Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Domowy ogród - jak hodować rośliny w domu?

Hodowanie roślin domowych jest zajęciem nie tylko przyjemnym ale także korzystnym dla naszego zdrowia. Odrobina natury w domu pozytywnie wpływa na naszą psychikę, skórę oraz drogi oddechowe. W pomieszczeniach, w których znajdują się rośliny czujemy się po prostu lepiej. Każdy gatunek roślin uprawianych w domu potrzebuje indywidualnego podejścia, są jednak pewne ogólne zasady, których należy przestrzegać by rośliny pięknie i zdrowo rosły.

Podlewanie

Najwięcej problemów zwykle sprawia podlewanie. Nie wiemy kiedy rośliny podlewać i ile wody potrzebują. Niemożliwe jest podanie dokładnych proporcji, ale stosując kilka wskazówke, unikniemy podstawowych błędów. Czas jaki roślina może obejść się bez wody, zależy zarówno od jej rodzaju jak i wieku. Młode rośliny należy podlewać często. Rośliny które mają mięsiste liście, mogą bez wody wytrzymać bardzo długo. Roślin nie należy podlewać codziennie. Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzanie stanu wilgotności - gdy ziemia jest sucha, podlewamy roślinę. Rośliny liściaste należy podlewać często i obficie w okresie od wiosny do jesieni. Zimą należy ograniczyć podlewanie. Rośliny kwitnące potrzebują stale wilgoci. Aby nie doprowadzić do niedoboru wody należy zatem często sprawdzać stan wilgotności.Kaktusy i sukulenty potrzebują mało wody. Ziemię lekko wilgotną należy utrzymywać podczas pory wzrostu rośliny, natomiast zimą należy dopuścić aby wyschła prawie całkowicie.

Przesadzanie rośliny

Przesadzanie

Rośliny pokojowe rosnące w doniczkach muszą być raz na jakiś czas przesadzane, gdyż potrzebują większej ilości ziemi i większych pojemników. To jednak nie jedyny powód. Po pewnym czasie ziemia traci pulchność, zmienia się jej odczyn, jednych składników jest zbyt dużo a innych zbyt mało. W ziemi gromadzą się osady pozostawione po podlewaniu i nawożeniu. Często porasta ona mchem, utrudniając tym samym dostęp tlenu do korzeni. Przeniesienie rośliny do większego pojemnika jest również konieczna ze względu na rozrastające się proporcjonalnie do wzrostu części nadziemnej korzenie. Aby zapewnić kwiatom doniczkowym harmonijny wzrost i zaspokoić zapotrzebowanie na składniki odżywcze, należy je przesadzać mniej więcej co 2-3 lata.

Kiedy i jak przesadzamy?

Najlepszym miesiącem na przesadzanie roślin doniczkowych jest kwiecień. Roślin nie należy przesadzać w czasie spoczynku ani w czasie kwitnienia. Aby przesadzić roślinę należy sprawdzić jakiej wymaga doniczki oraz jakiego podłoża. Nowy pojemnik obowiązkowo musi zawierać otwory w dnie. Powinien mieć średnicę większą od poprzedniego o 1-2 cm. Jeśli różnica jest zbyt duża, ziemia szybko się zbryla i zakwasza. Pojemniki używane powtórnie należy bardzo dokładnie wyczyścić, zaś nowe, ceramiczne doniczki wymoczyć przez kilka godzin w wodzie. W mniejszych doniczkach na dno wsypujemy warstwę drenażu o grubości 1-2 cm zaś w większych 5-10 cm. Drenaż mogą stanowić odłamki ceramicznych naczyń, kamyki lub keramzyt. Jeśli chodzi o rodzaj podłoża, zazwyczaj stosuje się gotowe mieszanki złożone z odkwaszonego torfu, piasku i ziemi. Warto jednak zwrócić uwagę, do jakich roślin przeznaczone są mieszanki uniwersalne, ponieważ wbrew ich nazwie, nie nadają się do wszystkich gatunków.

Roślina liściasta

Sam proces przesadzania rośliny jest dość prosty. Kilka godzin przed przesadzaniem należy roślinę obficie podlać. Aby wyjąć ją z poprzedniego pojemnika odwracamy ją do góry dnem, przytrzymujemy ręką podłoże, chwytamy łodygę i wykręcamy z doniczki wraz z bryłą korzeniową. Jeśli mamy problem z wyjęciem bryły z doniczki, lepiej stłuc doniczkę niż ryzykować uszkodzenie systemu korzeniowego. Jeśli po wyjęciu rośliny zauważymy sczerniałe lub uszkodzone korzenie należy je odciąć, zaś mocno splątane lekko rozluźnić. Następnie roślinę umieszczamy w nowej donicy. Po włożeniu rośliny do doniczki, obsypujemy ją dookoła podłożem i lekko ugniatamy. Jeżeli roślina wymaga podpory, wbijamy ją już podczas sadzenia, uważając by nie uszkodzić korzeni. Po przesadzeniu roślina powinna stać w miejscu, gdzie dochodzi jedynie rozproszone światło. Ważne jest również aby początkowo nie przesadzać z podlewaniem. Roślina w poszukiwaniu wody wypuści bowiem nowe, cienkie korzenie wiążące ją z nowym podłożem. Po pojawieniu się młodych pędów można wrócić do normalnego podlewania.

Kwiaty z cebulek

Nawożenie

Oprócz światła, wody, tlenu rośliny do harmonijnego wzrostu potrzebują także składników odżywczych. Regularne nawożenie jest tak samo ważne jak i podlewanie. Większość nawozów do ogólnego stosowania ma zrównoważony zasób składników odżywczych. Dzięki temu są odpowiednie dla bardzo wielu roślin. Inaczej jest z nawozami specjalnie przeznaczonymi do danych gatunków roślin. Niektóre rośliny potrzebują nawożenia przez cały rok, inne zaś tylko przez etap wzrostu. Należy pamiętać, że nie należy nawozić nowo posadzonych roślin. Nawożenie rozpoczynamy po 4-6 tygodniach od zasadzenia w ziemi torfowej, zaś po 2 miesiącach w przypadku ziemi iglastej. Nawożąc rośliny należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji producenta, gdyż przekroczenie stężenia może doprowadzić do zniszczenia rośliny. Przed nawożeniem roślinę należy obficie podlać, odczekać aż woda spłynie, a następnie zastosować nawóz.

Monika Fuksa - krn.pl

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemkamienice na zamianęmieszkania na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat M. Biała Podlaskamieszkania na sprzedaż powiat Dębickidomy na wynajem gmina Łukówmieszkania na wynajem gmina Sochaczewmieszkania na wynajem w Moskorzyniedomy na sprzedaż w Zarzeczemieszkania na sprzedaż w Stanisławowie

Deweloperzy

);