Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Biokominki - bezpieczne i ekologiczne

Wielu z nas marzy o przytulnych wieczorach spędzanych przy ciepłym kominku. Niestety niewielu może sobie na to pozwolić — ze względu na mieszkanie w bloku lub brak odpowiedniej instalacji kominowej. Jednak dzięki biokominkom ten luksus staje się dostępny nawet w niewielkim mieszkaniu.

Biokominek jest urządzeniem przeznaczonym do dogrzewania pomieszczeń i stanowi atrakcyjne uzupełnienie standardowego systemu grzewczego. Od tradycyjnego kominka odróżnia go sposób zasilania płomienia. Drewno zastępuje się specjalnym, ekologicznym biopaliwem. Ponieważ podczas spalania nie wydziela się dym ani nieprzyjemny zapach, niepotrzebna jest w tym wypadku instalacja kominowa. Przy jego użytkowaniu nie jest wymagany ani serwis, ani zezwolenie kominiarskie. Jest to jedna z największych zalet biokominka. Można go instalować w pomieszczeniach nienadających się do instalacji kominków tradycyjnych.

Oprócz funkcji grzewczej, biokominki stanowią fantastyczne rozwiązanie aranżacyjne. Prosty sposób instalacji oraz bogata oferta form i wzorów umożliwia realizację najbardziej wymyślnych pomysłów dekoracyjnych, które sprawdzą się nawet w małym mieszkaniu w bloku.

Biokominek
Biokominek ©KAMI www.biokominki.net

Bezpieczeństwo i ekologia

Niewątpliwą zaletą biokominków jest przyjazny i całkowicie bezpieczny proces spalania. Odbywa się on w całości bez udziału drewna. Zasila je płynne paliwo ekologiczne na bazie etanolu, a produktem spalania jest para wodna oraz dwutlenek węgla. Para wodna powoduje zwiększenie wilgotności w pomieszczeniach, co ze względu na zdrowie jest zjawiskiem bardzo korzystnym. Natomiast ilość wydzielonego dwutlenku węgla jest na tyle znikoma, że nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców. CO2 jest wydzielane na poziomie zbliżonym do ilości wydychanych przez człowieka. Pomieszczenia całkowicie szczelne (bez wentylacji) dla biokominków są wykluczone, gdyż w miarę upływu czasu ilość CO2 może osiągnąć niepożądany dla zdrowia poziom. Jednak przy zachowaniu dobrze działającej wentylacji takie ryzyko nie zachodzi.

Wysokie bezpieczeństwo użytkowania biokominków dodatkowo potwierdza fakt, że w przeciwieństwie do niektórych paliw tradycyjnych (np. drewna), istnieją ścisłe wymogi, normy, przepisy i procedury jakościowe determinujące dopuszczenie biopaliw do obrotu i powszechnego stosowania. Jest to gwarancja bardzo wysokiej jakości i bezpieczeństwa nabywanego produktu. Zanim biopaliwo trafi do naszego kominka, przechodzi szereg testów i badań kontrolnych, przeprowadzanych przez wykwalifikowanych fachowców. W przypadku paliwa tradycyjnego nie mamy takiej pewności.

Szklany biokominek
Szkło i stal to najpopularniejsze materiały, z którch buduje się biokominki ©KAMI www.biokominki.net

Pomimo ekologicznego charakteru, biopaliwo nie odznacza się gorszymi parametrami cieplnymi od innych paliw tradycyjnych. Przykładowa kaloryczność podczas spalania przedstawia się następująco:

    • biopaliwo: ok. 30 MJ/kg;
    • drewno: 12 MJ/kg;
    • benzyna: 45 MJ/kg;
    • węgiel kamienny: 24 MJ/kg.

Sama konstrukcja biokominków jest wyposażona w rozwiązania zwiększające ich bezpieczeństwo. Wykonuje się je z wysokiej jakości materiałów: stali, szkła, ceramiki i kamienia. Są to materiały niepalne, praktycznie w ogóle niezużywające się i zapewniające długotrwałe użytkowanie. Ponadto większość oferowanych na rynku modeli wyposażona jest w rozwiązania zabezpieczające przed cofaniem się paliwa, czyli ewentualnym dotarciem ognia do zbiornika. Pojemnik z paliwem jest zazwyczaj odizolowany od samego paleniska, a transport biopłynu odbywa się przez pośrednie przewody. Dzięki temu nie musimy się martwić o niekontrolowane rozprzestrzenianie się ognia.

Biokominek z imitacją drewna
Biokominek z imitacją drewna ©KAMI www.biokominki.net

Eksploatacja i funkcje użytkowe

Podstawową funkcją biokominka jest oczywiście ogrzewanie. Przeciętnej wielkości biokominek zastępuje grzejnik o mocy 3000 W. Nie bez znaczenia jest fakt, że 100 proc. energii cieplnej uzyskiwanej w procesie spalania paliwa wykorzystywane jest w pomieszczeniu, w którym jest on zainstalowany. Dla porównania, w kominkach tradycyjnych tylko 60 proc. ciepła pozostaje w ogrzewanych pomieszczeniach, a reszta wyprowadzana jest przez komin. Bilans cieplny i efektywność biokominka są więc nieporównywalnie wyższe.

Czas spalania biopaliwa w kominku zależy przede wszystkim od rodzaju palnika oraz stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska. W większości przypadków 1 l biopaliwa wystarcza na 3 do 6 godzin, w zależności od ustawienia płomienia. Każdy z producentów podaje szacunkową wydajność biopłynu. W większości modeli biokominków płomień można ustawić niezależnie od funkcji ogrzewania. Dzięki temu przytulny efekt ognia uzyskuje się bez niepotrzebnego dogrzewania pomieszczenia. Sprawdza się to najlepiej podczas długich, ciepłych wieczorów. Pobór energii jest wówczas tak niski, jak w przypadku zwykłej żarówki.

Ze względu na małą ilość dwutlenku węgla powstającą podczas spalania, nie istnieją ograniczenia czasowe eksploatacji biokominka: można go używać w zasadzie bez przerwy. Jego działanie uzależnione jest wyłącznie od naszych potrzeb i zapasu dostarczonego paliwa, a nie od wymogów bezpieczeństwa czy konieczności serwisowania, tak jak ma to miejsce w przypadku kominków tradycyjnych.

Kreator-projekty 03/2013
artykuł pochodzi z kwartalnika
Kreator Projekty wydanie 03/2013
więcej o kwartalniku czytaj na
Kreator Projekty.pl

Tradycyjne kominki (np. na drewno lub węgiel) w niektórych warunkach bywają kłopotliwe w użytkowaniu. Wynika to z konieczności usuwania popiołu, magazynowania opału i czyszczenia komina. Podobnie w przypadku kominka gazowego należy pamiętać o ograniczeniach narzucanych przez przewód kominowy oraz łącze gazowe. Wybierając biokominek, unikniemy wszystkich tych problemów. Jego obsługa ogranicza się wyłącznie do uzupełniania paliwa, natomiast sama konstrukcja nie wymaga serwisowania, cyklicznych przeglądów i dodatkowych prac eksploatacyjnych. Do jedynych czynności eksploatacyjnych możemy zaliczyć utrzymanie biokominka w czystości oraz ewentualną impregnację powierzchni materiałów, które tego wymagają.

Dawid Tamás

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na sprzedażhale i magazyny do kupieniadziałki na sprzedażlokale użytkowe na sprzedaż powiat Kościańskimieszkania na wynajem powiat Koszalińskimieszkania na wynajem gmina Konstancin-Jeziornadomy na sprzedaż gmina Jasieńdomy na sprzedaż w Lubiatowiemieszkania na wynajem w Rutkachmieszkania na sprzedaż w Błoniach

Deweloperzy

);