Przeniesienie sposobu używanego tradycyjnie do wykańczania zewnętrznych ścian domów i ogrodzeń do pomieszczeń, zmieniło typowo ,,piwniczne” wyobrażenie o cegłach. W coraz większej liczbie mieszkań ściany salonów i korytarzy nabierają naturalnego, surowego wyglądu. Ponadto cegły stanowią bardzo efektowny element wystroju wnętrz – można nimi wykańczać kominki, półki, oraz nadawać rustykalny wygląd kuchni czy łazience . Najczęściej ceglane ściany można spotkać w loftach bądź piwnicach, jednak w dowolnym pomieszczeniu każdego domu nietrudno samodzielnie stworzyć prawdziwie fabryczny klimat. Ten akcent coraz częściej pojawia się w salonach i dużych pokojach jako elegancki i przyciągający wzrok element wystroju. Aby uzyskać oczekiwany efekt stosuje się różne rozwiązania, m.in. imitację materiału. Wykonanie takiej ściany w zależności od wybranej metody różni się skalą trudności oraz czasem potrzebnym do zrealizowania wszystkich prac.
Prawdziwe cegły
Decydując się na położenie na ścianie prawdziwych, wypalanych cegieł, trzeba przede wszystkim liczyć się z kosztami, zwłaszcza jeśli dysponujemy dużą powierzchnią. Do pokrycia metra kwadratowego potrzeba ok. 55 stuletnich cegieł – to koszt ok. 250 zł. Do tego należy doliczyć materiały do montażu oraz ewentualną pomoc fachowca.
Pomieszczenia z murowaną ścianą można przy pomocy dobrze dobranych dodatków nieco zmienić w stronę wymaganego efektu końcowego. I tak, dzięki przedmiotom zawierającym elementy żeliwne, takie jak lampy zawieszone na łańcuchach lub z ciężkimi okuciami, pomieszczenie nabierze surowy, industrialnego charakter. Natomiast wybierając grube tkaniny w ciepłych kolorach, drewniane meble i naturalnych dodatki, można stworzyć prawdziwie rustykalny klimat, nawet w salonie niewielkiego mieszkania.
Mniejsza cena, podobny efekt
Kilkakrotnie tańszym zamiennikiem wypalanej, zabytkowej cegły jest kamień dekoracyjny. Pokrycie nim metra kwadratowego powierzchni to koszt ok. 60 zł. Można go kupić w kilku dostępnych odcieniach.. Kamień dekoracyjny do złudzenia przypomina wypalaną w piecu cegłę, charakteryzuje się wieloletnią trwałością oraz atrakcyjną ceną. Alternatywą dla tego rodzaju zdobień, są wykonane z gipsu imitacje piaskowych bloków skalnych, występujące w wielu wzorach i kolorach, dostępne w blokach o powierzchni ok. 0,5 mkw.. Jeszcze kilka lat temu kamień dekoracyjny tego typu najczęściej stosowany był do wykończeń elewacji i murów ogrodowych, jednak stopniowo z coraz większym powodzeniem znajduje zastosowanie w zamkniętych pomieszczeniach.
Klinkier, czyli cegła bez cegły.
Znacznie tańszym, ale nie mniej efektownym sposobem na stworzenie ceglanej ściany jest położenie na niej klinkieru. Jest to ceramiczne tworzywo wypalane z gliny wapienno-żelazistej, świetnie imitujące zabytkowe cegły. Klinkier jest łatwo dostępny, występuje w wielu wariantach kolorystycznych, praktycznie każdy może go samodzielnie położyć na ścianie, a jego cena zaczyna się od niecałych 3zł za metr kwadratowy, czyli ok. 75 sztuk.
Alternatywy mniej lub bardziej kreatywne
Oczywiście murowany efekt można osiągnąć na wiele innych sposobów. Od najbardziej oczywistego położenia na ścianę tapety o wybranym wzorze, przez malowanie, do rzeźbienia włącznie – wszystko zależy od fantazji, ilości czasu przeznaczonego na dekorację i dostępnych środków. Najszybszym i prawdopodobnie najmniej trwałym rozwiązaniem jest położenie na ścianę tapety – to dobre wyjście dla tych, którzy lubią często zmieniać wystrój wnętrz. Jeśli domownicy wykazują się artystycznym zacięciem i cierpliwością, z pewnością ucieszy ich własnoręcznie „namalowany” mur, a przy braku zdolności malarskich imitację cegły łatwo ,,wyrzeźbić” w położonym na ścianę tynku gipsowym. W rzeczywistości nieważna jest technika, która będzie użyta do uzyskania pożądanego efektu – cegła na ścianie jest teraz hitem i pewnie długo nim pozostanie, biorąc pod uwagę, jak dobrze sprawdza się w praktycznie każdym pomieszczeniu.
Barbara Kocik - krn.pl
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!