Powietrze w zamkniętym pomieszczeniu ulega zużyciu, a zadaniem wentylacji jest wymiana go na świeże. Wentylacja jest więc rozwiązaniem potrzebnym i zalecanym wszystkim tym, którzy chcą, aby w ich domach zawsze panował zdrowy klimat... Z Markiem Ćwikilewiczem z firmy Brevis rozmawia Seweryn Bartosik.
Z Markiem Ćwikilewiczem z firmy Brevis rozmawia Seweryn Bartosik.
Seweryn Bartosik: Kiedy wentylacja jest rozwiązaniem koniecznym — czy polskie prawo w jakikolwiek sposób wymusza na nas stosowanie np. nawiewników czy mechanicznej wentylacji?
Marek Ćwikilewicz: Powietrze w zamkniętym pomieszczeniu ulega zużyciu, a zadaniem wentylacji jest wymiana go na świeże. Wentylacja jest więc rozwiązaniem potrzebnym i zalecanym wszystkim tym, którzy chcą, aby w ich domach zawsze panował zdrowy klimat. Obowiązujące prawo jest tak skonstruowane, że praktycznie obliguje do stosowania nawiewników w budynkach zaopatrzonych w wentylację grawitacyjną oraz wentylację mechaniczną wywiewną.
SB: w ostatnich latach szczególnie promuje się zdrowy tryb życia, dlaczego wciąż tak mało mówi się o zdrowym mieszkaniu, a w związku z tym o dobrej wentylacji?
MĆ: Ciągle bardziej atrakcyjnym tematem są
problemy związane z tym jak zdobyć mieszkanie niż jak w nim zdrowo mieszkać. Jedną z przyczyn takiej tendencji jest zapewne brak powszechnej wiedzy o tym, jak wpływa na człowieka jakość powietrza w mieszkaniu. w uzmysłowieniu tego faktu może pomóc proste obliczenie ilości powietrza, którą człowiek „przepuszcza” przez swój organizm w ciągu całego życia. Wynosi ona ponad milion metrów sześciennych, czyli ok. tysiąc ton.
SB: Nowoczesne okna powinny być szczelne. Jakie ma to znaczenie dla wentylacji pomieszczeń?
MĆ: Szczelne okna są bardzo ważnym elementem nowoczesnego energooszczędnego budynku. Ich zastosowanie wymaga analizy działania systemu wentylacyjnego, który powinien usuwać z wnętrza powietrze zużyte i doprowadzać świeże. Urządzenia do usuwania powietrza są obligatoryjnie wbudowane w strukturę budynku. Są to po prostu wywiewne kanały wentylacyjne. Jednak przy szczelnej stolarce okiennej i braku nawiewu powietrza zewnętrznego urządzenia wywiewne nie działają. Warunkiem koniecznym do ich funkcjonowania jest nawiewanie powietrza zewnętrznego. Wynika to z zasad fizyki. Funkcję nawiewną spełniały kiedyś nieszczelne okna. Dzisiaj przy nowoczesnej i szczelnej stolarce muszą być zastosowane nawiewniki.
SB: Czy nawiewniki mogą uzyskać wysokie parametry energooszczędności i dźwiękochronności?
MĆ: Nawiewnik, zwłaszcza automatycznie sterowany, wpuszcza do pomieszczenia kontrolowaną ilość powietrza. Jeśli jest sterowany różnicą ciśnień działa nieprzerwanie i ciągle wpuszcza stały strumień powietrza, zabezpieczając przed nadmierną wentylacją. Jeśli jest sterowany wilgotnością względną powietrza (tzw. higrosterowany), otwiera się i zamyka zależnie od poziomu tej wilgotności w otoczeniu higrometru. Nawiewnik pozwala kontrolować nie tylko ilość wpuszczanego powietrza, lecz również miejsce, w którym to powietrze napływa. Może być „ukryty” w górnej części okna, znacznie ograniczając odczuwanie chłodniejszego strumienia, zapewniając komfort cieplny. Pozwala zastosować tłumiki akustyczne ograniczające wnikanie hałasu do wnętrza wentylowanych pomieszczeń. Nasza firma stosuje wszystkie te rozwiązania w swoich produktach.
SB: Czy stosunkowo mała konkurencja wśród dostępnych na rynku nawiewników do okien i drzwi w Polsce wpływa na cenę urządzeń?
MĆ: Na rynku widoczny jest spadek cen oferowanych producentom okien. Niestety w salonach, w których prowadzona jest sprzedaż, bywa różnie. Sądzę, że rynek to wyreguluje. Trzeba jednak pamiętać, że cena mocno uzależniona jest od rodzaju urządzenia. Współczesny nawiewnik nie może być prostym urządzeniem do zatykania otworu w oknie, a jego konstrukcja nie może opierać się wyłącznie na walorach estetycznych. Nasza firma produkuje urządzenia innowacyjne
o wysokich parametrach technicznych. Chcemy sprostać wyzwaniom stawianym przez najbardziej wymagających producentów okien w Polsce.
SB: w jaki sposób firma Brevis dostosowuje swoje produkty do coraz bardziej wygórowanych wymagań klientów?
MĆ: Firma Brevis — przedsiębiorstwo z polskim
kapitałem, własnym zapleczem badawczym i projektowym — produkuje nawiewniki do okien już od 1998 r. Od samego początku staramy się rozwijać i produkować urządzenia energooszczędne pozwalające podnieść jakość powietrza w pomieszczeniach, technicznie innowacyjne, względnie tanie, a przy tym wysokiej jakości. Obecnie produkujemy automatycznie sterowane nawiewniki do okien VENTAIR — o bardzo dobrych parametrach technicznych i, co istotne, w umiarkowanej cenie. Dodatkowo zajmujemy się doradztwem technicznym w zakresie stosowania nawiewników powietrza oraz usługami związanymi z ich montażem.
SB: Modna w ostatnim czasie staje się rekuperacja ciepła połączona z wentylacją, czy w przyszłości stanie się ona powszechna w budownictwie jedno- i wielorodzinnym, w tym również biurowym?
MĆ: Moim zdaniem tak. Powodów jest kilka. Po pierwsze ciepło wykorzystywane do ogrzewania powietrza wentylacyjnego stanowi bardzo istotną część bilansu energetycznego budynku (średnio ponad 40 proc. całości energii zużytej przez budynek). Po drugie ogrzewanie budynków stanowi dużą część globalnego bilansu energetycznego. Szacuje się, że sięga 30–40 proc. energii wytworzonej przez człowieka na ziemi. Po trzecie nie widać na horyzoncie przyszłościowej technologii wytwarzania energii w rodzaju fuzji termojądrowej, a wykorzystywanie konwencjonalnej technologii jądrowej jest coraz mniejsze. Po czwarte kopalne zasoby nośników energii są ograniczone, a źródła energii odnawialnej nie są w stanie pokryć zapotrzebowania globalnego. Jedyna nadzieja w nowych technologiach i racjonalnym gospodarowaniu energią. Rozpowszechnienie odzysku ciepła zależy od czynników ekonomicznych, od relacji między wydatkami (ceną urządzenia, kosztem jego instalacji i eksploatacji) a zyskami zależnymi od ceny nośników energii oraz od uwarunkowań klimatycznych.
SB: Dlaczego więc potrzebna jest sprawna i efektywna wentylacja?
MĆ: Jest niezbędna, abyśmy byli bezpieczni, cieszyli się lepszym zdrowiem, samopoczuciem, a także odpoczywali i pracowali w lepszych warunkach.
SB: Dziękuję za rozmowę.
artykuł pochodzi z kwartalnika
Kreator Projekty wydanie 01/2012
więcej o kwartalniku czytaj na
Kreator Projekty.pl
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!