla tego pierwszego.

Możliwość zmieszczenia wszystkiego na jednej kondygnacji

Dla osób, które zainteresowane są budową domu jednokondygnacyjnego, ciekawym pomysłem może okazać się projekt marki Z500 o nazwie Z200. Jego największym atutem jest usytuowanie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie. To szczególnie ważna kwestia dla rodzin z małymi dziećmi, osób starszych czy niepełnosprawnych. Plusem jest także brak kosztów związanych z wykonaniem klatki schodowej. Pamiętać jednak należy, że do zbudowania domu parterowego potrzebna jest działka o większej powierzchni, a to z kolei może przełożyć się na zmniejszenie powierzchni ogrodu.

Dodatkowe pomieszczenia

Dom to nie tylko pomieszczenia użytkowe, ale i garaż, pomieszczenia do składowania drewna lub węgla, pralnia, schowek czy spiżarnia. Dla osób, które chcą, aby w ich domach znalazła się taka przestrzeń ciekawą propozycją będzie projekt marki Z500 o nazwie Zx114. Jest to nowoczesna rezydencja z garażem na dwa auta i z dużą kotłownią. Jeśli domownicy nie potrzebują dwóch stanowisk na samochody, będą mogli zastanowić się nad przerobieniem części przestrzeni garażowej na np. siłownię lub kącik dla zwierząt domowych.

Domy na mniejsze działki

Kreator-projekty 02/2013
artykuł pochodzi z kwartalnika
Kreator Projekty wydanie 02/2013
więcej o kwartalniku czytaj na
Kreator Projekty.pl

Właściciele niewielkich bądź wąskich działek powinni przemyśleć budowę domu wielokondygnacyjnego lub z poddaszem użytkowym. Wówczas będą mieć do dyspozycji większą liczbę pokoi. Odpowiednim rozwiązaniem dla tego typu działki może być np. projekt Z293. Komfortowy dom z garażem jednostanowiskowym, który liczy 125,9 mkw. powierzchni użytkowej i 104,8 mkw. powierzchni zabudowy. W przytoczonym projekcie minimalne wymiary działki wynoszą 13,74 m szerokości na 24,4 m długości.

Domy o powierzchni od 120 do 180 mkw. to najbardziej praktyczna kategoria domów. Łatwo wśród nich znaleźć ten spełniający trzy kluczowe wymagania: komfort, prostotę i niskie koszty budowy. Ponadto liczba dostępnych na rynku projektów sprawia, że bez problemu możemy wybrać ten jeden spełniający wszystkie istotne, z punktu widzenia potrzeb jego przyszłych domowników, funkcje domu.

Pracownia Projektowa
Z500

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajemkamienice na zamianędziałki na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Łańcuckidomy na sprzedaż powiat Rypińskidomy na wynajem gmina Werbkowicelokale użytkowe na sprzedaż gmina Dąbrowa Tarnowskadomy na wynajem w Marcinowiedomy na wynajem w Słaboszowiedomy na sprzedaż w Pawłowie

Deweloperzy

);