Budowa domu to dla każdego ogromne wyzwanie. Wszyscy chcemy, aby dom i jego otoczenie stało się ostoją, do której z przyjemnością wracamy. Co zrobić, aby wybrane przez nas ogrodzenie stało się nie tylko trwałą ochroną naszej prywatności, ale także elementem ozdobnym dopełniającym aranżację działki?
Decydując się na budowę ogrodzenia musimy uwzględnić kilka ważnych czynników, które sprawią, że będzie ono spełniać swoje funkcje przez długie lata. Ogrodzenie powinno być budowane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej oraz z przepisami Ustawy Prawo Budowlane. Wykonawca powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia, dzięki którym w sposób fachowy i profesjonalny opracuje sposób i harmonogram budowy uwzględniając wszystkie parametry takie, jak: miejsce budowy, rodzaj gruntu, bezpośrednie otoczenie, pora roku, itp.
WAŻNE ETAPY:
Budowa fundamentu
Fundament powinien być zbudowany na głębokości przemarzania gruntu (80-120 cm w zalezności od regionu). W ławach fundamentowych należy wykonać dylatację pionową co 10-15 m. Następnie w fundamencie układa się zbrojenie poziome oraz zbrojenie pionowe w miejscu zaplanowanych słupków. Dobra izolacja pozioma zabezpieczy ogrodzenie przed podciąganiem wody z gruntu, co zmniejszy ryzyko wystąpienia wykwitów wapniowych oraz pęknięć spowodowanych mrozem.
Montaż ogrodzenia
Bloczki ogrodzeniowe należy układać tak, aby ściśle do siebie przylegały oraz aby nie było odchyleń w pionie i poziomie. Bloczki można przykleić do siebie za pomocą kleju montażowego, dzięki czemu poszczególne warstwy nie rozejdą się podczas zalewania betonem. Następnie puste komory bloczków należy szczelnie wypełnić plastycznym betonem klasy C15/20.
WAŻNE! Czynnikiem mającym ogromną wagę i wpływ na jakość ogrodzenia jest odpowiedni beton oraz odpowiednie materiały użyte do przygotowania betonu, którym zalewane są bloczki. Ważne parametry, na które trzeba zwrócić uwagę przy budowie ogrodzenia to: konsystencja betonu, czas, który upływa od momentu wymieszania masy betonowej do momentu zalania bloczków (nie dłużej, niż 40 min.), prawidłowe zagęszczenie mieszanki zapewniające wiązanie betonu. Zabronione jest dolewanie wody do wymieszanego i zagęszczonego betonu, gdyż osłabia to jego jakość.
Montaż daszków
Daszki z wykonanym kapinosem należy zamontować na mrozoodpornym kleju lub zaprawie cementowej a następnie dokładnie uszczelnić połączenia i szczeliny powstałe między daszkami oraz daszkami a bloczkami. Aby zabezpieczyć daszek przed zabrudzeniami, porostem mchu lub innymi czynnikami zaleca się pomalowanie go dobrą farbą do betonu.
Etap końcowy
Po okresie schnięcia betonu należy wyczyścić resztki zabrudzeń z powierzchni bloczków. Po uprzednim osuszeniu wszystkich elementów należy zaimpregnować ogrodzenie preparatem dobrej jakości – ma to ogromny wpływ na zabezpieczenie ogrodzenia przed wilgocią oraz zmniejszenie jego nasiąkliwości.
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!