Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Dobrze zaprojektowany mały dom

Aby wygodnie mieszkać, nie trzeba budować 500-metrowego domu z wieloma pomieszczeniami, wyposażonego w najbardziej nowoczesne rozwiązania, wykończonego najdroższymi materiałami. Nawet niewielki dom, dobrze zaplanowany i odpowiednio urządzony, może stać się miejscem, do którego z chęcią będą wracać wszyscy domownicy.

Potwierdzeniem tego, że mały dom może być funkcjonalny i przyjazny mieszkańcom jest projekt LK&1039 autorstwa Leszka Kalandyka z pracowni architektonicznej LK&Projekt z Krakowa.

Projekt domu jednorodzinnego
LK&1039 — widok od frontu © LK&PROJEKT

To dom na planie prostokąta, który wielkością nie przekracza 115 m kw., i który można zbudować nawet na działce posiadającej mniej niż 17 m szerokości. Dodatkowo do budynku przylega garaż o powierzchni nieco ponad 20 m kw. Dom idealnie wkomponowuje się w działkę, na której można zaplanować wejście od północy: wówczas salon z jadalnią będą skierowane na południowy zachód, co zapewni im odpowiednie doświetlenie i dodatkowe dogrzanie w zimie.

Rozkład pomieszczeń

Parter domu podzielony jest na dwie części: zachodnią mieszkalną oraz wschodnią gospodarczą. Wchodząc do sieni, od razu widzimy praktyczną garderobę, w której jest wystarczająco dużo miejsca na ubrania domowników, a także gości. Hall otwiera się na duży pokój dzienny połączony z jadalnią i otwartą kuchnią. Daje to poczucie przestronności pomieszczenia. Stół jadalny można usytuować w wykuszu skierowanym na zachód. Salon otwiera się na ogród lekko zadaszonym tarasem i dwoma oknami balkonowymi. Do hallu przylega również mała toaleta. Natomiast klatka schodowa prowadząca na poddasze dyskretnie chowa się za salonem po jego lewej stronie.

W części wschodniej zlokalizowano kotłownię, pomieszczenie gospodarcze z bezpośrednim wyjściem na ogród zapewniającym mieszkańcom łatwy dostęp do sprzętów ogrodniczych. Garaż zamyka bryłę budynku od wschodu. Na poddaszu tradycyjne zlokalizowano strefę nocną. Zaprojektowano tu: dwie podobnej wielkości sypialnie (mogą stanowić pokoje dla dzieci), ogólnodostępną łazienkę wychodzącą na hall oraz, usytuowaną nad garażem, sypialnię rodziców z osobną łazienką i garderobą.

Proponowane materiały

Elewacje domu jednorodzinnego
LK&1039 — elewacja © LK&PROJEKT

Bryła budynku jest prosta, ale jednocześnie ładna — podłużna, z zadaszonym wejściem wspartym na kwadratowych kolumienkach swym wyglądem nawiązuje do tradycyjnego polskiego dworku, ale z nutką nowoczesności. Dwuspadowy dach nie powinien przysporzyć dużego problemu wykonawcy, a dodatkowo koszty jego położenia nie są wysokie. Jako materiał do budowy ścian proponuje się pustak ceramiczny Porotherm Dyfix o gr. 30 cm z ociepleniem 20 cm styropianu. Materiał ten zapewni komfort cieplny w ziemie, a jednocześnie utrzymanie chłodu w lecie. Z pustaka ceramicznego Porotherm powinny być wykonane również ściany wewnętrzne. Zaproponowano strop gęstożebrowy w technologii Wienerberger i pokrycie dachu dachówką ceramiczną. Elewacje wykończone zostaną tynkiem silikonowym, a cokoły obłożone cegłą klinkierową Terca Dresden firmy Wienerberger. W propozycji projektanta znalazły się okna drewniane oraz ogrzewanie przy pomocy kotła gazowego ze wspomaganiem podgrzewania CWU kolektorami słonecznymi usytuowanymi od południa. Proponowana jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją, która zapewni stałe warunki wentylacyjne i wyeliminuje znaczne ubytki ciepła.

Dom nie jest duży, ale zaplanowany bardzo praktycznie, przede wszystkim bez zbędnego podpiwniczenia, które znacznie podnosi koszty budowy. Świetnie nadaje się dla czteroosobowej rodziny (rodzice + dwójka dzieci). Koszty jego budowy nie powinny przekroczyć 300 tys. zł, a przy zastosowaniu się do wytycznych projektanta dom będzie generował niewysokie koszty użytkowania.

Pracownia projektowa LK&Projekt

Kreator-projekty 01/2013
artykuł pochodzi z kwartalnika
Kreator Projekty wydanie 01/2013
więcej o kwartalniku czytaj na
Kreator Projekty.pl

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajemkamienice na sprzedażlokale użytkowe na wynajemmieszkania na wynajem powiat Tarnogórskilokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Białystokmieszkania na wynajem gmina Oleckolokale użytkowe na sprzedaż gmina Rudziniecmieszkania na wynajem w Wyżnicemieszkania na wynajem w Koleśnikdomy na wynajem w Budne

Deweloperzy

);