Salon to integralne miejsce w każdym domu. Kojarzy się z ciepłem, komfortem, wypoczynkiem i domowym klimatem. To miejsce, w którym relaksujemy się po ciężkim dniu pracy oglądając telewizję lub czytając książkę przy dźwiękach ulubionej muzyki, jak również spędzamy czas z bliskimi, organizujemy przyjęcia i przyjmujemy gości. Zastanawiając się jak urządzić salon, powinniśmy szczególnie dobrze przemyśleć kwestię wyboru podłogi.
Jaką podłogę wybrać?
Wybór podłogi do salonu, to sprawa bardzo istotna, ponieważ to właśnie podłoga ma wielki wpływ na charakter wnętrza. Od podłogi w salonie, czyli najbardziej reprezentatywnym miejscu w domu, oczekuje się, że będzie atrakcyjna wizualnie, trwała i łatwa w utrzymaniu czystości. Dobrym i zawsze modnym rozwiązaniem jest zastosowanie w salonie naturalnego drewna, które ociepla wnętrze, nadaje mu szyku oraz przytulności. Ponadto drewno nie uczula i przepuszcza powietrze. prezentuje się dobrze w każdym domu, bez względu na jego styl. Drewniana posadzka dobrej jakości jest bardzo trwała - można ją wielokrotnie wycyklinować i polakierować. Możliwości wykończenia takiej podłogi jest kilka, od olejowania, po woskowanie czy bejcowanie.
Sprawdź ceny podłóg drewnianych
Parkiet jest elegancki, solidny i zawsze modny. Dobrze prezentuje się w każdym wnętrzu bez względu na jego styl. W Polsce coraz bardziej popularny staje się parkiet z drewna egzotycznego, głównie ze względu na trwałość oraz szeroką gamę kolorystyczną. Pochodzące z dalekich rejonów świata drewno egzotyczne występuje w pięknych barwach: od słomkowej i miodowej przez czerwień i bordo aż po wszelakie odcienie brązów a nawet czerń. Rodzime gatunki drewna (jak np. buk, dąb, czy orzech) są podatne na zmiany kolorów np. przez bejcowanie, są więc doskonałą alternatywą dla droższych podłóg egzotycznych. Miłośnicy drewnianych podłóg, którym opatrzył się zwykły parkiet mogą wybierać spośród podłóg w niecodziennych kolorach i wzorach. W salonie urządzonym w stylu nowoczesnym stawia się na minimalizm, dlatego fantastycznie prezentują się tam jasne podłogi o jednolitej fakturze. Wciąż modne są podłogi w kolorze białym (deski bielone) lub srebrnym. Bieleniu (olejem lub bejcą) poddaje się zwykle jaśniejsze gatunki drewna, takie jak dąb, jesion czy klon. Mówiąc o deskach bielonych, tak naprawdę mówimy o całej gamie odcieni od niebieskiego, przez szary i gołębi po ecru. Zabieg bielenia, wydobywa naturalną strukturę drewna, podkreślając rysunek słojów. Proste bielone deski będą się prezentować szczególnie dobrze w salonie urządzonym w skandynawski stylu. Na popularności zyskuje ostatnio parkiet w rozmiarze XXL, czyli klepka w mega formacie a także kostki z drewna. Powstają one poprzez cięcie drewna poprzecznie do kłody. Pojedyncze kostki składane są na siatce parkietowej w kwadraty 4x4 cm i w takiej postaci montowane. Taka podłoga jest nie tylko szykowna ale też odporna na zniszczenie. Na uwagę zasługuje także niezniszczalny parkiet przemysłowy. Ustawione na sztorc wąskie deseczki z litego drewna (zwane lamelkami), mogą mieć różne odcienie i odmienny rozkład słojów. Ta przypadkowość, z pozoru może wydać się wadą, lecz w rzeczywistości jest wielką zaletą i parkiet po ułożeniu może prezentować się naprawdę efektownie.
Jak dbać o drewnianą podłogę?
Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad, aby utrzymać szlachetną drewnianą podłogę w doskonałej formie przez wiele lat. Podłoga musi być regularnie (czyli minimum raz w tygodniu) odkurzana specjalną szczotką do podłóg bądź zamiatana miękką miotłą. Należy unikać mycia podłogi mokrym mopem. Nadmiar wody może powodować pęcznienie, wypaczenie i odbarwienie podłogi. Kolejną ważną rzeczą są środki pielęgnacyjne. Lepiej unikać tzw. środków uniwersalnych i zaopatrzyć się w preparaty przeznaczone do pielęgnacji drewna. Nogi krzeseł lub mebli mogą porysować podłogę, dlatego koniecznie trzeba je zabezpieczyć ochronnymi, filcowymi podkładkami. W przypadku foteli obrotowych należy zastosować specjalne kółka do drewnianych powierzchni. Jeśli coś nam się rozleje na podłogę, natychmiast usuwamy plamę ścierką lub papierowym ręcznikiem aby nie doszło do zaschnięcia cieczy i trwałego zaplamienia. Plamy spowodowane przez kawę, herbatę, piwo, wino, mleko czy inne napoje najlepiej usuwać wilgotną szmatką nasączoną delikatnym płynem do mycia. Zabrudzenia spowodowane przez pastę do butów, olej, smołę, asfalt lub zatarcia od podeszwy butów usuniemy białym spirytusem. Zaschnięty klej, tusz lub atrament wyczyścimy przy użyciu alkoholu metylowego.
Renowacja drewnianej podłogi - szlifowanie i uzupełnianie ubytków
Nie ulega wątpliwości, że podłoga drewniana to podłoga na lata, jednak drewno, pomimo obróbki technologicznej i profesjonalnego wykończenia z czasem może ulec zużyciu. Planując remont domu, często stajemy przed trudnym wyborem - zrywać stary drewniany parkiet i układać nowy czy jednak starać się go ratować. Prawda jest taka, że nawet dwudziesto czy trzydziestoletniej drewnianej podłodze można przywrócić dawny blask, pomimo tego, że lakier zdarł się od użytkowania a kilka klepek uległo przegniciu. Współczesne lakiery, oleje i olejo-woski są dużo bardziej wytrzymałe i rzadziej wymagają zabiegów renowacyjnych. Te sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat zdecydowanie łatwiej ulegały uszkodzeniom zwłaszcza w miejscach wzmożonego ruchu. W ciągach komunikacyjnych, w okolicach stołu czy kanapy często pojawiają się plamy których nie da się usunąć. Wynika to z faktu, że podłoga pozbawiona ochronnej warstwy lakieru, gnije i ciemnieje. W przypadku lakierowanej podłogi nie ma możliwości miejscowej renowacji (w przeciwieństwie do podłogi olejowanej) i konieczne jest przeprowadzenie szlifowania renowacyjnego w całym pokoju. Zeszlifowanie wierzchniej warstwy i milimetra drewna wystarczy aby usunąć zabrudzenia. Po pierwszym szlifowaniu możemy jeszcze wymienić niektóre klepki, zwłaszcza jeśli przegniły w wyniku zawilgocenia lub uległy mechanicznym uszkodzeniom. Deski które się obluzowały, można wymienić lub zastosować zastrzyki stabilizujące. Aby uzyskać idealny efekt i maksymalnie gładką powierzchnię przy kolejnych cyklinowaniach stosuje się coraz drobniejsze papiery ścierne. Powstały pył w połączeniu z masami szpachlowymi posłuży do uzupełniania ubytków i szpar w parkiecie. Ostatnim etapem renowacji starej drewnianej podłogi jest jej wykończenie. Do wyboru mamy lakier, olej lub twardy olejo-wosk.
Monika Fuksa - krn.pl
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!