Każdy z inwestorów planujących budowę domu musi dokonać wyboru między domem drewnianym lub murowanym. Decyzja nie jest łatwa, a zwolenników mają zarówno domy tradycyjne, jak i te o drewnianej konstrukcji.
Dylemat związany z wyborem odpowiedniego materiału konstrukcyjnego jest determinowany w dużej mierze doświadczeniami z czasów gdy jakość usług budowlanych była na niskim poziomie. Nastąpiło wtedy rozpowszechnienie technologii murowanych, gdyż w murze, w przeciwieństwie do technologii drewnianej, wiele usterek można było ukryć. Na szczęście, obecnie nie musimy się już tak martwić o dobrą jakość czy technologie produkcji, gdyż wolny rynek i finansowanie inwestycji za pomocą kredytu wyeliminowały nierzetelnych wykonawców. Ponadto zarówno domy murowane, jak i drewniane wykonywane są według najbardziej rygorystycznych norm i standardów.
Projekt domu murowanego i drewnianego
Różnica pomiędzy technologią murowaną i drewnianą widoczna jest już podczas wyboru projektu typowego. Niestety, przeważająca liczba projektów gotowych realizowana jest w technologii murowanej, a co za tym idzie łatwiej nam znaleźć układ najbardziej odpowiadający wymaganiom i warunkom zabudowy. Jednak wykonawcy domów drewnianych coraz częściej oferują klientom adaptację dowolnego projektu budowlanego opartego na konstrukcji drewnianej. Nierzadko za adaptację tę nie musimy dodatkowo płacić, jest ona zazwyczaj wliczona w koszty całości wykonania budynku. W związku z tym, znalezienie projektu domu drewnianego, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom nie musi być trudne. Wystarczy bowiem pokazać wybrany dom wykonawcy, a on dostosuje technologię do standardów wykonywanych przez siebie. Dodatkowo produkowane w dzisiejszych czasach elementy konstrukcyjne (np. z drewna klejonego) pozwalają na uzyskiwanie takich samych rozpiętości i wytrzymałości w domu drewnianym i murowanym.
Izolacyjność i komfort cieplny
W przypadku właściwości cieplnych, technologia drewniana wygrywa z murowaną. Ściana drewniana o grubości 21 cm ma zbliżony współczynnik przenikania ciepła do ściany murowanej o grubości ok. 40 cm. Wynika to z własności warstw w ścianach wykonywanych w obu technologiach. Przekrój ściany drewnianej składa się praktycznie z samych warstw materiału izolacyjnego, a szkielet konstrukcji zajmuje stosunkowo niewielką powierzchnię ściany. W związku z tym prawie całą objętość ściany stanowi izolacja. W przypadku domu murowanego niestety ściana wymaga dodatkowego ocieplenia. Ściany jednowarstwowe są coraz rzadziej stosowane. Inwestorzy zdają sobie sprawę z wysokości kosztów późniejszego ogrzewania budynku. Obecnie ceny wełny mineralnej są niewielkie w porównaniu z kosztami budowy. Korzyści możemy odczuć płacąc już pierwszy rachunek za ogrzewanie. Niewątpliwym atutem cieńszych ścian drewnianych jest dodatkowa powierzchnia wewnątrz budynku, która wynosi ok. 10 m kw. na każde 100 m kw. powierzchni całkowitej.
Domy murowane i drewniane różnią się od siebie właściwościami akumulacyjnymi ciepła – te pierwsze odznaczają się dużą akumulacyjnością. Dzięki swoim masywnym ścianom, domy murowane nagrzewają się powoli, a kiedy już są nagrzane następuje bardzo powolne ich wychładzanie. Ma to szczególne znaczenie w okresie zimowym. Z kolei domy drewniane zachowują się zupełnie inaczej. W ich konstrukcji nie ma masywnych materiałów kumulujących ciepło – potrafią się nagrzać, ale po wyłączeniu ogrzewania też stosunkowo szybko się wychładzają.
Kto wybuduje?
Liczba wykonawców domów murowanych zdecydowanie przewyższa liczbę specjalistów w budownictwie drewnianym. Wykonywanie domów drewnianych wymaga niezwykłej precyzji, dokładności i kultury technicznej. Budowniczy takich domów często kultywują tradycje rodzinne, zajmując się budową od wielu pokoleń. Dlatego firmie z długoletnią tradycją warto powierzyć budowę swojego domu. Z kolei wykonawcy domów w technice drewnianej bardzo często wykonanie niektórych elementów zlecają zewnętrznej, wyspecjalizowanej firmie.
Rozpoczynając budowę domu murowanego nie powinniśmy obawiać się o to, aby prace takie powierzyć firmie zewnętrznej. Duża konkurencja na rynku oraz dbałość o dobry wizerunek sprawiają, że większość z firm budujących domy murowane dba o bardzo wysoką jakość wykonywanych usług.
Niestety, wciąż wielu inwestorów decyduje się na budowę tzw. systemem gospodarczym, czyli samemu wykonując większość robót. Jest to spowodowane brakiem odpowiednich środków finansowych. W takich przypadkach także musimy pamiętać, że nieprawidłowe wykonanie izolacji ścian zewnętrznych lub konieczność poprawek spowodowana ewentualnymi błędami może w rzeczywistości podnieść koszty inwestycji. Dlatego, mimo wszystko warto wziąć pod uwagę budowę domu murowanego przez wyspecjalizowaną firmę budowlaną.
Kupujemy materiały
W przypadku domów murowanych materiały budowlane są ogólnie dostępne. Popularność tej technologii sprawia, że każdy skład i hurtownia budowlana oferuje bogaty wybór materiałów konstrukcyjnych, izolacyjnych i wykończeniowych. Dodatkowo, gdy zamawiamy w jednym punkcie wszystkie materiały możemy uzyskać atrakcyjny rabat.
W przypadku domów drewnianych elementów do jego wykonania nie kupimy w każdym składzie budowlanym. W takich punktach nie jest prowadzona detalicznej sprzedaż tego typu produktów. Wynika do ze specyfiki technologii – tu o jakości, rodzaju i sposobie obróbki surowca (drewna) decyduje sam wykonawca. To on dobiera i obrabia materiał, aby zapewnić mu najwyższą jakość i jednocześnie wygodę podczas składania konstrukcji. Dlatego surowiec ten musi być przez wykonawcę bardzo starannie wybrany i wyselekcjonowany. Budując dom drewniany musimy więc zdać się całkowicie na rzetelność wykonawcy.
Przy drewnianych domach prefabrykowanych, poszczególne elementy są wykonywane przez maszyny, przez co nie ma możliwości pomyłki podczas produkcji lub poprawki na budowie.
Ile potrwa budowa?
Proce budowy domu drewnianego to ok. 3 miesiące, czyli trwa nieporównywalnie krócej od budowy domu murowanego. Konstrukcję domu murowanego (np. do stanu surowego) można wybudować szybko, ale zanim przejdziemy do jego wykańczania musi on sezonować ok. pół roku, by całość budynku ułożyła się i nabrała stabilności i wytrzymałości. Z kolei dom drewniany nie musi być sezonowany i może być wykańczany od razu stąd szybkość w jego realizacji, która nie dla wszystkich jest zaletą. Bowiem nie każdy może sobie pozwolić na sfinansowanie budowy w okresie kilku miesięcy. Jeżeli finansujemy naszą budowę za pomocą kredytu czas nie powinien stanowić problemu – wręcz przeciwnie – jest wówczas zaletą.
Proces budowy
W przypadku domów drewnianych proces budowy może odbywać się niezależnie od pory roku. Oprócz fundamentów reszta konstrukcji wymaga tzw. suchego montażu, który nie jest uzależniony od wysokich temperatur. Elementy domów murowanych łączone są mokrą zaprawą, która potrzebuje dodatnich temperatur. Ponadto, pora roku ma wpływ również na materiały magazynowane na placu budowy. Część przemarzniętych materiałów przeznaczonych na dom murowany z pewnością będziemy musieli wyrzucić. Z kolei z materiałami na dom drewniany nie ma takich problemów. Są one lżejsze, naturalne i jest ich mniej niż tych przeznaczonych do budowy domu murowanego. Proces budowy jest zdecydowanie mniej pracochłonny, budowanie ogranicza się tu do łączenia poszczególnych elementów konstrukcji w jedną całość wykorzystując do tego celu powszechnie dostępne narzędzia. Prosty jest również proces realizacji wszelkich instalacji, które prowadzi się na zewnątrz konstrukcji bez potrzeby jej niszczenia. W przypadku technologii murowanych niestety wkład pracy, a co za tym idzie również czasu, jest nieporównywalnie większy. Jednak coraz częściej spotyka się rozwiązania systemowe, pozwalające na szybkie budowanie i wykańczanie domu murowanego.
Zagrożenia dla domów
Zarówno dla domów drewnianych, jak i murowanych dużym zagrożeniem jest pożar, a także wilgoć, która może się dostać do konstrukcji na skutek błędów w izolacji lub ewentualnych wycieków z instalacji. W domu drewnianym niestety mogą mieć one gorsze skutki niż w domu murowanym. Murowaną konstrukcję zawsze można w jakimś stopniu wysuszyć, nie dopuszczając do pojawienia się porostów lub zagrzybienia.
Koszty budowy
Oczywiście najbardziej interesującą kwestią dla inwestorów będzie porównanie kosztów budowy domu drewnianego i murowanego. Niektórym może się wydawać, że dom drewniany będzie lub powinien być tańszy. Takie myślenie to efekt niskich cen jakie dawali producenci domów szkieletowych w pierwszym okresie pojawienia się na rynku. Niestety z niską ceną związana była też niska jakość. Obecnie z całą pewnością można stwierdzić, że koszty budowy domu murowanego i drewnianego o zbliżonym metrażu są podobne. Oczywiście porównywać można wyłącznie domy realizowane w systemie zleconym. Koszty budowy domu murowanego systemem gospodarczym nie mogą być brane pod uwagę, ponieważ są uzależnione od wkładu pracy własnej inwestora. Ponadto powszechnie stosowane rabaty na materiały dla domu murowanego i układy wśród firm budowlanych powodują, że trudno jest dokonać wyceny całkowitych kosztów inwestycji.
Niezależnie od tego na jaką technologię się zdecydujemy, starajmy się dobrze wybrać wykonawcę. Unikajmy budowlańców mało otwartych na nowoczesne rozwiązania. Nawet jeżeli zdecydujemy się na budowę domu systemem gospodarczym, warto jest wynająć doświadczonego kierownika budowy, który będzie czuwał nad procesem powstawania domu. Unikniemy wówczas niepotrzebnych poprawek, przeróbek, a całość będzie postępować w prawidłowej kolejności.
Dawid Tamás
artykuł pochodzi z kwartalnika
Kreator Projekty wydanie 01/2012
więcej o kwartalniku czytaj na
Kreator Projekty.pl
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!