Budowanie domu to proces powszechnie uważany za trudny i kosztowny, a przede wszystkim czasochłonny. Każdy inwestor musi wybierać materiały, biorąc pod uwagę ich koszt i efektywność przyszłej eksploatacji. Wśród wielu wykonawców utarło się przekonanie, że tylko najdroższe materiały zagwarantują w przyszłości wysoki komfort i oszczędne użytkowanie. Ciepły dom to wciąż w opinii większości dom ocieplony. Technologia budowy z użyciem bloczków keramzytobetonowych z wkładką styropianową podważa te mity i jest dowodem na to, że można łatwo i szybko wybudować budynek mieszkalny, który będzie tani, ciepły i energooszczędny
Przełomowe rozwiązanie
Pustak z wkładka styropianową" ©HOTBLOK
Keramzyt jest lekkim kruszywem ceramicznym uzyskiwanym w wyniku wypalania łatwo pęczniejących glin i iłów w piecach obrotowych w temperaturze ok. 1200°C. Materiał ten cechuje się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną, wytrzymałością, jest odporny na czynniki atmosferyczne, grzyby, owady czy gryzonie. Dodatkowo jest niepalny, mrozo- i wodoodporny. Wszystkie te cechy sprawiają, że jest bardzo dobrym składnikiem lekkich betonów, z których wytwarzane są drobnowymiarowe elementy takie jak: pustaki, bloczki, kształtki stosowane do budowy budynków mieszkalnych, gospodarczych, użyteczności publicznej czy obiektów przemysłowych. Wśród standardowych pustaków ściennych używanych do wznoszenia ścian nośnych i działowych, stosowane są również pustaki wieńcowe, stropowe, narożne czy nadprożowe. Coraz większą popularnością cieszą się bloczki keramzytobetonowe z wkładką styropianową. Pozwalają one na budowę ścian jednowarstwowych o bardzo dobrej izolacyjności termicznej. Nakłady na zbudowanie takiej ściany często są niższe niż w przypadku ściany dwuwarstwowej, która osiąga porównywalne parametry cieplne. Wznoszenie ścian w tej technologii jest prostym sposobem budowania domów, ale należy pamiętać o staranności wykonawczej. Każdy, kto dysponuje podstawową wiedzą z zakresu sztuki murarskiej, może podjąć się ich realizacji, oszczędzając czas i obniżając koszty.
Bardzo ważne „U”
Współczynnik przenikania ciepła „U” jest jednym z najważniejszych parametrów budowlanych. To, jak duże ma znaczenie dotarło już chyba do świadomości większości inwestorów budujących domy. Im jest on niższy, tym dana przegroda (np. ściana) cechuje się lepszą izolacyjnością termiczną. Wpływa to na mniejsze straty energii cieplnej i tym samym mniejsze koszty eksploatacyjne budynku. Polskie wymagania prawne dotyczące ochrony cieplnej obligują do wznoszenia ścian zewnętrznych, dla których współczynnik U jest <0,3 W/m²·K. Bloczki keramzytobetonowe z wkładką styropianową stosowane do budowy ściany jednowarstwowej przy grubości muru 0,42 m osiągają współczynnik U na poziomie 0,15 W/m²·K. Sprawia to, że można je używać do budowy domów w standardzie energooszczędnym.
Czas to pieniądz
Ściany wykonane w technologii jednowarstwowej nie wymagają ocieplenia, co skraca znacznie czas budowy. Optymalnie dobrany rozmiar i waga pojedynczego elementu sprawiają, że murowanie postępuje szybko. Do wymurowania jednego metra kwadratowego ściany, zakładając użycie pustaka o wymiarach 420×240×600, potrzebne jest tylko 6,9 elementów. Wygodne uchwyty ułatwiają przenoszenie i układanie w ścianie, a system „pióro-wpust” eliminuje konieczność używania zaprawy w spoinie pionowej.
Eliminacja mostków
artykuł pochodzi z kwartalnika
Kreator Projekty wydanie 01/2013
więcej o kwartalniku czytaj na
Kreator Projekty.pl
Bardzo istotny wpływ na straty ciepła w każdym budynku mają mostki termiczne, czyli miejsca w przegrodach, w których występuje wzmożona ucieczka ciepła w stosunku do pozostałej części przegrody. Podczas budowy każdego budynku nie da się całkowicie uniknąć i wyeliminować tego zjawiska. Należy jednak w znacznych stopniu je ograniczać. W systemie ścian jednowarstwowych budowanych tradycyjnym sposobem z użyciem zaprawy cementowowapiennej takim newralgicznym miejscem, w którym występują zwiększone straty ciepła (zaprawa ma większą przewodność cieplną niż pustak), jest spoina. Wykorzystanie keramzytobetonowych pustaków z wkładką styropianową, sprawia, że pionowe spoiny są zastąpione przez wspomniany wyżej system „pióro-wpust”, z kolei na spoinę poziomą jest nakładana zaprawa termoizolacyjna. Dzięki zastosowaniu zróżnicowanych pod względem kształtu oraz idealnie dopasowanych do siebie elementów cała ściana wykonana jest z jednorodnego materiału i cechuje się dobrą izolacyjnością.
Technologia budowy ścian z użyciem bloczków keramzytobetonowych z wkładką styropianową ma wiele zalet, które przemawiają za jej wyborem. Pozwala na wygodne i szybkie murowanie, które w połączeniu z dokładnością i starannością wykonawcy, zagwarantuje bardzo ciepłą i wytrzymałą przegrodę. W tak wzniesiony domu będą panowały optymalne warunki cieplne, co z kolei pozytywnie przełoży się na koszty eksploatacji.
Seweryn Bartosik
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!