Niewielki metraż mieszkania stanowi wyzwanie dla osób, które nie chcą rezygnować z komfortu i wyraźnego podziału przestrzeni na funkcjonalne strefy: dzienną i nocną. W praktyce czasem granica między sypialnią a salonem czy jadalnią okazuje się bardzo umowna, ważne jednak, aby mimo ograniczonej powierzchni wybrane rozwiązania zapewniły domownikom wygodę i prywatność. Aranżacja polegająca na połączeniu sypialni z pokojem dziennym sprawdzi się także na dużych, otwartych przestrzeniach, choć w tym przypadku możliwości projektantów są dużo większe. Na początek warto zatem dostosować założenia projektu do rzeczywistych warunków lokalowych.
Pokój z widokiem
Trudniejszym zadaniem będzie z pewnością wyodrębnienie części sypialnej w małym pomieszczeniu. Popularnym rozwiązaniem w takich przypadkach są antresole. Dzięki zamontowaniu dodatkowej konstrukcji, można uzyskać kolejne miejsce do zagospodarowania, a także osiągnąć ciekawe efekty przestrzenne. W zależności od dostępnej powierzchni warto rozważyć kilka możliwości połączenia dwóch utworzonych w ten sposób perspektyw: do sypialni urządzonej na antresoli mogą prowadzić schody (szerokie lub bardziej strome, tzw. młynarskie) z efektowną balustradą bądź drabinka podkreślająca minimalizm wystroju wnętrza. Bezpośrednio pod antresolą znajdzie się miejsce na ustawienie mebli wypoczynkowych lub urządzenie kącika do pracy. Materiałem wykorzystywanym do przygotowania całej konstrukcji jest najczęściej drewno. Warto pamiętać, że montaż antresoli będzie także dobrą decyzją, jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu pokoju. Poza zaletami wzniesienia w mieszkaniu niewielkiego półpiętra trzeba wziąć pod uwagę koszty i czas potrzebny na przeprowadzenie takiego przedsięwzięcia.
Za parawanem i zasłoną
Zdecydowanie tańszym, szybszym i mniej pracochłonnym rozwiązaniem są zasłony i parawany, które również pozwolą wydzielić w pomieszczeniu dwie niezależne strefy. Nocną najlepiej zaplanować w narożniku pokoju – wtedy jego dwie ściany wyznaczą granice sypialni. Parawan będzie pełnił funkcję ścianki działowej, a odpowiednio dobrany może stać się także ozdobą całego pomieszczenia. Parawan od lat wykorzystywany jest w mieszkaniach jako oryginalny element dekoracyjny, dlatego wybór wzorów, modeli i materiałów jest w tym przypadku bardzo szeroki. Niemal równie dużą różnorodność w kwestii aranżacji wnętrza dają zasłony. Kolorowa tkanina ożywi cały pokój, a zawieszona między ścianami stworzy nietypowe „wejście” do sypialni. O krok dalej pójdziemy, inwestując w stelaż do baldachimu, który osłoni łóżko i przylegające do niego meble. Na dowolne łączenie i oddzielanie od siebie poszczególnych części pokoju pozwoli również płótno zawieszone na szynie przytwierdzonej do sufitu. Dzięki takiej zasłonie domownicy będą mogli bez problemu dostosowywać powierzchnię do różnych okoliczności i swoich aktualnych potrzeb.
A może ścianka działowa?
Kolejnym wariantem wielofunkcyjnego pomieszczenia są pokoje ze ściankami działowymi – które z pewnością sprawiają wrażenie mniej prowizorycznych rozwiązań niż parawany czy tkaniny. Co istotne, takie konstrukcje mogą być zamontowane właściwie w dowolnym miejscu na stropie żelbetowym. Aby przedzielić pomieszczenie, wystarczy do stalowego bądź drewnianego szkieletu ścianki przytwierdzić po obu stronach płyty gipsowo-kartonowe. Powszechnie stosuje się także takie materiały jak cegła oraz pustaki ścienne szczelinowe. Ściankę należy wykończyć tzw. tynkiem wewnętrznym i uszczelnić np. wełną mineralną. Alternatywą dla tradycyjnych ścianek działowych są ścianki rozporowe. Ich postawienie wymaga mniejszego nakładu pracy. Ponadto, są wykonane z lżejszych materiałów, a ich forma umożliwia dużą mobilność. Składają się ze stalowego stelaża i wypełniających go paneli. Montaż polega w tym przypadku na zaciśnięciu ścianki między podłogą a sufitem bez konieczności wykonywania przy tym dodatkowych drobnych prac budowlanych (wiercenia czy wbijania). Na rynku dostępne są modele, które poza wymiarem praktycznym posiadają również walory estetyczne: różnorodne ornamenty, wzory i motywy kolorystyczne.
Podczas projektowania sypialni połączonej z pokojem dziennym warto wziąć pod uwagę także wyposażenie mieszkania w różnego rodzaju przeszklenia, które nie tylko mogą wyodrębnić poszczególne części pomieszczenia, ale także optycznie je powiększyć i rozświetlić. Tam, gdzie nie jest potrzebna umowna granica między częścią sypialną a pokojem dziennym, warto sięgnąć po najprostsze pomysły na aranżację wnętrza. Dla tych, którzy chcą zapomnieć o typowych rozkładanych kanapach, dobrym wyborem okażą się narożniki z funkcją spania. Ten wygodny mebel będzie odpowiedni zarówno do codziennego użytkowania, jak i w czasie odwiedzin gości. Podwójna funkcja narożnika pozwala na szybkie przekształcenie salonu w sypialnię.
Joanna Kus
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!