Budując dom czy przeprowadzając remont spotykamy na swojej drodze problem – jakie materiały wybrać? Odpowiednia jakość oraz parametry są ważnym czynnikiem, w szczególności jeśli chcemy, aby budynek był energooszczędny. Co więcej od właściwości poszczególnych produktów zależy nasze zdrowie i bezpieczeństwo, dlatego warto zwrócić uwagę na symbole zawarte na opakowaniach i świadomie dokonać wyboru, biorąc pod uwagę zarówno energooszczędność jak i cenę.
Etykiety na materiałach oświetleniowych
Głównym czynnikiem, na który zwracamy uwagę przy zakupie odpowiedniego oświetlenia nie jest jego cena, a ilość zużywanej przez nie energii. Takie wyniki potwierdza ogólnopolskie badanie w ramach kampanii „Energooszczędność w moim domu” . Aż 85 proc. badanych zadeklarowało, że to właśnie energooszczędność jest najważniejszą cechą decydującą o zakupie danego produktu. Świadczy to o dużej świadomości konsumentów. Eksperci doradzają, aby wziąć pod uwagę też inne parametry – na przykład wartość strumienia świetlnego podawana w lumenach (Im). Im wyższa, tym więcej światła wytwarza dana lampa. Innym ważnym czynnikiem, jest temperatura barwowa światła podawana w Kelwinach (K). Jeśli chcemy wybrać oświetlenie odpowiednie do odpoczynku powinno mieć ono barwę ciepło białą oraz zakres od 2700 do 3000K, natomiast 5000 do 6500 K do pracy.
Automatyka domowa
Rozwój techniczny pozwala nam też na inne rozwiązania przyczyniające się do energooszczędności naszego domu. Są to wszelakie innowacje związane przede wszystkim z tak zwaną automatyką domową. Obecnie możemy za pomocą aplikacji w telefonie sterować oświetleniem w naszym domu dowolnie włączając lub wyłączając je z dalekich odległości. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy często o tym zapominają. Eksperci zgodnie zapewniają, że automatyka może zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu nawet o 30 proc. oraz energii cieplnej o ponad 20 proc.
Okna i izolacja
Nie tylko oświetlenie wpływa na energooszczędność naszego domu, jest to także odpowiednia izolacja oraz właściwie dobrane okna. W przypadku materiałów izolacyjnych, takich jak wełna mineralna, informacje na temat parametrów znajdują się w deklaracjach właściwości użytkowych (DWU lub DoP) poszczególnych produktów. Niektóre firmy takie dane udostępniają także na stronach internetowych w formie pliku do pobrana dla kupującego. Najczęściej znajdziemy tam opis właściwości dotyczących oporu cieplnego wyrobu izolacyjnego, współczynnik przenikania ciepła, jego klasy reakcji na ogień, zachowania wobec wody i wilgoci, stabilności wymiarów w określonych warunkach temperaturowych i wilgotnościowych, wskaźnik pochłaniania dźwięku, naprężenie ściskające lub wytrzymałość na ściskanie. Natomiast przy wyborze okien nie musimy przywiązywać wagi do aż tak dużej liczby parametrów, jednak warto zwrócić uwagę na te które wpływają na ich izolacyjność termiczną. Jeśli decydujemy się na dom z dużymi oknami, ale chcemy, by straty ciepła były w nim jak najmniejsze, powinniśmy zamontować specjalne okna o niższym od standardowego współczynniku przenikania ciepła U. W sprzedaży są okna, których współczynnik U jest niższy niż 0,8 W/(m2·K), natomiast w standardowych oknach wynosi on 1,2-1,4 W/(m2·K. W takich oknach szyba składa się aż z trzech tafli, a ramy wykonane są z profili wielokomorowych z wkładkami termoizolacyjnymi.
Dom energooszczędny to bardzo dobre i przyszłościowe rozwiązanie - jego budowa jest tylko około 5 proc. droższa od standardowej, a pozwala nam znacząco zmniejszyć koszty późniejszej eksploatacji. Ważne tylko, aby dobrać materiały o odpowiednich parametrach. Obowiązkowe umieszczanie etykiet z symbolami między innymi o energooszczędności dotyczy w Polsce tylko sprzętów AGD, telewizorów oraz źródeł światła. Natomiast producenci takich materiałów jak okna, drzwi, materiały izolacyjne, czy inteligentna automatyka domowa nie mają takiego obowiązku. Jest to wielkie utrudnienie dla konsumenta, który stara się wybrać odpowiedni produkt do swojego domu, zwracając nie tylko uwagę na cenę, ale także jego właściwości.
Martyna Majkut - krn.pl
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!