Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Dom jednorodzinny w rozsądnej cenie

Nie każdego z nas stać na duży dom o niekonwencjonalnej bryle, nie każdy może pozwolić sobie na projekt stworzony na indywidualne zamówienie. Dlatego dobrze, że są pracownie, które posiadają bogatą ofertę domów gotowych. Taki właśnie dom według projektu LK&726 proponuje arch. Leszek Kalandyk z pracowni LK&

KREATOR-PROJEKTY: Z myślą o kim został stworzony projekt LK&726?

Leszek Kalandyk: To idealny projekt dla rodziny, która posiada działkę i marzy o własnym domu, dla osób, których nie stać na mieszkanie w mieście. Projekt został stworzony z myślą o średnio zamożnej rodzinie, która będąc w posiadaniu działki marzy o swoich czterech ścianach. Wielkość domu jest optymalna dla rodziców z jednym bądź dwójką dzieci. Dom jest niewielki, ale posiada wszystkie niezbędne pomieszczenia do wygodnego użytkowania.

K-P: Jaka działka będzie jest najbardziej odpowiednia dla tego projektu?

LK: Dogodna będzie działka prostokątna zbliżona do kwadratu. Najlepiej, aby budynek usytuowany był wejściem od strony północnej, by tył domu z tarasem skierowany był na południe.

Projekt LK 726
Projekt domu LK&726

K-P: Co może Pan powiedzieć o bryle budynku?

LK: Architektura domu jest uproszczona. Dom zaprojektowany został na planie kwadratu. Zadaszenie nad wejściem nie zostało podparte ze względów oszczędnościowych. Do bryły domu przylega garaż z dachem jednospadowym. Wszystko to sprawia, że budynek jest zwarty i funkcjonalny.

 

K-P: Jaki jest rozkład pomieszczeń?

LK: Budynek może być wykańczany stopniowo, w zależności od zasobności portfela inwestora. Należy dodać, że nie od razu musi być tu zagospodarowane poddasze. Do budynku wchodzimy przez sień prowadzącą do centralnie usytuowanego hallu.  Pomieszczenia są otwarte. W związku z tym kuchnia w kształcie podkowy przechodzi w jadalnię, która przylega do salonu. W jego centralnym miejscu umieszczony jest kominek. Z salonu prowadzi wyjście na taras. Na parterze jest miejsce na dodatkowe pomieszczenie, które może zostać zaaranżowane jako pokój gościnny lub łazienka. Do garażu przylegającego do bryły budynku prowadzi przejście przez kotłownię. Ze względu na duże koszty dom nie został podpiwniczony. Wszelkie pomieszczenia gospodarcze typu kotłownia, pralnia, schowki znajdują się na parterze. Należy podkreślić, że każdy metr kwadratowy budynku został maksymalnie wykorzystany. Znalazło się nawet miejsce na małą spiżarkę pod schodami, w kotłowni gazowej można umieścić na pralkę, aby nie łączyć pralni z łazienką. Na poddaszu zaplanowane zostały trzy sypialnie, łazienka i garderoba. W garażu znajduje się pomieszczenie, które może pełnić funkcję kotłowni, np. na ekogroszek.

K-P: Jakie materiały przewiduje Pan w projekcie domu?

LK: Na materiały budowlane został położony duży nacisk, aby zminimalizować w przyszłości opłaty za energię. Zaprojektowano ławy fundamentowe żelbetowe, ściany fundamentowe betonowe o gr. 29 cm docieplone styropianem ekstrudowanym gr. 20 cm. Z kolei ściany zewnętrzne z pustaków Max gr. 29 cm i styropianu gr. 12 cm, wewnętrzne nośne z pustaków gr. 25 cm, a ściany działowe z cegły pełnej 12 cm. Zaprojektowano tu strop żelbetowy i drewnianą konstrukcję dachu, ocieploną wełną mineralną gr. 26 cm firmy Rockwool. Jako pokrycie dachu przewidziano dachówkę ceramiczną Koramic firmy Wienerberger. Proponuje się wykończenie elewacji tynkiem silikonowym oraz obłożenie cokołów kamieniem naturalnym. Projekt przewiduje drewniane okna i drzwi balkonowe, a okna połaciowe firmy Fakro. W domu zaproponowano wentylację grawitacyjną oraz ogrzewanie na gaz z możliwością modyfikacji na paliwo stałe.

K-P: Co proponuje Pan, jeśli chodzi o wykończenie wnętrz?

LK: Wykończenie wnętrz nie musi być kosztowne. Wszelkie płytki, posadzki, farby można nabyć w salonach budowlanych. Jeśli chodzi, np. o schody to zamiast żelbetowych można zdecydować się na wykonane drewnianych, które mogą stanowić rodzaj ozdobnego mebla łączącego kondygnacje. Obecnie na rynku mamy bogatą ofertę drzwi, parapetów i bez trudu możemy znaleźć gotowe materiały dobrej jakości.

K-P:Dziękujemy za rozmowę.

mgr inż. arch. Leszek Kalandyk
Wydział Architektury Politechniki Karkowskiej
Pracownia LK&Projekt

Kreator-projekty 01/2012
artykuł pochodzi z kwartalnika
Kreator Projekty wydanie 01/2012
więcej o kwartalniku czytaj na
Kreator Projekty.pl

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajemkamienice do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Poddębickimieszkania na wynajem powiat Ostródzkidomy na sprzedaż gmina Koluszkilokale użytkowe na sprzedaż gmina Jedlińskdomy na sprzedaż w Brzeźniemieszkania na sprzedaż w Płociczno-Osiedlemieszkania na sprzedaż w Kraśniczynie

Deweloperzy

);