Ciekawym rozwiązaniem, które idealnie komponuje się z architekturą domu drewnianego jest blachodachówka profilowana na kształt gontu. Pokrycie to zyskało pozytywne opinie wśród inwestorów i architektów. Dużą popularnością cieszy się na Podhalu, gdzie tą metodą pokrytych zostało kilkaset obiektów.
Zaletą blachodachówki gontopodobnej jest lekkość – ciężar metra kwadratowego to 7 kg. W związku z tym pokrycie to nie wymaga dużych przekrojów krokwi i gęstych rozstawów. Blachodachówka składa się z kilku warstw lakierów akrylowych i posypki ceramicznej, które nadają powierzchni matowy i chropowaty wygląd. To z kolei sprawia, że dach nie nagrzewa się do wysokich temperatur i jest jednocześnie bardzo podobny do gontu drewnianego. Dużą zaletą tego materiału jest całkowita odporność na ogień, a to, poza względami bezpieczeństwa, jest bardzo dużym ułatwieniem procesu ubiegania się odbiór budynku od straży pożarnej. Ponadto dzięki temu, że zastosowane zostało w jej produkcji kruszywo skalne, pokrycie ma właściwości wyciszania kropli deszczu i delikatnego łamania światła i koloru.
Z balachodachówki profilowanej na kształt gontu, w odróżnieniu od tradycyjnych pokryć dachowych jak płyty faliste, nie zsuwa się śnieg, który często przyczynia się do obrywania rynien. Ten rodzaj pokrycia nie wymaga impregnacji, a to kolejny czynnik, który jest znacznym ułatwieniem w jej eksploatacji.
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!