Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Firany do każdego wnętrza

Niepozorny kawałek tiulu lub innego materiału może odmienić wnętrze naszego mieszkania. Prostota i klasyka miesza się w najnowszych trendach z nowoczesnymi aranżacjami pełnymi kolorów i niebanalnych upięć. Sklepy oferują firany zróżnicowane cenowo, gotowe oraz szyte na zamówienie klientów – każdy znajdzie coś, co ożywi wnętrze i sprosta jego estetycznym wymaganiom.

Materiały

Tradycyjna biała firanka, doskonale zanana naszym babciom, „straszyła” ciężkim materiałem i banalnymi, na ogół kwiatowymi, wzorami. Czasy te dawno już minęły, a wzornictwo przeszło ogromną metamorfozę. Dziś firany szyje się przede wszystkim z delikatnego i zwiewnego tiulu, organtyny, eleganckiej markizety czy żakardu. Pierwszy z materiałów jest najbardziej popularny (charakteryzuje się niską ceną i eleganckim wyglądem). Tiul zazwyczaj produkuje się z bawełny lub jedwabiu. Oba surowce zapewniają lekkość i przejrzystość materiału. Organtyna, również prześwitująca, wykonana jest z poliestru i lekko połyskuje. Markizeta jest także materiałem przejrzystym, wykonanym z poliestru, dowolnie barwionym i zadrukowywanym wzorami. Ostatnia z tkanin – żakard – uzyskiwana jest z włókien poliestrowych (również z dodatkiem bawełny). Po wypraniu materiał ten nie musi być prasowany (o ile odpowiednio go rozwiesimy). Nowoczesne wzornictwo pozwala na łączenie elementów i ich elastyczny dobór – dzięki temu możemy „skomponować” firankę naszych marzeń. Aranżacje prezentowane w sklepach i salonach przedstawiają gotowe realizacje, które podczas szycia mogą również ulec zmianie według życzeń klienta.

Firana z klamra
Firana z klamrą

Dodatki do firan

Wybór materiału na firankę to dopiero połowa sukcesu. Efekt końcowy zależy w dużej mierze od wykończenia oraz użytych elementów ozdobnych. To dzięki nim zwykły tiulowy materiał zmienia się w prawdziwe dzieło sztuki. By firanka nie strzępiła się na końcach najlepiej obszyć ją lamówką – cienkim paskiem materiału (np. atłasu) dostępnym w każdym kolorze. Sama lamówka nie wygląda zbyt efektownie dlatego dobrze skomponować ją z innymi elementami kolorystycznymi. Zwykła firana o jednolitym wzorze (lub gładka) nabierze elegancji, jeśli zostanie odpowiednio upięta. W sklepach dostępnych jest wiele klamr: metalowych, plastikowych, drewnianych, w niemal każdym kolorze, rozmiarze i kształcie. Dzięki klamrom (lub mniej popularnym ozdobnym sznurkom) możemy swobodnie aranżować upięcia firan. Innym sposobem urozmaicenia naszej woalki jest gipiura (rodzaj eleganckiej koronki doszywanej na dole materiału) lub lambrekin (marszczony lub gładki pas materiału doszyty na górze firany, pasujący zwłaszcza do klasycznych wnętrz).

Moda

Firany panele
Firana w formie panelu

Firany nie służą jedynie jako zasłona przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów.Przede wszystkim mają one komponować się z wnętrzem pomieszczenia i spełniać funkcję estetyczno-dekoracyjną. PFirany coraz mniej dziś zasłaniają – nie zajmują całej przestrzeni okna. Zróżnicowane wzory pozwalają na odpowiedni dobór firan do każdego z pomieszczeń. Bez problemu znajdziemy zwiewną woalkę do pokoju dziecięcego lub z ulubionym bohaterem kreskówki dla nieco starszych pociech. Wzorów firan nie sposób wyliczyć – od zupełnie gładkich, przez prążkowane, w kratkę i kropki, aż po całkiem fantazyjne nadruki w abstrakcyjnych kształtach i wielu kolorach.

Niezwykle ozdobne są tzw. rolety austriackie. Silnie pomarszczona przez naciągnięte sznureczki firana tego typu jest nietypową aranżacją okna, niepotrzebującą dodatkowych ozdób i zasłon. Rolety austriackie najlepiej uszyć z kolorowego materiału a następnie zmarszczyć własnoręcznie. Sprawdzają się one jako dekoracja w każdym pomieszczeniu – nawet w łazience.

KFirana - makaron
Firana - makaron

Na popularności zyskują coraz bardziej tzw. makarony – firanki składające się z wąskich pasów materiału. Dzięki temu przepuszczają do pomieszczenia dużo światła. Zamiast materiału makarony mogą składać się z innych elementów dekoracyjnych, np. drobnych kryształków, kamieni czy muszli. Firana taka powinna być traktowana jedynie jako ozdobna część okiennej aranżacji, nie zasłania bowiem wnętrza pomieszczenia.

Innym nowoczesnym sposobem wystroju okna są panele (lub ekrany) – wąskie (ok. 25-60 cm szerokości) pasy materiału uszyte z dowolnej tkaniny. Do zakrycia całego okna potrzeba ich kilku, najlepiej w połączeniu z zasłoną uszytą w takim samym stylu. Panele mogą być wykorzystywane również jako przegroda-parawan, oddzielająca np. część kuchenną od jadalnej.

Możliwości aranżacji okien są dziś niemal nieograniczone. Sklepy oferują bogactwo wzorów, kolorów oraz upięć. Należy jednak pamiętać o umiarze, gdyż nadmiar elementów dekoracyjnych bardziej zaszkodzi pomieszczeniu niż ich zupełny brak.

Iwona Smęder - krn.pl

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajeminne nieruchomości do kupieniamieszkania poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat Chełmińskimieszkania na sprzedaż powiat Warszawski zachodnilokale użytkowe na wynajem gmina Oleśnicamieszkania na sprzedaż gmina Kutnodomy na sprzedaż w Cieminiemieszkania na wynajem w Toporowiedomy na sprzedaż w Nowej Wsi

Deweloperzy

);