Podejmując decyzję budowie domu, państwo Anna i Michał chcieli przede wszystkim spełnić marzenie posiadaniu otwartej, dużej przestrzeni. Sami wychowani w małych mieszkaniach z typowej wielkiej płyty lat siedemdziesiątych, w których z rodzeństwem dzieliło się pokój, zapragnęli luksusu i komfortu. Było dla nich oczywiste, iż mając działkę określonych parametrach i warunkach, nie będą jej dopasowywać do projektu, lecz odwrotnie. Zdecydowali się zatem na koncepcję indywidualną.
Realizacja projektu LK&700 ©L.KALANDYK
Podstawowym wymogiem było dla nich zaczerpnięcie z tradycji polskiego dworku przez zastosowanie stromego naczółkowego dachu, wykorzystanie w elewacji muru pruskiego, naturalnego kamienia oraz cegły. Zdecydowali się na rozłożystą bryłę budynku z podziałem na skrzydła, z wydłużoną i wyodrębnioną częścią dzienną, którą stanowi kuchnia połączona z jadalnią, przechodzącą w oranżerię. Dużym atutem domu są ogromne jasne okna na parterze nadające wnętrzom angielski charakter. w centralnej części parteru mieści się pokój dzienny, natomiast w bocznym skrzydle zaplanowano wspomnianą już oranżerię z kuchnią i jadalnią, a także spiżarką.
W prawym skrzydle zlokalizowano część gospodarczą z łazienką i pralnią. Wielkość kondygnacji pozwoliła ulokować na parterze dwa dodatkowe pokoje, z których jeden pełni funkcję gabinetu, drugi pomieszczenia gościnnego. Pokój dzienny z przytulnym miejscem kominkowym ma dwie kondygnacje (przez zastosowanie antresoli). Dzięki dużym oknom północnym, w lecie pomieszczenie stanowi chłodną enklawę. Tradycyjnie, częścią nocną jest poddasze. Zlokalizowano tam dwie sypialnie dziecięce, łazienkę oraz sypialnię rodziców z dwiema garderobami i osobną łazienką. Budynek został częściowo podpiwniczony. w piwnicy oprócz kotłowni i pomieszczenia gospodarczego, znajduje się obszerny, doświetlony dużymi oknami, pokój fitness, łazienka z sauną i WC
Realizacja projektu LK&700 ©L.KALANDYK
Dom został wybudowany na działce o powierzchni 30 arów. Jest usytuowany w sposób klasyczny: z wjazdem i garażem od północy, a częścią ogrodową od południa. Projekt w pełni wykorzystuje atrybuty działki: jej nachylenie, strony świata, wiatry zachodnie.
Czas realizacji domu to 1,5 roku. w lipcu 2008 r. działka została ogrodzona i przystąpiono do robót ziemnych. Do jesieni uzyskano stan surowy. Na początku stycznia 2009 r. wykonano więźbę dachową oraz pokrycie. Wiosną 2009 r. ruszyły prace związane z ociepleniem, otynkowaniem, a także montażem instalacji wewnętrznych i zewnętrznych. Jesienią 2009 r. rozpoczęto prace wykończeniowe.
W projekcie domu zastosowano fundamenty żelbetowe, do wykonania ścian zewnętrznych projektant użył pustaków firmy Wienerberger o grubości 30 cm (Porotherm 30 Profi) docieplonych płytami styropianowymi Termo Organiki o grubości 20 cm. w konstrukcji dachu dobrze połączono drewno i stal. Odpowiednią izolacyjność termiczną poddasza użytkowego zapewniły dwie warstwy płyt z wełny mineralnej o grubości 30 cm firmy Rockwool. Dachówka ceramiczna Koramic, z której wykonano pokrycie dachowe, to karpiówka prosta angobowana firmy Wienerberger. Zastosowano stolarkę z PVC niemieckiej firmy Unilux. Wyborem projektanta była gruntowa pompa ciepła Neuratherm z wymiennikiem. Główne źródło ciepła stanowi wodne ogrzewanie podłogowe zamontowane w całym budynku. w domu zainstalowano wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. w piwnicy, w pomieszczeniu technicznym, umieszczono dwa rekuperatory, na wypadek awarii jednego z nich.
Realizacja projektu LK&700 ©L.KALANDYK
Wszystko zostało zaprojektowane celowo, a inwestorzy decydując się na budowę domu chcieli, aby rozkład pomieszczeń i ich usytuowanie zapewniły maksimum komfortu. Już na początku wiedzieli, że na pewno nie ograniczą się do 120 m kw., dlatego zdecydowali się na dom o powierzchni przekraczającej 180 m kw.
mgr inż. arch. Leszek Kalandyk
Pracownia projektowa
LK&Projekt
artykuł pochodzi z kwartalnika
Kreator Projekty wydanie 01/2012
więcej o ;kwartalniku czytaj na
Kreator Projekty.pl
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!