Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Dobrze zaprojektowany mały dom

Aby wygodnie mieszkać, nie trzeba budować 500-metrowego domu z wieloma pomieszczeniami, wyposażonego w najbardziej nowoczesne rozwiązania, wykończonego najdroższymi materiałami. Nawet niewielki dom, dobrze zaplanowany i odpowiednio urządzony, może stać się miejscem, do którego z chęcią będą wracać wszyscy domownicy.

Potwierdzeniem tego, że mały dom może być funkcjonalny i przyjazny mieszkańcom jest projekt LK&1039 autorstwa Leszka Kalandyka z pracowni architektonicznej LK&Projekt z Krakowa.

Projekt domu jednorodzinnego
LK&1039 — widok od frontu © LK&PROJEKT

To dom na planie prostokąta, który wielkością nie przekracza 115 m kw., i który można zbudować nawet na działce posiadającej mniej niż 17 m szerokości. Dodatkowo do budynku przylega garaż o powierzchni nieco ponad 20 m kw. Dom idealnie wkomponowuje się w działkę, na której można zaplanować wejście od północy: wówczas salon z jadalnią będą skierowane na południowy zachód, co zapewni im odpowiednie doświetlenie i dodatkowe dogrzanie w zimie.

Rozkład pomieszczeń

Parter domu podzielony jest na dwie części: zachodnią mieszkalną oraz wschodnią gospodarczą. Wchodząc do sieni, od razu widzimy praktyczną garderobę, w której jest wystarczająco dużo miejsca na ubrania domowników, a także gości. Hall otwiera się na duży pokój dzienny połączony z jadalnią i otwartą kuchnią. Daje to poczucie przestronności pomieszczenia. Stół jadalny można usytuować w wykuszu skierowanym na zachód. Salon otwiera się na ogród lekko zadaszonym tarasem i dwoma oknami balkonowymi. Do hallu przylega również mała toaleta. Natomiast klatka schodowa prowadząca na poddasze dyskretnie chowa się za salonem po jego lewej stronie.

W części wschodniej zlokalizowano kotłownię, pomieszczenie gospodarcze z bezpośrednim wyjściem na ogród zapewniającym mieszkańcom łatwy dostęp do sprzętów ogrodniczych. Garaż zamyka bryłę budynku od wschodu. Na poddaszu tradycyjne zlokalizowano strefę nocną. Zaprojektowano tu: dwie podobnej wielkości sypialnie (mogą stanowić pokoje dla dzieci), ogólnodostępną łazienkę wychodzącą na hall oraz, usytuowaną nad garażem, sypialnię rodziców z osobną łazienką i garderobą.

Proponowane materiały

Elewacje domu jednorodzinnego
LK&1039 — elewacja © LK&PROJEKT

Bryła budynku jest prosta, ale jednocześnie ładna — podłużna, z zadaszonym wejściem wspartym na kwadratowych kolumienkach swym wyglądem nawiązuje do tradycyjnego polskiego dworku, ale z nutką nowoczesności. Dwuspadowy dach nie powinien przysporzyć dużego problemu wykonawcy, a dodatkowo koszty jego położenia nie są wysokie. Jako materiał do budowy ścian proponuje się pustak ceramiczny Porotherm Dyfix o gr. 30 cm z ociepleniem 20 cm styropianu. Materiał ten zapewni komfort cieplny w ziemie, a jednocześnie utrzymanie chłodu w lecie. Z pustaka ceramicznego Porotherm powinny być wykonane również ściany wewnętrzne. Zaproponowano strop gęstożebrowy w technologii Wienerberger i pokrycie dachu dachówką ceramiczną. Elewacje wykończone zostaną tynkiem silikonowym, a cokoły obłożone cegłą klinkierową Terca Dresden firmy Wienerberger. W propozycji projektanta znalazły się okna drewniane oraz ogrzewanie przy pomocy kotła gazowego ze wspomaganiem podgrzewania CWU kolektorami słonecznymi usytuowanymi od południa. Proponowana jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją, która zapewni stałe warunki wentylacyjne i wyeliminuje znaczne ubytki ciepła.

Dom nie jest duży, ale zaplanowany bardzo praktycznie, przede wszystkim bez zbędnego podpiwniczenia, które znacznie podnosi koszty budowy. Świetnie nadaje się dla czteroosobowej rodziny (rodzice + dwójka dzieci). Koszty jego budowy nie powinny przekroczyć 300 tys. zł, a przy zastosowaniu się do wytycznych projektanta dom będzie generował niewysokie koszty użytkowania.

Pracownia projektowa LK&Projekt

Kreator-projekty 01/2013
artykuł pochodzi z kwartalnika
Kreator Projekty wydanie 01/2013
więcej o kwartalniku czytaj na
Kreator Projekty.pl

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy poszukiwane do wynajęciahale i magazyny na wynajemdziałki na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat Kwidzyńskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Pilskilokale użytkowe na wynajem gmina Obrzyckolokale użytkowe na wynajem gmina Przeworskmieszkania na sprzedaż w Józefowiemieszkania na wynajem w Bojarachmieszkania na sprzedaż w Maksymowie

Deweloperzy

);