Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Do kucia, podkuwania i wyburzania

Wykonawcy pracujący w branży remonto-budowlanej lub instalacyjnej, mając do czynienia z takimi pracami jak kucie, podkuwanie czy wyburzanie, wykorzystują niezastąpione do tego celu młoty udarowe. Oferta rynkowa tych elektronarzędzi jest bardzo szeroka i każdy może wybrać produkt, który parametrami i konstrukcją będzie odpowiadał zakresowi wykonywanych czynności.

Podejmując decyzję o zakupie młota udarowego, musimy zwrócić uwagę na jego podstawowe parametry techniczne. Porównując modele różnych producentów, warto wziąć pod uwagę energię pojedynczego udaru oraz częstotliwość udaru. Choć rola takich kwestii jak moc czy waga są dla większości jasne, mimo to warto mieć na uwadze, że nie zawsze większa moc gwarantuje oczekiwany efekt, bowiem musi się ona przekładać na wspomniane wyżej dwa parametry. Energia pojedynczego udaru jest podawana w dżulach (J). Im jest ona większa, tym więcej skruszonego materiału podczas jednego uderzenia. Częstotliwość udaru (udar/min) określa z kolei ilość uderzeń, którą mechanizm udarowy jest w stanie wykonać w trakcie jednej minuty. Wypadkowa liczby udarów w jednostce czasu i energii pojedynczego udaru określa współczynnik efektywności pracy danym urządzeniem.

Wśród elektronarzędzi przeznaczonych do kucia możemy wyróżnić kilka grup urządzeń, które, ze względu na posiadane funkcje i parametry, mogą z określoną wydajnością wykonywać określony rodzaj prac. Dużą popularnością wśród fachowców oraz domowych majsterkowiczów cieszą się lekkie i poręczne młotowiertarki. W większości przypadków są to urządzenia, które wykorzystuje się do wiercenia udarowego w twardych materiałach i dlatego zaprojektowane są w taki sposób, aby prace związane z podkuwaniem czy dłutowaniem nie przekraczały 25% całkowitego czasu pracy maszyną. Wyposażone są w silniki o mocach od 600 do 1000W zapewniające energię udaru na poziomie 2-4J. Są to najczęściej urządzenia w kategorii wagowej od 2 do 5kg, dzięki czemu idealnie nadają się do precyzyjnego kucia, skuwania korekcyjnego czy pracy w różnych pozycjach i w trudno dostępnych miejscach. Funkcję podkuwania możemy wykorzystywać np. do usuwania starych płytek ceramicznych czy wykonywania bruzd pod instalacje elektryczne.

Młot udarowy

Nieco cięższe i większe młotowiertarki (określane jako młoty udarowo-obrotowe) wykorzystywane są do cięższego kucia grubszych warstw materiału. Posiadają one jednocześnie dodatkową funkcję wiercenia. Są to maszyny wyposażone w silniki o mocach ok. 1000-1500W, a energia pojedynczego udaru może wynosić od 5 do nawet 12-15J. Takie parametry pozwalają na penetrację dużej ilości materiału w szybkim czasie, dlatego ich efektywność jest znacznie większa niż małych młotowiertarek. Najczęściej wykorzystywane są w lekkich pracach wyburzeniowych lub rozbiórkowych, nierzadko są używane przez instalatorów z branży sanitarnej przy wykonywaniu różnego rodzaju przebić i przejść przez stropy czy ściany.

Porównując różne urządzenia w tej klasie, warto zwrócić uwagę również na wagę, która, w zależności od modelu, może wynosić od 5 do nawet 10kg. Te cięższe, które charakteryzują się dużą mocą i udarem na poziomie 15J, często są klasyfikowane już jako urządzenia kruszące lub wyburzające.

Młoty udarowe o wadze powyżej 10kg klasyfikowane są z kolei najczęściej jako urządzenia wyburzeniowe. Silniki o mocach nawet 2000W i energia pojedynczego udaru dochodząca do 50-60J pozwala skruszyć nawet najtwardsze materiały, dlatego najczęściej są stosowane do burzenia stropów betonowych, fundamentów, zrywania nawierzchni drogowych. Tego typu młoty mogą mieć konstrukcje pionową (która najlepiej sprawdza się przy pracach w podłożu) lub w kształcie litery L (lepiej sprawdzi się przy rozbiórce i burzeniu ścian).

Elektryczny młot udarowy

Warto mieć na uwadze również fakt, że, aby efektywnie wykorzystać możliwości, jakie dają nam młoty udarowe, powinniśmy wyposażyć je w odpowiedni osprzęt. Producenci oferują dłuta szpicaki, a takie dłuta płaskie o różnych długościach i o różnej szerokości łopatki, które musimy odpowiednio dobrać do charakteru wykonywanej pracy. Warto wiedzieć, że młotowiertarki i mniejsze młoty udarowo-obrotowe posiadają system mocowania osprzętu SDS-Plus o średnicy uchwytu 10 mm, natomiast większe i cięższe młoty udarowo-obrotowe wyposażone są w system mocowania SDS-Max o średnicy uchwytu 18 mm.

Na koniec pozostaje jeszcze wprawiony operator, który dzięki posiadanym umiejętnościom potrafi wyważyć nacisk na maszynę i przybrać odpowiednią postawę podczas pracy, dzięki czemu parametry techniczne danego elektronarzędzia zostaną wykorzystane najefektywniej.

Seweryn Bartosik - krn.pl

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na sprzedażgaraże na wynajemmieszkania na wynajemdomy na sprzedaż powiat Starogardzkilokale użytkowe na sprzedaż powiat Lubińskidomy na wynajem gmina Cieszynmieszkania na wynajem gmina Stolnomieszkania na sprzedaż w Podlesiemieszkania na sprzedaż w Nowym Dworze Mazowieckimmieszkania na wynajem w Górach Trzebiatowskich

Deweloperzy

);