Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Elektryczne piece akumulacyjne - od A do Z

Elektryczne piece akumulacyjne stanowią coraz częściej alternatywę dla klasycznych grzejników elektrycznych, jak również innych systemów cieplnych. Piece te mogą stanowić zarówno jedyne źródło energii cieplnej dla budynku, jak również mogą współpracować z innymi źródłami (np. kominek).

Podstawowym zadaniem pieców czy kotłów jest zapewnienie użytkownikom odpowiedniego komfortu cieplnego. Klasyczne piece i kotły mogą ogrzewać pomieszczenia, gdy są zasilone w paliwo lub energię elektryczną. Piece akumulacyjne umożliwiają ogrzewanie pomieszczeń, po uprzednim załadowaniu, bez wykorzystania paliw czy energii elektrycznej.

Elektryczne piece akumulacyjne składają się z masy akumulacyjnej (materiały o dużej pojemności cieplnej – np. metale lub ceramika), elementów grzejnych (zamiana energii elektrycznej na cieplną), kanałów powietrznych i ewentualnej automatyki umożliwiającej im wydajną pracę.

Praca pieców akumulacyjnych składa się z cyklu ładowania i cyklu rozładowywania. Cykl ładowania odbywa się zazwyczaj w godzinach taryfy energii elektrycznej o obniżonej cenie (np. w nocy) a cykl rozładowywania odbywa się według potrzeb cieplnych budynku i może trwać równolegle z cyklem ładowania.

Rodzaje pieców akumulacyjnych

Akumulacyjne piece statyczne – pozwalają na ogrzewanie pomieszczeń dzięki konwekcji i swobodnemu poruszaniu się powietrza w kanałach odbierających ciepło z masy akumulacyjnej. Regulacja ilości przepływającego powietrza w tych piecach obywa się dzięki wykorzystaniu przepustnic ograniczających przepływ powietrza.

Akumulacyjne piece dynamiczne – pozwalają na ogrzewanie pomieszczeń z wykorzystaniem wymuszonego obiegu powietrza w kanałach wentylacyjnych (wentylatory). Tego typu maszyny cieplne wykorzystują zazwyczaj automatykę z termostatami umożliwiającą zapewnienie żądanej temperatury bez ingerencji użytkownika. Zastosowana automatyka umożliwia również kontrolowany pobór energii elektrycznej wyłącznie w momencie obowiązywania okresu taryfy energii elektrycznej o zmniejszonym koście, przyczyniając się do obniżenia kosztów energii.

Akumulacyjne piece typu „duo” – tego typu piece zazwyczaj mają konstrukcję i zasadę działania zbliżoną do akumulacyjnych pieców dynamicznych, ale są dodatkowo wyposażane w panel promiennikowy umożliwiający natychmiastową poprawę komfortu cieplnego poprzez bezpośrednie wykorzystanie energii elektrycznej do emitowania promieniowania podczerwonego, które wpływa na wzrost odczuwalnej temperatury pomieszczenia.

Zalety elektrycznego ogrzewania akumulacyjnego.

  • Wysoka sprawność wykorzystania energii elektrycznej poprzez wykorzystanie jej w miejscu zapotrzebowania na ciepło – brak strat przesyłowych.
  • Wysokie bezpieczeństwo pracy (brak możliwości wybuchu) i niezawodność (stosowane elementy pozwalają na wieloletnią bezawaryjną pracę).
  • Zapewnienie wysokiego komfortu cieplnego.
  • Stosowanie dynamicznych pieców pozwala na bezobsługową pracę.
  • Brak konieczności magazynowania paliwa.
  • Nie występują uboczne produkty spalania (emisja gazów, popiół).
  • Relatywnie niski koszt inwestycyjny (brak konieczności instalacji centralnego ogrzewania, brak komina, brak kotłowni).
  • Wady elektrycznego ogrzewania akumulacyjnego.
  • Wymagana pojemność cieplna pieców akumulacyjnych wpływa na ich znaczącą wielkość, masę.
  • Koszt elektrycznego pieca akumulacyjnego jest wielokrotnie wyższy od klasycznych grzejników elektrycznych.
  • Moc elektryczna pieca akumulacyjnego zazwyczaj przekracza dwukrotność mocy klasycznych grzejników elektrycznych (ta sama ilość energii elektrycznej musi zostać pobrana w krótszym czasie – taryfa poza szczytowa).

Czy elektryczny piec akumulacyjny pozwoli na zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną?

NIE – zastosowanie pieca akumulacyjnego nie zmniejszy ilości energii cieplnej potrzebnej do zapewnienia wymaganego komfortu cieplnego, ale przy wykorzystaniu taryf energii elektrycznej dwustrefowych takich jak G12 (inny koszt w dzień, inny w nocy), G12r (szczyt, poza szczytem) G12w (dzień, noc weekendy i dni wolne od pracy) można pobierać „tanią” energię elektryczną w godzinach obowiązywania niższej taryfy, zamieniać ją na energię cieplną, magazynować i wykorzystywać w ciągu trwania taryfy droższej.

Cena energii elektrycznej w taryfie G12 u jednego z większych producentów i dystrybutorów energii elektrycznej wynosi: dystrybucja w dzień - 0,2240 zł/kWh, dystrybucja w nocy - 0,0483 zł/kWh, energia w dzień - 0,3627 zł/kWh, energia w nocy - 0,2537 zł/kWh. Łączny koszt zmienny w dzień - 0,5867 zł/kWh, w nocy – 0,3020 zł/kWh. Przy korzystaniu z taryfy zmiennej zastosowanie elektrycznych pieców akumulacyjnych zamiast klasycznych grzejników elektrycznych pozwala na oszczędzenie do około 40% kosztów energii na ogrzewanie (klasyczne grzejniki elektryczne częściowo również korzystają tańszej taryfy).

Łukasz Zywar - krn.pl

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy poszukiwane do wynajęciadziałki na wynajemlokale użytkowe na wynajemdomy na sprzedaż powiat Opolskidomy na wynajem powiat Ząbkowickilokale użytkowe na wynajem gmina Gidlelokale użytkowe na sprzedaż gmina Dobrzyniewo Dużemieszkania na wynajem w Kurkachdomy na wynajem w Giełczyniemieszkania na sprzedaż w Pszczewko

Deweloperzy

);