Nowoczesne systemy inteligentnego budynku umożliwiają sterowanie domowymi urządzeniami oraz instalacjami z każdego miejsca na świecie, np. systemem Fibaro możemy sterować za pomocą komputera, telefonu czy tabletu. Aplikacja Fibaro zainstalowana na urządzeniu mobilnym umożliwia również sterowanie za pośrednictwem głosu. Inteligentne systemy pozwalają także na tworzenie scen, czyli sekwencji działań, które są wykonywane w odpowiedzi na określoną komendę. Możemy np. stworzyć scenę „powrót do domu”, po której ustawieniu system przewietrzy pomieszczenia, włączy oświetlenie ogrodu, a gdy będziemy wyjeżdżać zza zakrętu (co zasygnalizuje zintegrowany z inteligentnym domem czujnik GPS) otworzy bramę garażową. Instalacja nowoczesnych inteligentnych rozwiązań nie wymaga przeprowadzania remontu, jeśli zdecydujemy się na bezprzewodowy system Fibaro, nie będziemy musieli ingerować w strukturę budynku w celu położenia okablowania. Wykorzystanie technologii bezprzewodowej ma także wpływ na zmniejszenie kosztów montażu inteligentnego systemu. Joanna Ossowskadyrektor ds. marketingu i rozwoju biznesu Fibarowww.fibaro.com
System dobrze zaplanowany
Decydując się na instalację systemu alarmowego, warto rozważyć możliwości podniesienia komfortu za sprawą bardziej zaawansowanego sprzętu. Wykorzystując potencjał tkwiący w centralach, typu Integra firmy Satel, można z ich pomocą zrealizować nie tylko rozbudowany system ostrzegający o różnych zagrożeniach, ale także użyć je do sterowania oświetleniem, ogrzewaniem czy klimatyzacją. System Integra pozwala na samoczynne włączenie się światła w korytarzu po otwarciu drzwi lub wykryciu ruchu, czy też przełączenie ogrzewania w pokoju na tryb oszczędny po uchyleniu okna. Oprócz poprawy bezpieczeństwa i komfortu, dobrze skonfigurowany system inteligentnego domu może przynieść wymierne korzyści ekonomiczne wynikające głównie z oszczędności energii.
Centrala sterująca Satel Integra
Ważne jest, aby docelowy zakres funkcjonalności systemu określić możliwie jak najwcześniej, najlepiej już na etapie planowania instalacji. Takie podejście pozwoli zaprojektować, a następnie wykonać właściwe okablowanie, które umożliwi podłączenie odpowiednich modułów odpowiedzialnych za zrealizowanie wybranych funkcji. Na tym etapie trzeba zdecydować, czy chcemy, aby system mógł automatycznie sterować oświetleniem (może to być również użyte do „symulacji obecności”), ogrzewaniem czy klimatyzacją, służył do podnoszenia i opuszczania rolet (może opuścić wszystkie rolety po wyjściu mieszkańców z domu, podnieść je po powrocie) czy nawet podlewania ogrodu. To tylko nieliczne przykłady, rzeczywistych zastosowań może być więcej, dlatego wybierając wykonawcę, warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie w zakresie systemów inteligentnych. Fachowiec, który wykonał już wiele tego typu instalacji, będzie potrafił wskazać przydatne i wygodne rozwiązania. W przypadku rozbudowanego systemu nie można zapomnieć o wygodzie sterowania — przykładem urządzenia, które zostało zaprojektowane z myślą o ułatwieniu obsługi systemów automatyki w centralach Integra jest INT-KSG — to duży manipulator sensoryczny charakteryzujący się ciekawym wzornictwem i pozwalający uruchamiać wybrane funkcje za pomocą łatwo dostępnego menu, które może być dopasowane do indywidualnych potrzeb.
Michał Konarski
kierownik działu badań firmy Satel
www.satel.pl
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!