Rozwój techniki materiałowej i konstrukcyjnej, a także wzrost świadomości inwestorów spowodowały, że sposób projektowania budynków uległ diametralnym zmianom. Coraz więcej zwolenników zyskują domy niskoenergetyczne, pasywne, z akcentem na takie elementy jak energooszczędność, ekologia oraz ekonomia. Priorytetem projektantów i inwestorów jest to, aby w trakcie eksploatacji, budynek spełniał wymagania niskiego zużycia energii. Dlatego tak ważne jest postawienie odpowiednich założeń już na etapie tworzenia projektu. Czynnik energooszczędności determinuje wybór zarówno lokalizacji budynku, jak i jego formy, funkcji i rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych.
Dom jednorodzinny według projektu LK&1100 to budynek, w którym połączone zostały elementy estetyki i użyteczności z wymogami domu niskoenergetycznego. Założeniem projektanta było, aby budynek nie raził swoją surowością, by jego bryła była zgrabna, a jednocześnie nie nazbyt oszczędna, z czym zwykle kojarzy się dom pasywny.
Konstrukcja i technologia domu
Dom powstał na bazie prostokąta, z wejściem od strony północnej. Właśnie na tej elewacji znajduje się tylko jedno okno, a dodatkowym buforem, który osłania budynek, jest usytuowana frontalnie wiata garażowa z zielonym dachem pokrytym roślinnością. W projekcie nie przewidziano asfaltowego podjazdu pod dom — został on zastąpiony nawierzchnią żwirową, czyli ekologiczną warstwą swobodnie przesączającą wody opadowe. W ścianach szczytowych usytuowano duże okna. Elewację południową tworzy natomiast przeszkolony ogród zimowy wykonany w systemie Reynaers aluminium. Pełni on funkcję termosu, tj. gromadzi ciepło w okresie zimowym, a jednocześnie izoluje (za sprawą żaluzji przeciwsłonecznych Reynaers) wnętrze domu przed gorącem w okresie letnim. Posadzka oranżerii, a także częściowo elewacja południowa, wyłożone zostały cegłą klinkierową w kolorze ciemnym i dzięki temu stanowią dodatkową warstwę akumulacją ciepło.
Projekt LK&1100 od strony ogrodu © LK&PROJEKT
Ściany zewnętrzne zaprojektowano z pustaków ceramicznych firmy Wienerberger o grubości 30 cm, z ociepleniem 30-centymetrową warstwą styropianu. Elewacje pokryte będą płytami włóko-cementowymi imitującymi naturalną deskę. Drewniana konstrukcja dachu ocieplona zostanie 40-centymetrową warstwą wełny mineralnej. Jako pokrycie dachu zaplanowano dachówkę ceramiczną. Ponadto w projekcie uwzględniono strop żelbetowy, natomiast wiata garażowa (także żelbetowa) ma być wykonana z wodoodpornego betonu. Wykończenie dwuspadowego dachu będą stanowić rynny tytanowo-cynkowe. Co ciekawe, obok budynku usytuowany będzie podziemny zbiornik na wodę deszczową, dzięki czemu domownicy będą mogli korzystać z bezpłatnej wody w celu podlewania ogrodu czy warzywnika.
Pełną izolację otworów okiennych zapewnią energooszczędne okna połaciowe Fakro FTT U8 Thermo o współczynniku przenikania ciepła U= 0,58 W/m2·K oraz trójszybowe okna pionowe Oknoplast o U=0,8 W/m2·K. Nowatorskim rozwiązaniem zastosowanym w projekcie jest okap domu o wysięgu 30 cm, montowany na stelażu stalowym, wypełniony pianką poliuretanową, który stanowi dodatkową, niedotykającą gruntu, osłonę budynku. W ścianie na elewacji południowej umieszczono specjalne otwory, przez które zimą do pomieszczeń na parterze i poddaszu wprowadzane będzie ciepłe powietrze z nagrzanej słońcem oranżerii.
Dom ogrzewany będzie przy pomocy pompy ciepła, w budynku przewidziano ogrzewanie podłogowe. Podgrzewanie ciepłej wody użytkowej wspomagać będą kolektory słoneczne zlokalizowane na dachu od strony południowej. Wentylacja została zaprojektowana jako mechaniczna z rekuperatorem.
Elewacje domu LK&1100 © LK&PROJEKT
Rozkład wnętrz
Wnętrze domu zostało odpowiednio przemyślane, a rozkład pomieszczeń nie jest przypadkowy. Na parterze umiejscowiono strefę mieszkalną i gospodarczą. W prawym skrzydle znajduje się łazienka, pomieszczenie techniczne pompy ciepła ze zbiornikiem na ciepłą wodę użytkową zintegrowanym z solarami. W południowo-zachodniej części usytuowano natomiast gabinet, który może pełnić funkcję pokoju dla gości. Pod schodami prowadzącymi na poddasze zmieścił się mały schowek. Z hallu długim korytarzem dojdziemy do pokoju dziennego, mijając po prawej stronie kuchnię, która znajduje się „na wyspie”, a od korytarza odgrodzona jest ścianą ze szklanymi, przesuwnymi drzwiami. Pokój dzienny, we wschodniej części domu, przechodzi w jadalnię, mając bezpośrednie wyjście do ogrodu zimowego. Jadalnia łączy się z otwartą na tę stronę kuchnią i sąsiaduje ze spiżarką.
Poddasze to strefa prywatna, z centralnie położoną łazienką oraz dwoma sypialniami, które doświetlane będą przez okna umieszczone w ścianach szczytowych. Nie czuje się tutaj ograniczeń z powodu występowania skosów. Przy ściance kolankowej zlokalizowano szafy o wysokości 2 m, które doskonale maskują obniżenia w suficie.
Z oranżerii wyjdziemy do ogrodu, gdzie naturalne oczko wodne otoczone jest nawierzchnią ze żwiru. W projekcie zagospodarowania działki znajdzie się miejsce na mały ogródek czy przydomowy kompostownik do gromadzenia trawy czy śmieci bio.
Eko-Dom
artykuł pochodzi z kwartalnika
Kreator Projekty wydanie 04/2013
więcej o kwartalniku czytaj na
Kreator Projekty.pl
Wszystkie założenia projektowe Eko-Domu oparte były na wytycznych dla domów pasywnych: współczynnik przenikania ciepła U ścian, dachu i podłogi na gruncie nie przekroczy 0,13 W/(m2·K); współczynnik przenikania ciepła U okien nie jest wyższy niż 0,8 W/(m2·K); współczynnik przepuszczalności światła g dla szyb jest większy niż 50 proc.; wymiana powietrza nie jest natomiast większa niż 0,6 kubatury domu na godzinę.
Pracownia projektowa
LK&Projekt
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!